IPPP3-443-274/09-2/JK - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem akcyzowym alkoholu etylowego skażonego bitrexem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-274/09-2/JK Zwolnienie z opodatkowania podatkiem akcyzowym alkoholu etylowego skażonego bitrexem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 2 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia alkoholu etylowego skażonego bitrexem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia alkoholu etylowego skażonego bitrexem.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nabywać w celu dalszej odsprzedaży kosmetyki, zawierające w swym składzie alkohol etylowy skażony benzoesanem denatonium (dalej: bitrex). Nabywanie towarów będzie następować w następujący sposób:

*

opcja pierwsza - Wnioskodawca będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia gotowych wyrobów wytworzonych z udziałem alkoholu skażonego bitrexem od producenta lub hurtownika, mającego siedzibę w kraju Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik;

*

opcja druga - Wnioskodawca będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażanego bitrexem wyprodukowanych w USA, a następnie sprowadzonych na terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej w ramach importu towarów przez dostawcę Wnioskodawcy, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik; wewnątrzwspólnotowe nabycie będzie realizowane od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium tego kraju członkowskiego UE;

*

opcja trzecia - Wnioskodawca będzie dokonywał na terytorium RP zakupu gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażonego bitrexem od producenta polskiego, który alkohol skażony bitrexem zakupi w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik.

Powyższe czynności wykonywane będą po dniu 1 lipca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w opisanej powyżej opcji pierwszej wewnątrzwspólnotowe nabycie gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażonego bitrexem od producenta lub hurtownika z kraju członkowskiego Unii Europejskiej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym...

2.

Czy w opisanej powyżej opcji drugiej wewnątrzwspólnotowe nabycie gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażonego bitrexem od podmiotu, który uprzednio nabył te towary w USA i sprowadził na terytorium innego kraju Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony do użytku, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

3.

Czy w opisanej powyżej opcji trzeciej - nabycia od producenta polskiego gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażonego bitrexem, który to alkohol zakupił w kraju członkowskim Unii Europejskiej, gdzie bitrex jest dopuszczony do użytku - alkohol ten nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem akcyzowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytań 1 i 2 - czynność będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem akcyzowym natomiast w przypadku pytania 3 nie znajduje zastosowanie zwolnienie z akcyzy.

Zgodnie z przepisem art. 30 ust. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11; dalej: ustawa), zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy:

1.

całkowicie skażony, importowany, nabywany wewnątrzwspólnotowo albo produkowany na terytorium kraju, wskazanymi przez dowolne państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej, środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) Nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego, w tym zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi;

2.

zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej pochodzenia wyrobu;

3.

zawarty w importowanych wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy.

Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 353, z 2002 r. Nr 166, poz. 1362 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257 i Nr 173, poz. 1808) i wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13.

Natomiast zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 251; dalej: Rozporządzenie), środek skażający określony w załączniku Nr 2 do rozporządzenia w lp. 25 (benzoesan denatonium) może być stosowany wyłącznie jako środek skażający alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, z wyłączeniem rozpuszczalników i rozcieńczalników złożonych organicznych pozostałych, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, oznaczonych kodem CN ex 38140090, środków zapobiegających zamarzaniu i pozostałych płynów usuwających oblodzenie, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, oznaczonych kodem CN ex 38200000 oraz produktów ułatwiających rozpalanie ognia, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, bez względu na kod CN, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2009 r.

Analiza powoływanych przepisów prowadzi do następujących wniosków:

1.

benzoesan denatonium (bitrex) nie jest środkiem dopuszczonym do skażenia alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) 3199/93;

2.

bitrex jest wymieniony w załączniku do Rozporządzenia jako środek skażający alkohol etylowy; jest środkiem skażającym dopuszczonym do użytku przez RP na podstawie wewnętrznego porządku prawnego;

3.

bitrex jest środkiem skażającym jedynie do dnia 30 czerwca 2009 r.; po tym terminie nie może być używany jako środek skażający w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym;

4.

import, czy też wewnątrzwspólnotowe nabycie alkoholu skażonego bitrexem nie podlega zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy (ze względu na uwagę z pkt 1);

5.

import, czy też wewnątrzwspólnotowe nabycie alkoholu skażonego bitrexem nie podlega zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy, gdyż przepis ten odnosi się wyłącznie do wyrobów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy skażony bitrexem, nie zaś do samego alkoholu etylowego;

6.

pomimo, iż bitrex nie będzie po dniu 30 czerwca 2009 r. środkiem skażającym, to zwolnieniu z akcyzy będzie podlegał alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej pochodzenia wyrobu; jeżeli zatem państwo pochodzenia takiego wyrobu dopuszcza bitrex jako środek skażający znajdzie zastosowanie zwolnienie z akcyzy alkoholu zwartego w importowanych lub nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3 z 2009 r., poz. 11) określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy (art. 1).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.

produkcja wyrobów akcyzowych;

2.

wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3.

import wyrobów akcyzowych;

4.

nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

5.

wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabywać w celu dalszej odsprzedaży kosmetyki, zawierające w swym składzie alkohol etylowy skażony benzoesanem denatonium (bitrexem). Zainteresowany wskazuje, że wszystkie czynność wykonywane będą po dniu 1 lipca 2009 r.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe - są to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku Nr 1 do ustawy.

Natomiast w myśl art. 92 - do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. W załączniku Nr 1 do ustawy, zawierającym "Wykaz wyrobów akcyzowych" określono w pozycji 17 alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej oraz alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe skażone, o dowolnej mocy. Wobec powyższego alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej oraz alkohol etylowy o dowolnej mocy, skażony - jest wyrobem akcyzowym.

Odnosząc się do dwóch pierwszych zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku, w których Wnioskodawca będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia gotowych wyrobów wytworzonych z udziałem alkoholu skażonego bitrexem od producenta lub hurtownika, mającego siedzibę w kraju Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik oraz będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia gotowych wyrobów wytworzonych z dodatkiem alkoholu skażanego bitrexem wyprodukowanych w USA, a następnie sprowadzonych na terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej w ramach importu towarów przez dostawcę wnioskodawcy, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik wskazać należy, iż zgodnie z przepisem art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej pochodzenia wyrobu.

Jednocześnie w myśl § 4 ust 1. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228) dla celów stosowania zwolnienia określonego w art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy przyjmuje się, że alkohol etylowy zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi nabywany wewnątrzwspólnotowo został skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej pochodzenia wyrobu, o ile wyroby te były przedmiotem legalnego obrotu w jednym z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej przed ich przywozem na terytorium kraju.

Ponadto zgodnie z ust. 2 ww. paragrafu dokumentami potwierdzającymi dokonanie legalnego obrotu handlowego w państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej wyrobami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności faktury w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.)) lub dokumenty przewozowe stosowane w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami dokonującymi obrotu tymi wyrobami.

Z cytowanych przepisów wynika, iż warunkiem zwolnienia alkoholu etylowego wchodzącego w skład wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz będących przedmiotem legalnego obrotu jest jego skażenie środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej, z którego pochodzi wyrób. Tym samym jeżeli alkohol zawarty w przedmiotowych kosmetykach został skażony środkiem obowiązującym w państwie członkowskim, z którego Zainteresowany je nabędzie wewnątrzwspólnotowo będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy, o ile wyroby te były przedmiotem legalnego obrotu w tym państwie.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zakupuje gotowe wyroby wytworzone z udziałem alkoholu skażonego bitrexem od producenta lub hurtownika, mającego siedzibę w kraju Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik. Tak więc zarówno w przypadku gdy będzie miało miejsce nabycie wewnątrzwspólnotowe przedmiotowych kosmetyków, które zostały wyprodukowane w kraju, w którym znajduje się siedziba kontrahenta, jak również w sytuacji gdy nabycie wewnątrzwspólnotowe nastąpi od podmiotu, który wszedł w posiadanie niniejszych kosmetyków poprzez ich import z USA, gdzie zostały one wyprodukowane alkohol zawarty w niniejszych wyrobach będzie korzystał ze zwolnienia.

Wyjaśniając natomiast kwestię zwolnienia z opodatkowania podatkiem akcyzowym alkoholu skażonego bitrexem zawartego w kosmetykach nabywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od producenta polskiego, który alkohol skażony bitrexem do produkcji kosmetyków zakupi w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik odnieść należy się do art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy, w myśl którego zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 353, z późn. zm.) i wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż na podstawie art. 9 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 25 czerwca 2008 r. wydał rozporządzenie w sprawie środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego (Dz. U. z 8 lipca 2008 r. Nr 120 poz. 776). W wykazie środków dopuszczonych do skażenia alkoholu etylowego wraz z minimalną ilością ich zastosowania stanowiących załącznik do rozporządzenia - jako dopuszczalny środek skażający wskazał benzoesan denatonium. Dopuszczone jest stosowanie roztworów benzoesanu denatonium w etanolu lub alkoholu tert-butylowym po uprzednim przeliczeniu dawki na czysty składnik.

Z kolei stosownie do § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. (Dz. U. z dnia 27 lutego 2009 r. Nr 32 poz. 251) w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy, wskazany we wniosku środek skażający - benzoesan denatonium (Bitrex) - może być stosowany wyłącznie jako środek skażający alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, z wyłączeniem rozpuszczalników i rozcieńczalników złożonych organicznych pozostałych, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, oznaczonych kodem CN ex 3814 00 90, środków zapobiegających zamarzaniu i pozostałych płynów usuwających oblodzenie, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, oznaczonych kodem CN ex 3820 00 00 oraz produktów ułatwiających rozpalanie ognia, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, bez względu na kod CN - nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2009 r.

W świetle powołanego przepisu w chwili dokonywania przedmiotowych czynności bitrex nie będzie środkiem skażającym dopuszczonym do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. W związku z powyższym alkohol ten nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem akcyzowym, nawet jeśli zachodziłyby pozostałe przesłanki wskazujące na zwolnienie wynikające z powołanego wyżej art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Reasumując alkohol etylowy skażony bitrexem zawarty w kosmetykach nabywanych wewnątrzwspólnotowo z kraju należącego do Unii Europejskiej, w którym bitrex jest dopuszczony jako skażalnik będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym natomiast alkohol etylowy skażony bitrexem zawarty w wyrobach zakupionych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od producenta polskiego nie będzie mógł być zwolniony z akcyzy, ponieważ od dnia 1 lipca 2009 r. bitrex na terytorium Polski nie będzie środkiem skażającym alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, służący do stosowania zwolnień z akcyzy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 6, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl