IPPP3/443-1496/11-2/JK - Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1496/11-2/JK Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka świadczy usługi medyczne (pielęgniarskie i lekarskie), które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Drugą częścią (poboczną) działalności Spółki jest działalność polegająca na wybudowaniu nieruchomości pod wynajem (odbiór techniczny budynku i przekazanie go do użytkowania na cele najmu nastąpił w październiku 2011 r.). W związku z prowadzeniem działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (najem pomieszczeń) Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i w deklaracjach miesięcznych VAT-7 wykazuje sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną.

W chwili obecnej Spółka ubiega się o pozyskanie dofinansowania projektu pn. "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. Jednym z dokumentów niezbędnych do spełnienia warunków formalnych podczas ubiegania się o pozyskanie dofinansowania jest przedłożenie przez Spółkę interpretacji indywidualnej w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma możliwość prawną odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu poprzez zwrot podatku z Urzędu Skarbowego lub poprzez odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku pozyskania środków w ramach projektu pn. "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 Spółka musi pozyskane środki wydatkować zgodnie z harmonogramem przedstawionym do instytucji finansującej i wydatki te muszą być ściśle związane z modernizacją przychodni. Wydatki w ramach projektu pozwolą na zwiększenie konkurencyjności Spółki w ramach świadczonych usług a co za tym idzie zwiększenie uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczenia usług medycznych, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004, Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem Spółki w związku z tym, iż wszystkie wydatki sfinansowane z pozyskanych środków w ramach powyższego projektu będą zakupem środków trwałych lub usług związanych tylko i wyłącznie z przychodami zwolnionymi z podatku od towarów i usług Spółka nie będzie miała możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka ma prawo do odliczenie podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Skoro Spółka wszystkie nabyte towary i usługi będzie w przyszłości wykorzystywała tylko i wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z VAT zdaniem Spółki nie ma więc prawa do odliczenia podatku VAT od powyższych wydatków (towarów, usług, środków trwałych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Spółka świadczy usługi medyczne (pielęgniarskie i lekarskie), które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Drugą częścią (poboczną) działalności Spółki jest działalność polegająca na wybudowaniu nieruchomości pod wynajem (odbiór techniczny budynku i przekazanie go do użytkowania na cele najmu nastąpił w październiku 2011 r.). W związku z prowadzeniem działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (najem pomieszczeń) Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i w deklaracjach miesięcznych VAT-7 wykazuje sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną.

W chwili obecnej Spółka ubiega się o pozyskanie dofinansowania projektu pn. "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. Wydatki w ramach projektu pozwolą na zwiększenie konkurencyjności Spółki w ramach świadczonych usług a co za tym idzie zwiększenie uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczenia usług medycznych. Wszystkie wydatki sfinansowane z pozyskanych środków w ramach powyższego projektu będą zakupem środków trwałych lub usług związanych tylko i wyłącznie z przychodami zwolnionymi z podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Spółka nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi w wyniku realizacji projektu pn. "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych dzięki modernizacji przychodni". Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie w zakresie przedmiotowego projektu Spółka nie będzie miała również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.) obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r. Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r.

Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, zatem nie będzie miał możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Reasumując, Spółka w związku z realizacją przedmiotowego projektu nie będzie miała prawnej możliwości odzyskania podatku od towarów i usług poprzez zwrot podatku z Urzędu Skarbowego lub poprzez odliczenie podatku na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo zauważa się, że tut. Organ w niniejszej interpretacji nie rozstrzyga w kwestii zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl