IPPP3/443-253/14-4/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-253/14-4/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 6 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPB1/415-286/14-2/KS, IPPB2/436-143/14-2/AF, IPPP3/443-253/14-2/SM z dnia 25 kwietnia 2014 r. (skutecznie doręczone w dniu 30 kwietnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłacanych kwot w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłacanych kwot w walucie obcej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 maja 2014 r. w dniu 6 maja 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (Kancelarię Adwokacką) zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będą następująco świadczenia:

1. Osoba trzecia (dalej także jako Zleceniodawca) przekaże Wnioskodawcy na rachunek bankowy lub gotówką określoną kwotę pieniężną w walucie obcej.

2. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy dokona wymiany kwoty określonej w pkt 1 na walutę polską.

3. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy przekaże kwotę w walucie polskiej na rzecz kontrahenta Zleceniodawcy,

4. W zamian za wykonanie ww. czynności Wnioskodawca otrzyma od Zleceniodawcy wynagrodzenie.

Przy czym Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał przekazanej mu kwoty pieniężnej i zostanie ona zdeponowana na wyodrębnionych rachunkach bankowych (walutowym i po wymianie złotowym). Nadto, wymiana waluty może następować w transzach nie jednorazowo.

Jednocześnie, Zleceniodawca będzie mógł w każdej chwili zażądać zwrotu przekazanych kwot. Po wymianie na walutę polską zwrotowi będzie podlegała kwota uzyskana z wymiany.

Rachunki bankowe Wnioskodawcy będę oprocentowane. Wnioskodawca wypłaci kontrahentowi Zleceniodawcy kwotę powiększoną o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. W razie zgłoszenia, przez Zleceniodawcę, żądania co do zwrotu jego pieniędzy Wnioskodawca wypłaci te kwoty powiększone o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. Nadto, w umowie zostanie zastrzeżone, iż wszelkie pożytki z kwot przekazanych Wnioskodawcy zostaną wydane Zleceniodawcy lub jego kontrahentowi - wg dyspozycji Zleceniodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy zawierana umowa odpowiada w swojej treści umowie zlecenia opisanej w kodeksie cywilnym.

Do wykonania zlecenia Zleceniodawca udzieli Wnioskodawcy stosownego pełnomocnictwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy kwota wpłacana przez Zleceniodawcę w walucie obcej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Kwota, o której mowa w pytaniu nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Taki pogląd wynika z wykładni art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 29 ust. 1 tej ustawy, albowiem przedmiotem opodatkowania jest obrót, a więc kwota należna z tytułu sprzedaży lub świadczenia usług. Tym samym nie podlega opodatkowaniu kwota otrzymana w celu jej dalszego przekazania osobie trzeciej. Rzeczona kwota nie stanowi wynagrodzenia Wnioskodawcy. Tak też w sprawie 1472/RPP1/443-53/06/IS (Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (Kancelarię Adwokacką) zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będą następująco świadczenia:

1. Osoba trzecia (dalej także jako Zleceniodawca) przekaże Wnioskodawcy na rachunek bankowy lub gotówką określoną kwotę pieniężną w walucie obcej.

2. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy dokona wymiany kwoty określonej w pkt 1 na walutę polską.

3. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy przekaże kwotę w walucie polskiej na rzecz kontrahenta Zleceniodawcy,

4. W zamian za wykonanie ww. czynności Wnioskodawca otrzyma od Zleceniodawcy wynagrodzenie.

Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał przekazanej mu kwoty pieniężnej i zostanie ona zdeponowana na wyodrębnionych rachunkach bankowych (walutowym i po wymianie złotowym). Wymiana waluty może następować w transzach nie jednorazowo.

Jednocześnie Zleceniodawca będzie mógł w każdej chwili zażądać zwrotu przekazanych kwot. Po wymianie na walutę polską zwrotowi będzie podlegała kwota uzyskana z wymiany.

W ocenie Wnioskodawcy zawierana umowa odpowiada w swojej treści umowie zlecenia opisanej w kodeksie cywilnym.

Do wykonania zlecenia Zleceniodawca udzieli Wnioskodawcy stosownego pełnomocnictwa.

Analiza ww. sytuacji prowadzi do wniosku, że wpłacanej przez Zleceniodawcę kwoty w walucie obcej nie można uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług.

Z powołanych powyżej przepisów art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Wnioskodawca w zamian za opisane we wniosku czynności (dokonanie wymiany kwoty pieniężnej w walucie obcej na walutę polską i przekazanie jej na rzecz kontrahenta Zleceniodawcy) będzie otrzymywał oddzielnie stosowne wynagrodzenie. Zatem to te wynagrodzenie (a nie samą kwotę pieniężną, która podlega wymianie) należy rozpatrywać w kontekście czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (jako świadczenie usług). Tym samym wpłacona przez Zleceniodawcę w walucie obcej kwota pieniężna podlegająca wymianie nie będzie stanowiła obrotu w myśl art. 29a ust. 1 ustawy, a co za tym idzie, nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od czynności cywilnoprawnych sprawa będzie rozpatrzona w odrębnym postępowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 2 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl