IPPP3/443-262/08-4/CS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-262/08-4/CS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) - uzupełniony pismem z dnia 17 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-262/08-2/CS z dnia 13 lutego 2009 r. do przedłożenia dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego i otrzymane w dniu 16 lutego 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka. z o.o. jest właścicielem nieruchomości składającej się z budynku magazynowego z utwardzonym terenem i bramą wjazdową oraz gruntu, na którym jest posadowiony budynek. Nieruchomość tę Spółka nabyła 30 czerwca 2007 r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zarząd Spółki podjął decyzję o sprzedaży całej nieruchomości. Podpisanie przez strony umowy kupna-sprzedaży aktem notarialnym nastąpi w dniu 29 grudnia 2008 r., natomiast faktyczne wydanie nieruchomości nastąpi w dniu 10 stycznia 2009 r. Zapłata ceny uregulowana będzie w ratach, przy czym pierwsza wpłata dokonana będzie w dniu podpisania aktu notarialnego, a pozostałe odpowiednio w lutym, marcu i kwietniu 2009 r.

W myśl art. 19 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 533 z późn. zm.) obowiązek podatkowy w opisanym przypadku powstanie z chwilą otrzymania zapłaty tj. w kwocie, która zostanie wpłacona 29 grudnia 2008 r. w dniu podpisania aktu notarialnego i wówczas wystawiona będzie faktura VAT. W pozostałej części obowiązek podatkowy (i wystawienia faktury) powstanie 30 dnia licząc od dnia wydania towaru.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl przepisów ustawy za datę wydania nieruchomości należy uznać datę podpisania aktu notarialnego tj. 29 grudnia 2009 r., czy datę faktycznego przekazania nieruchomości tj. 10 stycznia 2009 r....

A jeżeli Spółka w dniu 29 grudnia 2009 r., pomimo ratalnych płatności, wystawiłaby fakturę VAT na całą kwotę uzgodnioną w umowie jako całkowitą cenę za nieruchomość, to czy podatek VAT należy rozliczyć w całości już w dacie wystawienia faktury, czy w dacie obowiązku podatkowego tj. tak jak omówiono w części F. wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, data wydania nieruchomości jest data podpisania aktu notarialnego. Pomimo wystawienia faktury 29 grudnia 2008 r. na całą kwotę za sprzedaną nieruchomość, obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpłaty w tej części, która zostanie wpłacona. Natomiast w pozostałej części obowiązek podatkowy powstanie 28 stycznia 2009 r. (art. 19.ust. 10 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W sposób szczególny ustawodawca określił moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku gdy przedmiotem dostawy są lokale i budynki (art. 19 ust. 10 ustawy o VAT). W tych przypadkach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. Przepis art. 19 ust. 10 ustawy o VAT odnosi się do wszystkich lokali i budynków, a więc zarówno lokali, jak i budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Na podstawie § 11 ust. 1 i 2, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego ale nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w związku ze sprzedażą swej nieruchomości, Spółka podpisze z nabywcą akt notarialny w dniu 29 grudnia 2008 r.. Faktyczne wydanie nieruchomości nastąpi 10 stycznia 2009 r.. Zapłata za nieruchomość będzie rozłożona na raty, przy czym pierwsza wpłata dokonana będzie w dniu podpisania aktu notarialnego, (faktura będzie wystawiona na całą kwotę), a pozostałe odpowiednio w lutym, marcu i kwietniu 2009 r..

Odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów należy stwierdzić, że za dzień wydania towaru należy rozumieć dzień przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego. Jeżeli w dniu podpisania aktu notarialnego otrzymano część należności (ratę), to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast obowiązek podatkowy od pozostałej (nieuregulowanej) należności powstanie nie później niż 30 dnia od dnia wydania nieruchomości, zgodnie z powołanym wyżej art. 19 ust. 10 ustawy o VAT. W związku z powyższym, Wnioskodawca w przedmiotowej sprawie może wystawić fakturę na całą kwotę, jednakże obowiązek podatkowy należy wykazać zgodnie z powołanym powyżej przepisem.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl