IPPP3/443-152/10-4/MG - Prawo stowarzyszenia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-152/10-4/MG Prawo stowarzyszenia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2010 r. (data wpływu 16 lutego 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-152/10-2/MG z dnia 23 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania jest stowarzyszeniem nie prowadzącym działalności gospodarczej. Środki na prowadzenie swojej działalności statutowej pozyskuje dzięki realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych - Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW) "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja". Środki finansowe pozyskane z dotacji Stowarzyszenie przeznacza na zakup towarów/usług opodatkowanych podatkiem VAT, a związanych z realizacją projektu, który nie podlegają odliczeniu przez Wnioskodawcę/Stowarzyszenie. Zakupy towarów/usług są dokonywane na potrzeby Biura LGD (materiały biurowe, sprzęt biurowy, domena i serwer internetowy, oprogramowanie komputerowe itp.), prowadzenie działań informacyjno - promocyjnych nt. Lokalnej Grupy Działania (LGD) oraz wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) (plakaty, ulotki, publikacje prasowe, gadżety promocyjne: długopisy, kubki, przygotowana jest publikacja nt. produktu markowego obszaru LGD w postaci przewodnika kulinarnego tablice informacyjne), szkolenie kadr związanych z realizacją projektu i wdrażaniem LSR. Stowarzyszenie organizuje lub współorganizuje różnego rodzaje imprezy wydarzenia kulturalne. W roku 2010 planowane jest zorganizowanie jednodniowej imprezy masowej dla lokalnej społeczności mającej charakter integracyjny i kulturowotwórczy oraz konkursy fotograficzne dla dzieci i młodzieży z terenów działania LGD.

Stowarzyszenie bezpłatnie świadczy usługi na rzecz lokalnej społeczności udzielając pomocy przy przygotowaniu wniosków w ramach Osi 4 Leader PROW 2007 -2013. Mieszkańcy bezpłatnie mogą uczestniczyć w organizowanych szkoleniach i warsztatach podczas których otrzymują bezpłatnie materiały szkoleniowe, których koszt przygotowania pokrywany jest ze środków pozyskanej dotacji. Szkolenia dotyczą przygotowania przez lokalną społeczność wiejską wniosków w ramach PROW oraz rozliczania przyznanych dotacji. Dokonując zakupu towarów i usług w ramach projektu uiszczany jest wraz z wartością towaru/usługi podatek VAT który nie może być odliczany przez Stowarzyszenie/Wnioskodawcę.

Podatek VAT ponoszonych w związku z realizacją przez Stowarzyszenie/Wnioskodawcę działania: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" stanowi koszt kwalifikowany w ramach ww. działania finansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader PROW na lata 2007 - 2013.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 23 lutego 2010 r. Nr IPPP3/443-152/10-2/MG wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o:

*

sformułowanie pytania do wniosku z użyciem nomenklatury stosowanej w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, a więc "obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca/Stowarzyszenie LGD ma możliwość uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją projektu.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku VAT, nie figuruje w ewidencji podatników VAT prowadząc swoją działalność statutową/realizując projekt nie może odzyskać w żaden sposób uiszczonego podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o który mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności statutowej Wnioskodawca realizuje projekty finansowane ze środków unijnych - Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 (PROW) "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja". Pomoc finansowa przeznaczona została na zakup towarów/usług opodatkowanych podatkiem VAT, który zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, nie jest przez niego odliczany. Zakupy towarów/usług są dokonywane na potrzeby Biura LGD (materiały biurowe, sprzęt biurowy, domena i serwer internetowy, oprogramowanie komputerowe itp.), prowadzenie działań informacyjno - promocyjnych nt. Lokalnej Grupy Działania (LGD) oraz wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) (plakaty, ulotki, publikacje prasowe, gadżety promocyjne: długopisy, kubki, przygotowana jest publikacja nt. produktu markowego obszaru LGD w postaci przewodnika kulinarnego tablice informacyjne), szkolenie kadr związanych z realizacją projektu i wdrażaniem LSR. Stowarzyszenie organizuje lub współorganizuje różnego rodzaje imprezy wydarzenia kulturalne.

Stowarzyszenie bezpłatnie świadczy usługi na rzecz lokalnej społeczności udzielając pomocy przy przygotowaniu wniosków w ramach Osi 4 Leader PROW 2007-2013. Mieszkańcy bezpłatnie mogą uczestniczyć w organizowanych szkoleniach i warsztatach podczas których otrzymują bezpłatnie materiały szkoleniowe, których koszt przygotowania pokrywany jest ze środków pozyskanej dotacji.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy ma możliwość uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług w związku z realizacją ww. projektu.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizacji ww. projektu.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl