IPPP3/443-233/13-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-233/13-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2013 r. (data wpływu 22 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży projektów graficznych, wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży projektów graficznych, wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca powadzi jednoosobową działalność w zakresie specjalistycznego projektowania (PKD 74.10.Z). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podpisał umowę z firmą z branży spożywczej i jako Twórca wykonuje na rzecz Zlecającego projekty graficzne i etykiety do opakowań (zwane dalej Dziełami). Twórca wykonuje te Dzieła własnymi środkami w terminach ustalonych ze Zlecającym. Wykonane przez Twórcę Dzieło przekazywane jest do akceptacji na ustalonych przez Zlecającego nośnikach informacji. Po zatwierdzeniu Dzieła przez Zlecającego, następuje sprzedaż tego projektu wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do Dzieła. Przeniesienie majątkowych praw własności do Dzieła następować będzie na czas nieograniczony z chwilą podpisania przez Strony "Protokołu przekazania Dzieła" na wszelkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca oświadcza w umowie, że wszystkie Dzieła wytworzone na podstawie przedmiotowej Umowy będą utworami i będą miały charakter twórczy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca zobowiązuje się również w Umowie, że wszelkie Dzieła będą wolne od wad prawnych a w szczególności, że nie będą naruszać praw osób trzecich, a w szczególności praw własności intelektualnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla ww. usługi - sprzedaży projektu wraz z przekazaniem nabywcy majątkowych praw autorskich do tego projektu - 8%, czy 23%. Czy należałoby dzielić tą usługę na wykonanie projektu i tą część opodatkowywać 23% i na przekazanie majątkowych praw autorskich i tą część opodatkowywać 8%, czy raczej całość powinna być traktowana jako jedna nierozłączna usługa opodatkowana stawką 8%.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, załącznik nr 3, pozycja 181, stawką właściwą dla sprzedaży projektu jego autorstwa, przy przekazaniu nabywcy majątkowych praw autorskich do tego projektu, jest stawka 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Artykuł 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i usług stawkami niższymi. I tak w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 i 2 w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8% (...).

Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% zawarto w załączniku nr 3 do ww. ustawy. W poz. 181 tego załącznika wymienione zostały usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca powadzi jednoosobową działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podpisał umowę z firmą z branży spożywczej i jako Twórca wykonuje na rzecz Zlecającego projekty graficzne i etykiety do opakowań (zwane dalej Dziełami). Twórca wykonuje te Dzieła własnymi środkami w terminach ustalonych ze Zlecającym. Wykonane przez Twórcę Dzieło przekazywane jest do akceptacji na ustalonych przez Zlecającego nośnikach informacji. Po zatwierdzeniu Dzieła przez Zlecającego, następuje sprzedaż tego projektu wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do Dzieła. Przeniesienie majątkowych praw własności do Dzieła następować będzie na czas nieograniczony z chwilą podpisania przez Strony "Protokołu przekazania Dzieła" na wszelkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca oświadcza w umowie, że wszystkie Dzieła wytworzone na podstawie przedmiotowej Umowy będą utworami i będą miały charakter twórczy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca zobowiązuje się również w Umowie, że wszelkie Dzieła będą wolne od wad prawnych a w szczególności, że nie będą naruszać praw osób trzecich, a w szczególności praw własności intelektualnej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy dla usługi - sprzedaży projektu wraz z przekazaniem nabywcy majątkowych praw autorskich do tego projektu - należy zastosować stawkę 8%, czy 23%. Czy należałoby dzielić tą usługę na wykonanie projektu i tą część opodatkowywać 23% i na przekazanie majątkowych praw autorskich i tą część opodatkowywać 8%, czy raczej całość powinna być traktowana jako jedna nierozłączna usługa opodatkowana stawką 8%.

W niniejszej sprawie przedmiotem dostawy są projekty graficzne i etykiety do opakowań zwane dziełami.

Dokonując analizy możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT do ww. czynności, należy zauważyć, że w poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy z dniem 1 stycznia 2011 r., na podstawie powołanego przepisu art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, zostały objęte preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji twórcy, ustawodawca w powyższym zakresie odsyła do przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Należy zatem w pierwszej kolejności rozważyć, czy Wnioskodawca świadcząc usługi w sposób opisany we wniosku może być uznany za twórcę w rozumieniu powyższych przepisów.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego - w myśl art. 1 ust. 2 ww. ustawy - są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

W prawie autorskim mamy do czynienia z dwoma rodzajami praw: autorskimi prawami osobistymi oraz autorskimi prawami majątkowymi. Zasadą jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub - jeżeli z mocy ww. ustawy autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca, osoba, która je nabyła lub na rzecz której została ustanowiona licencja.

W myśl art. 8 ust. 1-3 ustawy o prawie autorskim, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku - właściwa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

1.

mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),

2.

stanowić przejaw działalności twórczej,

3.

posiadać indywidualny charakter.

O ile sens pierwszej z cech nie budzi wątpliwości, dwie pozostałe mają charakter ocenny. Stwierdzenie, że utwór to przejaw działalności twórczej uwypukla fakt, iż utwór powinien stanowić rezultat działalności o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta, niekiedy określana przesłanką "oryginalności" utworu kładzie nacisk na aspekt przedmiotowy, tj. odnoszący się do samego wytworu ludzkiego umysłu. Spełniona ona zostaje gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Nie może natomiast być uznany za utwór i objęty ochroną prawa autorskiego taki przejaw ludzkiej aktywności umysłowej, który jest rutynowy, standardowy lub typowy. Podkreśla to konieczność łącznego traktowania obu z wymienionych w pkt 2 i pkt 3 cech. Sam "przejaw działalności twórczej" nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego. Konieczne jest bowiem, by wytwór taki miał indywidualny charakter, tzn. żeby cechował się indywidualnością. Muszą zatem cechować go dostatecznie doniosłe różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy projekt spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ww. ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych projektów, a więc nie będących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania. Projekty takie nie podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu.

Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Twórcy, zgodnie z przepisem art. 16 ustawy o prawie autorskim przysługują autorskie prawa osobiste obejmujące przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawienia utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Można więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien "intelektualny" związek twórcy z dziełem.

Drugi rodzaj praw autorskich - prawa majątkowe mogą przysługiwać w niektórych sytuacjach również osobom innym niż twórca utworu z mocy ustawy lub z mocy stosownej umowy cywilnoprawnej. Dotyczy to np. autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.

Analizując przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca posiada przymiot "autora pracy". Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca wykonuje na zamówienie projekty graficzne i etykiety do opakowań, których autorem jest Wnioskodawca i to Wnioskodawcy od samego początku będą przysługiwać autorskie prawa do powstających projektów. Zatem należy uznać, iż wytworzone projekty produktów będą dziełami oryginalnymi wykonywanym na indywidualne zamówienie.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że przedmiotowe projekty graficzne i etykiety Wnioskodawca wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy jest wykonanie projektu opracowania graficznego i przekazanie praw autorskich do wykonanego utworu tj. projektu opracowania graficznego, za które Wnioskodawca (twórca) otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium. Zatem czynność ta jako całość tj. wykonanie projektu opracowania graficznego wraz przekazaniem na czas nieograniczony majątkowych praw własności, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy w powiązaniu z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy, iż w przedmiotowej sprawie - dla sprzedaży projektu wraz z przekazaniem nabywcy majątkowych praw autorskich do tego projektu, należy zastosować w całości stawkę podatku w wysokości 8% należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić, w tym miejscu należy, że kwestia dotycząca uznania Wnioskodawcy za twórcę oraz wykonywanych przez niego czynności do usług wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl