IPPP3/443-208/10-2/KB - Określenie miejsca świadczenia napraw gwarancyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-208/10-2/KB Określenie miejsca świadczenia napraw gwarancyjnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia napraw gwarancyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2010 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia napraw gwarancyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi gwarancyjnych napraw komputerów na rzecz A. Co. Ltd z siedzibą w Tajpej (ROC). Komputery przeznaczone do naprawy przesyłane są przez ich właścicieli z różnych krajów, zarówno z, jak i spoza obszaru Wspólnoty Europejskiej do Polski. Po naprawie komputery odsyłane są z powrotem do ich właścicieli, a faktura za usługę wystawiana dla firmy A. Co. Ltd w Tajpej, która jest spółką tajwańskiego prawa handlowego, zarejestrowaną w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Gospodarczych, a także dla potrzeb podatku VAT w ROC. A. Co. Ltd nie posiada zakładu na terenie Unii Europejskiej, ani nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w żadnym kraju Unii.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nabywca usługi (A. Co. Ltd) jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r. miejsce świadczenia usług na rzecz A. Co. Ltd znajduje się poza terytorium Polski i w konsekwencji usługi nie podlegają opodatkowaniu na jej terytorium.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 28a pkt 1 lit. a) na potrzeby stosowania działu V rozdziału 3 ustawy o podatku od towarów i usług za podatnika uważa się podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6. Nabywcą usług jest firmą produkcyjno-handlową, co oznacza, że wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, a w konsekwencji spełnia definicję podatnika określoną w art. 28 pkt 1 lit. a).

Miejscem świadczenia usług naprawy komputerów, tzn. usług na rzeczowym majątku ruchomym, świadczonych na rzecz podatnika jest, zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W przypadku będącym przedmiotem niniejszego zapytania miejscem świadczenia usług będzie Tajwan, a zatem nie będą one podlegały opodatkowaniu na terenie Polski.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług określona została z dniem 1 stycznia 2010 r. w art. 28b ustawy o VAT, wprowadzonym ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504).

Generalnie, usługi opodatkowane są w miejscu gdzie nabywca ma swoją siedzibę jeśli jest on podatnikiem, bowiem w myśl art. 28b ust. 1 ww. ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług ustawa odrębnie definiuje pojecie podatnika. I tak z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika rozumie się:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT, która ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy lub działalność gospodarczą o podobnym charakterze. A zatem, za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność uznawaną za działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi gwarancyjnych napraw komputerów na rzecz firmy z siedzibą w Tajpej (ROC). Komputery przeznaczone do naprawy przesyłane są przez ich właścicieli z różnych krajów, zarówno z, jak i spoza obszaru Wspólnoty Europejskiej do Polski. Po naprawie komputery odsyłane są z powrotem do ich właścicieli, a faktura za usługę wystawiana dla firmy, która jest spółką tajwańskiego prawa handlowego, zarejestrowaną w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Gospodarczych, a także dla potrzeb podatku VAT w Tajwanie. Nabywca usług nie posiada zakładu na terenie Unii Europejskiej, ani nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w żadnym kraju Unii.

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż nabywca usług będący firmą produkcyjno-handlową spełnia definicję podatnika określoną w art. 28 pkt 1 lit. a).

A zatem, skoro przedmiotowe usługi, będą świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, posiadającego siedzibę w Tajwanie zastosowanie znajdzie przepis art. 28b ust. 1 ustawy o VAT i miejscem świadczenia tych usług będzie Tajwan. W konsekwencji, przedmiotowe usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl