IPPP3/443-202/08-2/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-202/08-2/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dostawy wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie w zakresie dostawy wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W prowadzonym przez siebie składzie podatkowym, Wnioskodawca wykonuje, zgodnie z uzyskanym zezwoleniem czynności polegające na produkcji, przetwarzaniu i magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oznaczonych PKWiU 23.20.18, to jest olejów smarowych otrzymanych z ropy naftowej. Planuje on, w sposób regularnie się powtarzający, dokonywanie z prowadzonego przez siebie składu podatkowego, w procedurze zawieszonego poboru akcyzy, dostaw wewnątrzwspólnotowych przedmiotowych olejów, w tym głównie olejów silnikowych, do posiadającego siedzibę na terenie Niemiec odbiorcy, będącego "podmiotem gospodarczym zawodowo zajmującym się handlem, bez statusu uprawnionego właściciela składu". N istotne dla przedstawianego zdarzenia przyszłego jest fakt, że oleje smarowe (w tym silnikowe) na terytorium Niemiec obciążone są podatkiem akcyzowym wynoszącym 0%, w związku z czym ustawodawstwo tego kraju wyklucza możliwość udzielenia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, którego przedmiotem działania jest produkcja, przetwarzanie czy magazynowanie tychże olejów. Z tych samych względów przepisy prawa niemieckiego wykluczają dokonanie czynności potwierdzenia karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez właściwe władze tego państwa (w załączeniu tłumaczenie opinii Głównego Urzędu Celnego z siedzibą we F nad O w powyższej kwestii).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w podanym stanie faktycznym - dostawa wewnątrzwspólnotowa na terytorium Państwa Członkowskiego, dostawca z siedzibą w Polsce jest uprawniony do dokonania tejże dostawy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszonej akcyzy.

2.

Czy do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy wystarczy potwierdzenie karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez odbiorcę w sytuacji, w której ustawodawstwo państwa odbiorcy nie przewiduje dokonania takiego potwierdzenia przez właściwe władze państwa członkowskiego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Jak ustalono na podstawie przepisu Artykułu 16 Dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania, odbiorca będący podmiotem gospodarczym zawodowo zajmującym się handlem, bez statusu uprawnionego właściciela składu może, w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymywać wyroby objęte podatkiem akcyzowym z innych Państw Członkowskich w ramach systemu zawieszenia podatku akcyzowego, wobec czego odbiorca dostarczanych wewnątrzwspólnotowo towarów jest niewątpliwie "podmiotem upoważnionym przez właściwy organ podatkowy państwa członkowskiego do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy."

Faktem jest również, iż mające zostać przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej oleje smarowe oznaczone symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 - 2710 19 99, dostarczane będą "ze składu podatkowego na terenie kraju".

Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, dostawca z siedzibą w Polsce jest uprawniony do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszonego poboru akcyzy.

2.

Ponieważ, w odniesieniu do będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych, potwierdzenie karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez właściwe władze państwa członkowskiego nie jest zgodne z ustawodawstwem niemieckim (państwo odbiorcy), na podstawie § 13a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy wystarczające jest potwierdzenie karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez odbiorcę dostarczonych wewnątrzwspólnotowo olejów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu akcyzą podlegają:

1.

produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;

2.

wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;

3.

sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;

4.

eksport i import wyrobów akcyzowych;

5.

nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

W myśl art. 26 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy - pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są:

* przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium Wspólnoty Europejskiej;

* dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy będącego podmiotem upoważnionym przez właściwy organ podatkowy państwa członkowskiego do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z § 2a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849 z późn. zm.) nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy w odniesieniu do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych określonych w załączniku do rozporządzenia, w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 2b ust. 1. W poz. 4 załącznika do przedmiotowego rozporządzenia (wykaz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy), mieszczą się oleje smarowe o symbolu PKWiU 23.20.18, kod CN ex 2710 19 (2710 19 71, 2710 19 75, 2710 19 81, 2710 19 83, 2710 19 85, 2710 19 87, 2710 19 91, 2710 19 93, 2710 19 99).

W myśl § 2a ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia, w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w ust. 1, produkowanych i przemieszczanych na terytorium kraju, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inna niż stawka 0, za wyjątkiem wyrobów oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.32 i kodem CN 2713, nie stosuje się ust. 1.

Treść powołanych wyżej przepisów wskazuje, że oleje smarowe (wyroby akcyzowe wymienione w tym załączniku), do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż 0%, które są produkowane na terytorium kraju - mogą być przemieszczane na terytorium kraju w procedurze z zawieszonym poborem akcyzy. Przepisy te jednak nie dają możliwości zastosowania tej procedury w stosunku do olejów smarowych, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż 0%, które są dostarczane wewnątrzwspólnotowo.

Z powyższego wynika, że dostawa wewnątrzwspólnotowa przedmiotowych olejów smarowych, musi odbywać się w procedurze z zapłaconą akcyzą.

Potwierdza to § 2b ust. 3 omawianego rozporządzenia, zgodnie z którym dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w § 2a ust. 2, odbywa się z zastosowaniem uproszczonego dokumentu towarzyszącego (zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy - dostawa lub nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których została zapłacona akcyza, są dokonywane na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego. (...)). Ponadto zawarte w nim odniesienie do wyrobów wymienionych w § 2a ust. 2 oznacza, że regulacje w nim zawarte dotyczą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wymienionych w załączniku do omawianego rozporządzenia, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż 0%.

Powyższe oznacza, że w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych, o których mowa we wniosku - ich przemieszczanie odbywa się w procedurze z zapłaconą akcyzą, a dokumentem towarzyszącym tej dostawie jest uproszczony dokument towarzyszący.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 60 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu.

Szczegółowe zasady dotyczące zwrotu akcyzy od wyrobów zharmonizowanych w dostawie wewnątrzwspólnotowej reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 674).

Ad. 2.

W myśl § 13a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744 z późn. zm.) - w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, poza potwierdzeniem jej przez odbiorcę, powinna być również potwierdzona przez właściwe władze państwa członkowskiego, gdy jest to zgodne z ustawodawstwem takiego państwa.

Należy zauważyć, że powyższe uregulowanie dotyczy dostawy wewnątrzwspólnotowej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (w myśl art. 27 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy - jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, to warunkiem zawieszenia poboru akcyzy jest łączne spełnienie przez podatnika następujących warunków:

1.

dołączenie do przewożonych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych administracyjnego dokumentu towarzyszącego).

Jak wyżej wskazano, w sytuacji opisanej we wniosku dostawa przedmiotowych olejów nie będzie odbywać się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, a w procedurze z zapłaconą akcyzą. Uwzględniając powyższe, zakończenie tej procedury dla przedmiotowych olejów będzie następować w chwili ich wyprowadzenia ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (zgodnie z zapisem art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy), a nie z chwilą potwierdzenia karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez odbiorcę olejów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 94-134 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl