IPPP3/443-237/10-2/MG - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz zbycia udziału we własności budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-237/10-2/MG Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz zbycia udziału we własności budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 9 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz zbyciu udziału we własności budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz zbyciu udziału we własności budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A umową sporządzoną w formie aktu notarialnego z dniem 17 maja 2005 r. na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) przejęła od Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Biuro w prywatyzacji. Przejęte składniki przedsiębiorstwa wraz ze zobowiązaniami i obciążeniami zostały wprowadzone do ksiąg z dniem 17 maja 2005 r., w tym: udział 58/100 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz udział 58/100 we własności budynku biurowego wzniesionego na tej działce. Po dwóch latach, aktem notarialnym z dniem 18 maja 2007 r., po dokonaniu całkowitej spłaty wartości przedmiotu umowy wobec Skarbu Państwa, przeniesiono własność przedsiębiorstwa na S.A., w tym ww. udziały w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz budynku biurowego.

Transakcja ze Skarbem Państwa nabycia przez S.A. przedsiębiorstwa w ramach komercjalizacji, w tym: udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i udziału w budynku biurowym nie była objęta przepisami podatku od towarów i usług.

Budynek biurowy wybudowany był w latach 50-tych i służył działalności gospodarczej, z tym, że w latach ostatnich przed komercjalizacją jak i z chwilą nabycia przez S.A. (17 maja 2005 r.) i w latach następnych i obecnie wykorzystywany był i jest w przeważającej wielkości do wynajmu pomieszczeń biurowych jako czynności podlegających podatkowi od towarów i usług (VAT).

Od momentu nabycia S.A. nie poczynił nakładów w budynku przekraczających 30% jego początkowej wartości.

Obecnie S.A. rozważa sprzedanie będących jej własnością a nabytych na mocy wyżej opisanych zdarzeń: udziału w wysokości 58/100 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz udziału w wysokości 58/100 we własności budynku biurowego wzniesionego na tej działce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakładając, że zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i zbycie udziału we własności budynku jest dostawą towarów, planowane przez S.A. zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i udziału we własności budynku będzie podlegało zwolnieniu z VAT z prawem do rezygnacji z tego zwolnienia i po spełnieniu warunków określonych w przepisach (art. 43 ust. 10 i 11 ustawy) podlegać będzie opodatkowaniu VAT....

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponadto Dyrektywa 2006/112/WE umożliwia państwom członkowskim uznanie za dostawę towarów zbycie udziałów w nieruchomości. Artykuł 7 ustawy o VAT wymienia pewne szczególne transakcje, które należy uznać za dostawę towarów. W katalogu tym brak jest jednak zapisu o odpłatnym zbyciu udziału w nieruchomościach. Stąd też może powstać wątpliwość co do traktowania zbycia udziału w nieruchomości jako transakcji podlegającej przepisom VAT. Biorąc jednak pod uwagę, że sens ekonomiczny zbycia nieruchomości będzie taki sam jak zbycie udziału w nieruchomości, dając zakres uprawnień właścicielskich względem nieruchomości analogiczny, różne traktowanie zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości powodowałoby odmienne traktowanie w istocie tej samej transakcji. Co przekładać mogłoby się na możliwość chociażby zwolnienia lub nie z opodatkowania, a więc odmienne potraktowanie sprzedaży nieruchomości w zależności od tego czy dotyczy całej nieruchomości czy też jej części.

Zdaniem Wnioskodawcy w świetle powyższego transakcja sprzedaży całej nieruchomości lub jej części powinna być traktowana równoprawnie jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT.

Szczegółowe unormowania w zakresie opodatkowania przy sprzedaży nieruchomości uregulowane są w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, ust. 7a, 10 i 11. Biorąc pod uwagę, że planowana sprzedaż udziału w nieruchomości gruntowej i udziału w budynku biurowym dotyczy transakcji spełniającej warunek, że nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia (budynek przed nabyciem jak i po nabyciu był i jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych - najem pomieszczeń biurowych) lub przed pierwszym zasiedleniem oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku minęło ponad dwa lata spełnia ona warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a więc może być zwolniona z opodatkowania. Jednocześnie dla transakcji spełniających warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawodawca przewidział możliwość wyboru, poprzez opodatkowanie transakcji po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Reasumując w przypadku sprzedaży przez S.A. udziału w nieruchomości gruntowej i udziału w budynku biurowym, może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT lub po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11, opodatkować stawką 22% całą transakcję.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle posadowione na gruncie będącym przedmiotem wieczystego użytkowania. Jak wskazuje bowiem przepis § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie na mocy, art. 43 ust. 10 omawianego artykułu, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z treści ust. 11 ww. artykułu wynika, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków mającym prawo skorzystania ze zwolnienia od podatku, po spełnieniu określonych warunków, możliwość do zrezygnowania ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w 2005 r. Wnioskodawca nabył od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo do odpłatnego korzystania umową sporządzoną w formie aktu notarialnego. Natomiast po dokonaniu całkowitej spłaty wartości przedmiotu w 2007 r. przeniesiono własność przedsiębiorstwa na S.A w tym udziały w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz budynku biurowego. Budynek ten wybudowany był w latach 50-tych, a więc w okresie kiedy nie obowiązywała jeszcze ustawa o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy w stosunku do tej nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca również nie ponosił wydatków na jej ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej tej nieruchomości, w stosunku do której miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca wskazał również, iż w ostatnich latach przed komercjalizacją jak i z chwilą nabycia i w latach następnych budynek wykorzystywany był i jest w przeważającej wielkości do wynajmu pomieszczeń biurowych jako czynności podlegających podatkowi od towarów i usług. Wnioskodawca rozważa sprzedaż udziału w wysokości 58/100 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz udziału w wysokości 58/100 we własności budynku biurowego wzniesionego na tej działce.

Biorąc pod uwagę przywołane regulacje prawne oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej oraz udziału we własności budynku biurowego nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia jak również w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Tym samym przedmiotowa transakcja będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zgodnie z art. 43 ust 10 Wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 po spełnieniu określonych warunków.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl