IPPP3/443-150/09-6/MM - Stawka podatku VAT dla dostawy tygodnika o zasięgu lokalnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-150/09-6/MM Stawka podatku VAT dla dostawy tygodnika o zasięgu lokalnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku 0% dla czynności polegającej na dostawie tygodnika o tematyce zagadnień odnoszących się do działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej o zasięgu lokalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku 0% dla czynności polegającej na dostawie tygodnika o tematyce zagadnień odnoszących się do działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej o zasięgu lokalnym. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne (brak symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla sprzedawanego przez Wnioskodawcę tygodnika). W związku z tym tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 5 marca 2009 r. Nr IPPP3/443-150/09-2/MM wezwał Wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Wezwanie zostało skutecznie doręczone w dniu 9 marca 2009 r., zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 16 marca 2009 r. Podatnik uzupełnił wniosek w dniu 17 marca 2009 r. (data stempla pocztowego), tj. po upływie ustawowego terminu. W związku z tym tut. organ podatkowy wydał postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia (pismo z dnia 24 marca 2009 r. Nr IPPP3/443-150/09-3/MM). Na niniejsze postanowienie Wnioskodawca złożył zażalenie, w którym podniósł, iż przedmiotowy wniosek uzupełnił w dniu 13 marca 2009 r. (potwierdzeniem tego faktu jest wpis do pocztowej księgi nadawczej ze stemplem urzędu pocztowego z datą 13 marca 2009 r.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po weryfikacji przedstawionych przez Podatnika informacji postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2009 r. Nr IPPP3/443-150/09-5/MM uchylił w całości postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 marca 2009 r. Nr IPPP3/443-150/09-3/MM stwierdzając w nim, że Podatnik zachował 7 dniowy termin przewidziany na uzupełnienie wniosku bowiem wezwanie, o którym mowa powyżej, zostało skutecznie doręczone w dniu 9 marca 2009 r., a uzupełnienia wniosku Wnioskodawca dokonał w dniu 13 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka cywilna jest wydawcą tygodnika o tematyce zagadnień odnoszących się do działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej o zasięgu lokalnym. Gazeta publikowana jest raz w tygodniu w postaci odrębnych numerów. Nakład jednego numeru wynosi 3.300 egzemplarzy. Nie przewiduje się zakończenia wydawania tygodnika. Tygodnik oznaczony jest symbolem ISSN, objęty kodem PKWiU: PCN i CN.

Ogłoszenia reklamowe, reklamy i teksty reklamowe nie przekraczają 33% powierzchni. Obecnie cena gazety wynosi 1,50 zł w tym 7% VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż przedmiotowy tygodnik posiada numer PKWiU 22.13.10 -00.21 z roku 2004, 58.14Z z roku 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na wydawany przez Wnioskodawcę tygodnik...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Według interpretacji Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług paragraf 9 ust. 1 pkt 10 lit b) tygodnik, który wydaje Wnioskodawca spełnia wymogi tego rozporządzenia i powinien być objęty 0% stawką VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT" opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ponadto zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. 2008 Nr 217, poz. 1293 z późn. zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

W myśl art. 41 ust. 2 w związku z poz. 48 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

W myśl art. 41 ust. 16 ustawy o VAT Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0 %, 3 % lub 7 % dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając:

1.

specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;

2.

przebieg realizacji budżetu państwa;

3.

przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Natomiast w myśl § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej "rozporządzeniem", obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

a.

książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;

b.

czasopism specjalistycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest wydawcą tygodnika o tematyce zagadnień odnoszących się do działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej o zasięgu lokalnym. Ww. tygodnik jest drukiem periodycznym ukazującym się w określonych odstępach czasu (raz w tygodniu). Nakład jednego numeru wynosi 3.300 egzemplarzy. Tygodnik ten oznaczony jest symbolem ISSN, a także objęty jest kodem PKWiU: PCN i CN. Ogłoszenia reklamowe, reklamy i teksty reklamowe nie przekraczają 33% powierzchni. Z uzupełnienia do wniosku wynika, że sprzedawany przez Wnioskodawcę tygodnik posiada symbol PKWiU 22.13.10-00.21. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy dostawie tego tygodnika.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stoi na stanowisku, że przedmiotowa dostawa ww. tygodnika podlega na terytorium kraju opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%. Kluczowym zagadnieniem pozwalającym rozwiązać wskazany we wniosku problem jest definicja czasopisma specjalistycznego uregulowana w art. § 9 ust. 3 rozporządzenia. Zgodnie z tą definicją przez czasopismo specjalistyczne należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

1.

periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;

2.

publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;

3.

wydawnictw, w których co najmniej 33 % powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;

4.

wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;

5.

publikacji, w których więcej niż 20 % powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;

6.

publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;

7.

czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ww. tygodnik spełnia wszystkie przesłanki określone w definicji czasopisma specjalistycznego. Z uwagi na fakt, iż ww. tygodnik wypełnia dyspozycję § 9 ust. 3 rozporządzenia należy stwierdzić, że dla dostawy tego pisma na terytorium kraju Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Reasumując, należy stwierdzić, iż skoro Wnioskodawca dokonuje dostawy czasopisma specjalistycznego, to dla tych dostaw znajdzie zastosowanie 0% stawka podatku od towarów i usług, o ile są spełnione wymagania wskazane w ww. § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) lub lit. b) rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl