IPPP3-443-227/08-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-227/08-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2008 r. (data wpływu 5 grudnia 2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 6 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy zabudowanego gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy zabudowanego gruntu. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 stycznia 2009 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia danych z dnia 31 grudnia 2008 r. sygn. IPPP3-443-227/08-2/JF.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. planuje dokonać po 1 stycznia 2009 r. zbycia nieruchomości, którą nabyła od osób fizycznych na mocy umowy sprzedaży z dnia 12 października 2006 r.. Transakcja nabycia nieruchomości od osób fizycznych nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku zakupem nieruchomości Spółce nie przysługiwało zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Nieruchomość mająca być po 1 stycznia 2009 r. przedmiotem sprzedaży jest nieruchomością zabudowaną składającą się z dwóch wyodrębnionych ewidencyjnie działek objętych jedną księgą wieczystą.

Działki ewidencyjne, które objęte są jedną księgą wieczystą oznaczone są w wypisie z rejestru gruntów pod numerami 70/1 oraz 70/2. W wypisie z rejestru gruntów działka o numerze ewidencyjnym 70/1 jest zakwalifikowana aktualnie jako "teren mieszkaniowy" o symbolu B. Działka o numerze ewidencyjnym 70/2 została zakwalifikowana w wypisie z rejestru gruntów jako "inny teren zabudowany" o symbolu użytków Bi.

Według wyrysu z mapy ewidencyjnej stanowiącego integralną część wypisu z rejestru gruntów działka o numerze ewidencyjnym 70/1 jest zabudowana budynkiem. Z kolei, z wyrysu mapy ewidencyjnej dotyczącego działki o numerze 70/2 nie wynika, iż posadowione są na niej jakiekolwiek zabudowania.

Na działce 70/2, która według wypisu z rejestru gruntów zaklasyfikowana jest jako "inny teren zabudowany" i co do którego wyrys z mapy ewidencyjnej przedstawia aktualnie brak zabudowań posadowione są faktycznie budynki garaży. Garaże te posiadają dach oraz fundamenty i są trwale związane z gruntem. Należy dodać, że Spółka nie dokonywała wydatków, o których,owa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ppkt b ustawy o VAT w celu ich ulepszenia.

Dom mieszkalny posadowiony na działce oznaczonej numerem 70/1 został wybudowany w 1948 r.. Spółka nie dokonywała dla tego budynku wydatków na ulepszenie, o których mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ppkt b ustawy o VAT.

Dla budynku mieszkalnego posadowionego na działce 70/1 prowadzona jest kartoteka budynków, natomiast dla garaży posadowionych na działce o numerze ewidencyjnym 70/2 kartoteka taka nie została zaprowadzona. Garaże choć nie są uwidocznione w wyrysie z mapy ewidencyjnej, uwidocznione są na mapach wydawanych przez Biuro Geodezji i Katastru (tzw. składnicę map), które stanowią dokument urzędowy służący np. w procedurze uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym planowana przez Spółkę sprzedaż nieruchomości objętej jedną księgą wieczystą, w skład której wchodzą dwie działki ewidencyjne będzie w całości podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT (takie stanowisko prezentuje Spółka) czy też zwolnieniu takiemu może podlegać jedynie działka oznaczona symbolem 70/1, natomiast dostawa działki zabudowanej garażami (ze względu na fakt, iż wyrys z mapy ewidencyjnej nie został jeszcze zaktualizowany i nie wykazuje posadowionych na tej działce budynków) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

Wnioskodawca stoi na stanowisku ze dostawa nieruchomości ze względu na niezaktualizowanie wyrysu z mapy ewidencyjnej dla działki 70/2 nie może powodować obowiązku opodatkowania podatkiem VAT całości zbywanej nieruchomości.

2.

W przypadku, gdyby zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie fakt, iż garaże nie zostały uwidocznione na wyrysie z mapy ewidencyjnej (choć w rzeczywistości posadowione są na działce o symbolu 70/2) przesądzał o tym, iż nie można zastosować zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT do planowanej dostawy działki 70/2, to czy zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT będzie planowana dostawa działki ewidencyjnej o symbolu 70/1, natomiast dostawa działki o symbolu 70/2 będzie również podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT po zaktualizowaniu wyrysu z mapy ewidencyjnej według stawki 22%.

3.

W przypadku gdyby Dyrektor Izby uznał, iż niezaktualizowanie wyrysu z mapy ewidencyjnej dla działki 70/2 powoduje w przypadku planowanej sprzedaży całości nieruchomości obowiązek opodatkowania podatkiem VAT dostawy w części dotyczącej działki 70/2 oraz zwolnienie dostawy działki 70/1 wraz z posadowionym na nim budynkiem Spółka zwraca się zapytaniem: w jaki sposób należy wyliczyć podstawę opodatkowania dla dostawy części nieruchomości podlegającej opodatkowaniu oraz wartość części nieruchomości podlegającej zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 ustawy o VAT obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. zwalnia się od opodatkowania podatkiem VAT dostawę budynków lub ich części z wyjątkiem, gdy:

* Dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. zwalnia się od opodatkowania podatkiem VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem. O którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

* W stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* Dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT stanowi, iż w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż w przypadku dostawy budynku zwolnionego z podatku VAT grunt, na którym posadowiony jest ten budynek również korzysta ze zwolnienia z VAT.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę Spółka jest zdania, iż w przypadku planowanej sprzedaży nieruchomości składającej się z dwóch działek ewidencyjnych, która objęta jest jedną księgą wieczystą zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT będzie miało zastosowanie w stosunku do całości nieruchomości. Każda bowiem z działek ewidencyjnych wchodzących w skład nieruchomości korzysta, zdaniem Spółki, w świetle przepisów ustawy o VAT ze zwolnienia z tego podatku.

Po pierwsze, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do nieruchomości, która ma być przedmiotem dostawy, ponieważ transakcja zakupu przez Spółkę nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Po drugie, ograniczenie zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości, wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT nie będą miały zastosowania w stosunku do dostawy nieruchomości przez Spółkę, gdyż sprzedaż nieruchomości nie będzie dokonywana ani w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim. Co więcej, Spółka nie dokonywała żadnych ulepszeń ani w odniesieniu do budynku mieszkalnego, ani też w odniesieniu do budynku garażu. Ulepszenia takie nie były także dokonywane przez Sp. z o.o., która wniesie nieruchomość do Spółki w drodze aportu.

Po trzecie grunt, ze względu na fakt, iż budynki jakie posadowione są na nieruchomości (tj. budynek mieszkalny oraz budynki garaży) będą objęte zwolnieniem z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT, grunt, na którym posadowiony jest budynek mieszkalny tj. działka ewidencyjna o numerze 70/1 oraz grunt, na którym posadowione są budynki garaży tj. działka ewidencyjna o numerze 70/2, jako związany z dostawą budynków zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT będzie również w całości zwolniony z opodatkowania tym podatkiem.

Zdaniem Spółki fakt, iż wyrys z mapy ewidencyjnej dotyczący działki oznaczonej numerem 70/2 nie został jeszcze zaktualizowany nie przesądza o niemożliwości zastosowania przez Spółkę zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy przedmiotowych budynków wraz związanym z nim gruntem. Przedmiotem dostawy będzie bowiem nieruchomość, na której posadowiony jest budynek mieszkalny oraz budynek garażu (obydwa budynki spełniają materialne wymogi określone w przepisie art. 43 ust. 2 ustawy o VAT) wraz z gruntem.

Wypis z ewidencji gruntów wskazuje, iż działka 70/2 jest terenem zabudowanym. Załączony do wypisu wyrys z mapy ewidencyjnej nie został jeszcze zaktualizowany. Spółka planuje wystąpić z wnioskiem do właściwych organów administracji o dokonanie stosownej aktualizacji wyrysu z mapy ewidencyjnej oraz założenie kartoteki budynku dotyczących działki 70/2. Jednakże zdaniem Spółki sprzedaż nieruchomości przed dokonaniem przez właściwe organy stosownych aktualizacji będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT w odniesieniu do całości nieruchomości objętej jedną księgą wieczystą.

Ad. 2. Zdaniem Spółki w przypadku dostawy nieruchomości objętej jedną księgą wieczystą, w skład której wchodzą wyodrębnione ewidencyjnie działki należy ustalać odrębnie dla każdej tych działek. Takie też stanowisko prezentowane jest przez organy skarbowe w wydawanych przez nie interpretacjach prawa podatkowego (np. pismo Dyrektora Izby Skarbowe w Katowicach z dnia 25 lipca 2008 r. sygn. IBPP3/443-337/O8/AB czy też pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 sierpnia 2008 r. sygn. ITPPI/443-483/08/BS).

W związku z powyższym zdaniem Spółki skutki w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przez nią nieruchomości należy rozpatrywać odrębnie dla działki ewidencyjnej 70/1 i działki ewidencyjnej 70/2.

Jednakże ze względu na fakt, iż obydwie działki ewidencyjne zabudowane są budynkami trale związanymi z gruntem, co spełnia warunek, o którym mowa w art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zdaniem Spółki w stosunku do planowanej dostawy całości nieruchomości powinno być zastosowane zwolnienie z podatku VAT. Ponadto, zdaniem Spółki, zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT będzie miało również zastosowanie w przypadku dostawy całości nieruchomości po dokonaniu aktualizacji wyrysu z mapy ewidencyjnej poprzez naniesienie posadowionych na działce ewidencyjnej 70/2 budynków garaży.

Obecnie brak aktualizacji wyrysu z mapy ewidencyjnej poprzez naniesienie na wyrysie budynków garaży nie przesądza o stanie faktycznym istniejącym na działce ewidencyjnej 70/2. Na działce tej posadowione są bowiem budynki garaży. Sprzedaż nieruchomości będzie obejmowała także budynki garaży. Spółka zwraca uwagę na fakt, iż wypis z ewidencji gruntów wskazuje, że działka 70/2 stanowi "inny teren zabudowany". W związku z powyższym Spółka jest zdania, iż niezaktualizowanie samej mapy nie decyduje o skutkach podatkowych w zakresie podatku VAT związanych z dostawą nieruchomości, która - zdaniem Spółki - w całości powinna podlegać zwolnieniu. Przesądzający powinien być stan faktyczny istniejący na nieruchomości w momencie dokonania dostawy nieruchomości, a nie stan wykazany jedynie na niezaktualizowanym wyrysie z mapy ewidencyjnej.

Jednakże gdyby, zdaniem Dyrektora Izby, powyższe stanowisko Spółki było niezgodne z przepisami ustawy o VAT Spółka zwraca się z wnioskiem o wskazanie w jaki sposób należy w aktualnym stanie faktycznym opodatkować sprzedaż nieruchomości tj. czy zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlegać będzie jedynie część nieruchomości położona na działce ewidencyjnej 70/1, natomiast opodatkowaniu VAT podlegać będzie dostawa działki ewidencyjnej 70/2, czy też sprzedaż nieruchomości będzie w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Spółka zwraca się również z wnioskiem o potwierdzenie, iż po zaktualizowaniu wyrysu z mapy ewidencyjnej dla działki 70/2 dostawa całości nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Ad. 3. Zdaniem Spółki ze względu na fakt, iż dostawa budynków mieszkalnego oraz budynku garażu korzystać będzie na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem, zwolnieniu takiemu podlegać będzie aktualnie w całości również dostawa związanego z tymi budynkami gruntu. Zgodnie bowiem z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż w przypadku dostawy budynku zwolnionego z podatku VAT grunt, na którym posadowiony jest ten budynek również korzysta ze zwolnienia z VAT.

Gdyby jednak Dyrektor Izby Skarbowej uznał, iż ze względu na niezaktualizowanie wyrysu z mapy ewidencyjnej dostawa nieruchomości podlegałaby obecnie w części dotyczącej działki oznaczonej symbolem 70/2 opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa działki niezabudowanej, a w części o symbolu 70/1 podlegałaby zwolnieniu z opodatkowania VAT powstaje wątpliwość według jakich proporcji należy opodatkować wartość poszczególnych działek ewidencyjnych objętych jedną księgą wieczystą z posadowionym na niej budynkiem.

Przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten nie określa metody ustalania podstawy opodatkowania podatkiem VAT w przypadku dostawy budynku położonego na gruncie objętym jedną księgą wieczystą składającym się z dwóch działek ewidencyjnych, z których jedna zabudowana jest budynkiem korzystającym ze zwolnienia z opodatkowania VAT druga natomiast nie korzysta z takiego zwolnienia.

Zdaniem Spółki, prawidłowym będzie dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT posłużenie się proporcją wartości przypadającej na budynek mieszkalny oraz działki ewidencyjne 70/1 i 70/2w stosunku do wartości całości nieruchomości, ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego w sporządzonym przez nim operacie szacunkowym będącym w posiadaniu Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przede wszystkim należy wskazać, iż w związku z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dokonaną ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 132) zmianie uległy niektóre dotychczasowe uregulowania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Zatem, dostawa terenu zabudowanego tj. dostawa terenu, na którym znajduje się budynek lub inna budowla podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przez budowlę, na podstawie art. 3 pkt 3 prawa budowlanego należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. W odniesieniu do powyższego grunt wraz z posadowionym budynkiem mieszkalnym lub garażem należy uznać teren zabudowany.

Ponadto zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się taką stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Zatem, celowe jest ustalenie przede wszystkim opodatkowanie budynków lub budowli związanych trwale z gruntem mającym być przedmiotem dostawy.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. zmienionymi przepisami art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10),

Z powyższych uregulowań wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Punktem wyjścia rozstrzygnięcia w rozpatrywanej sprawie prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części jest wyjaśnienie terminu pierwsze zasiedlenie. I tak, przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Z dniem 1 stycznia 2009 r. za pierwsze zasiedlenie należy uznać oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi ulepszonego budynku lub jego części w sytuacji, gdy poniesione na ulepszenie wydatki stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza zbyć nieruchomość składającą się z dwóch zabudowanych działek: jedna budynkiem mieszkalnym, druga budynkami garaży. Działki te mają być w przyszłości sprzedane. Zatem, dostawie podlegają dwie działki gruntu wraz z posadowionymi na nich budynkami i opodatkowanie każdej z nich należy rozpatrywać indywidualnie.

Z wyrysu mapy ewidencyjnej stanowiącej integralną część wypisu gruntu wynika, że jedna z działek nie jest zabudowana, chociaż w wypisie z rejestru gruntów działka ta zakwalifikowana jest jako "inny teren zabudowany" o symbolu użytków Bi i faktycznie zabudowana jest budynkami garaży. Garaże te posiadają fundamenty oraz dach i są trwale związane z gruntem. Ponadto spełniają warunki, o których mowa była w art. 43 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. Druga działka oznaczona jest jako "teren mieszkaniowy" o symbolu B. Wnioskodawca zaznacza, iż budynek mieszkalny wybudowano w roku 1948. Spółka dodaje, iż nie dokonywała dla tego budynku ulepszeń, o których mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ppkt 4 ustawy.

Przeprowadzona analiza przepisów podatkowych w odniesieniu do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego pozwala stwierdzić, iż dostawie będą podlegały budynki oraz związany z nimi grunt. Omawiane budynki nie były ulepszane (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym), a więc nie były ponoszone nakłady na ulepszanie stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej. Powyższe wskazuje, że dostawa budynków nie będzie wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłynęło więcej niż 2 lata.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że do planowanej sprzedaży, w odniesieniu zarówno do budynków, jak i gruntu, będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ppkt a ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl