IPPP3/443-131/14-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-131/14-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2014 r. (data wpływu 12 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% przy dostawie dla placówki oświatowej urządzenia wielofunkcyjnego składającego się z drukarki i skanera - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% przy dostawie dla placówki oświatowej urządzenia wielofunkcyjnego składającego się z drukarki i skanera.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W grudniu 2013 r. Wnioskodawca sprzedał Politechnice urządzenie Canon ADV C2220i, składające się z drukarki i skanera (zamówienie brzmiało: drukarka-skaner Canon IR ADV c2220i). Wystawił fakturę sprzedaży zawierającą jedną łączną cenę jednostkową urządzenia, powiększoną o podatek VAT w wysokości 23%.

W styczniu 2014 r. dosłano Wnioskodawcy stosowne zaświadczenie, wystawione przez jednostkę nadrzędną Politechniki - przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że sprzęt komputerowy jest przeznaczony dla placówki oświatowej.

Ponieważ wymagania ustawy o VAT w zakresie art. 83 ust. 1 pkt 26 oraz art. 83 ust. 14 pkt 1 - zostały spełnione, Politechnika wystąpiła do Wnioskodawcy o skorygowanie podatku VAT ze stawki 23% na stawkę 0%.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą spełnienia pozostałych warunków pozwalających na zastosowanie stawki 0% - a mianowicie - załącznika nr 8 do ustawy o podatku VAT. W ocenie Wnioskodawcy sprzedane politechnice urządzenie jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż składa się z drukarki, która może funkcjonować samodzielnie oraz ze skanera, które bez jednostki głównej nie funkcjonuje (w tym przypadku jednostką główną jest ww. drukarka).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę VAT 0% przy dostawie urządzenia, składającego się z drukarki i skanera, który to sprzęt przeznaczony jest dla placówki oświatowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, urządzenie składające się z drukarki i skanera jest urządzeniem wielofunkcyjnym, zatem nie można zastosować stawki VAT 0% przy dostawie tego urządzenia placówkom oświatowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Możliwość zastosowania stawki obniżonej dla określonych czynności i w określonych okolicznościach przewiduje m.in. art. 83 ustawy.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:

a.

dla placówek oświatowych,

b.

dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

- przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.

W załączniku nr 8 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy wymieniono:

1.

jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;

2.

drukarki;

3.

skanery;

4.

urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących);

5.

urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Jak stanowi art. 83 ust. 14 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem:

1.

posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a;

2.

posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy).

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy, przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Z powyższych przepisów wynika, że nie każdy sprzęt komputerowy, będący przedmiotem dostawy dla placówek oświatowych lub dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym, będzie opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy.

Z analizy ww. uregulowań wynika, że ustawodawca objął preferencyjną stawką podatku VAT - 0% dostawę konkretnego sprzętu komputerowego. Jednakże nie każda taka dostawa będzie korzystała z obniżonej stawki podatku, przepisy ustawy przewidują warunki jakie należy spełnić aby móc ją zastosować. Po pierwsze, dostawa musi być realizowana na rzecz placówki oświatowej lub dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym. Ustawodawca na potrzeby tego przepisu, w art. 43 ust. 9 ustawy, wymienia zamknięty katalog placówek oświatowych. Ponadto preferencyjną stawką objęta może być jedynie dostawa ściśle określonego sprzętu komputerowego. W tym celu art. 83 ust. 13 ustawy odsyła do załącznika nr 8 do ustawy, w którym literalnie wymienione są m.in.: jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych, urządzenia do transmisji danych cyfrowych, drukarki oraz skanery. Unormowania zawarte w art. 83 ust. 14 oraz ust. 15 ustawy, wskazują na warunki formalne do zastosowania stawki 0%, poprzez obowiązek posiadania stosownych dokumentów, których następnie kopie dokonujący dostawy obowiązany jest przekazać do właściwego urzędu skarbowego. Dopiero łączne spełnienie wszystkich powyższych warunków uprawnia dostawcę do zastosowania obniżonej stawki na dostawę sprzętu komputerowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2013 r. Wnioskodawca sprzedał Politechnice urządzenie Canon ADV C2220i, składające się z drukarki i skanera (zamówienie brzmiało: drukarka-skaner Canon IR ADV c2220i). Wystawił fakturę sprzedaży zawierającą jedną łączną cenę jednostkową urządzenia, powiększoną o podatek VAT w wysokości 23%.

W styczniu 2014 r. dosłano Wnioskodawcy stosowne zaświadczenie, wystawione przez jednostkę nadrzędną Politechniki - przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że sprzęt komputerowy jest przeznaczony dla placówki oświatowej.

Ponieważ zdaniem nabywcy wymagania ustawy o VAT w zakresie art. 83 ust. 1 pkt 26 oraz art. 83 ust. 14 pkt 1 - zostały spełnione, Politechnika wystąpiła do Wnioskodawcy o skorygowanie podatku VAT ze stawki 23% na stawkę 0%.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Zainteresowany ma wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania 0% stawki podatku VAT dla transakcji sprzedaży urządzenia wielofunkcyjnego drukująco-skanującego przeznaczonego dla placówki oświatowej.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania należy stwierdzić, że podstawą do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT przy dostawach sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych, będzie przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy. Katalog towarów, co do których mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki (wymieniono grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków ani też interpretacji rozszerzających.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że na gruncie obowiązujących obecnie przepisów, w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy było urządzenie wielofunkcyjne składające się z drukarki i skanera, czyli urządzenie niemieszczące się w jakiejkolwiek grupie towarów objętych tym załącznikiem, brak jest podstaw prawnych do zastosowania przy ich dostawie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Dlatego, do sprzedaży na rzecz placówki oświatowej urządzenia wielofunkcyjnego drukująco-kopiującego, nie będzie możliwe zastosowanie 0% stawki podatku VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy w związku z załącznikiem nr 8 do ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl