IPPP3/443-1300/11-2/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1300/11-2/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje nabycie od innej spółki kapitałowej (dalej: "Zbywca") składników majątkowych, w skład których wejdzie m.in. nieruchomość gruntowa. Na nieruchomości lub jej części będzie znajdować się budynek oraz budowle lub ich części (dalej: "Obiekty"). Zbywca nabył przedmiotową nieruchomość, będącą przedmiotem transakcji, w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: "Ustawa o VAT"), innej spółki (dalej: "Wnosząca"). W momencie otrzymania aportem nieruchomości trwał na niej proces inwestycyjny, w wyniku którego zostały wybudowane Obiekty. Wnosząca ponosiła w związku z tym szereg kosztów, w tym koszty materiałów budowlanych czy koszty prac budowlanych, w stosunku do których odliczała podatek VAT naliczony. Transakcja wniesienia wskazanego aportu do Zbywcy nie podlegała opodatkowaniu VAT, zgodnie z dyspozycją art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnoszącej do Zbywcy, Zbywca kontynuował prowadzoną wcześniej przez Wnoszącą działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia tegoż przedsiębiorstwa. W tym okresie Zbywca ponosił szereg kosztów związanych m.in. z nakładami na zakończenie procesu inwestycyjnego dotyczącego Obiektów oraz z utrzymaniem nieruchomości, w stosunku do których odliczał podatek VAT naliczony.

Przedmiotem planowanej transakcji mogą być, oprócz wskazanej nieruchomości, także inne składniki majątkowe, nie stanowiące jednak w połączeniu z nieruchomością przedsiębiorstwa w rozumieniu art. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: "k.c.") ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, przykładowo budowle lub ich części, zlokalizowane na nieruchomości, niektóre umowy jej dotyczące (np. w szczególności umowy najmu, prawo do projektu budynku, umowę z generalnym wykonawcą), itp.

Nabycie nieruchomości przez Spółkę może nastąpić w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT lub przed nim lub przed upływem dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia posadowionych na niej Obiektów.

Alternatywnie, transakcja nabycia przez Spółkę opisanych wyżej składników majątkowych będzie miała miejsce po upływie dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia Obiektów posadowionych na nieruchomości. Do dnia transakcji Zbywca nie poniesie w stosunku do Obiektów wydatków na ich ulepszenie, przekraczających 30 % ich wartości początkowej.

Spółka będzie wykorzystywać nabytą nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zarówno Spółka jak i Zbywca są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcja zbycia przez Zbywcę nieruchomości gruntowej lub jej części wraz z posadowionymi na niej Obiektami będzie opodatkowana podatkiem VAT.

2.

Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu opisanej transakcji.

3.

Czy jeżeli transakcja będzie miała miejsce po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia Obiektów, a strony na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu opisanej transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana transakcja będzie opodatkowana podatkiem VAT. Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości. W przypadku, gdy do transakcji dojdzie po upływie dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia Obiektów, a strony zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości.

Ad. 1 Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości

1.

Powszechność opodatkowania sprzedaży towarów

Artykuł 2 pkt 22 Ustawy o VAT stanowi, że pod pojęciem sprzedaży należy rozumieć między innymi odpłatną dostawę towarów. Art. 5 tej ustawy wprowadza natomiast generalną zasadę opodatkowania podatkiem VAT odpłatnej dostawy towarów dokonywanej na terytorium Polski. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy Ustawy o VAT dostawa niektórych towarów jest zwolniona z opodatkowania. Należy jednak podkreślić, że wszelkie odstępstwa od generalnej zasady opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, w tym mające na celu objęcie takiej sprzedaży zwolnieniem z VAT, należy interpretować w sposób ścisły. Niedopuszczalna jest natomiast rozszerzająca wykładnia przepisów wprowadzających odstępstwa od generalnej zasady powszechności opodatkowania VAT w obrocie profesjonalnym poprzez stosowanie zwolnienia z opodatkowania. Potwierdza to utrwalona praktyka organów skarbowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych; tytułem przykładu można powołać w tym miejscu orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie o sygnaturze I SA/Kr 406/07. W uzasadnieniu wyroku, Sąd stwierdził między innymi, iż "NSA w wiążącym co do wykładni prawa orzeczeniu (sygn. akt I FSK 1169/06) zwrócił uwagę na to, iż wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie prawa polskiego są wyjątkiem, istotnym odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej, tj. powszechności i równości opodatkowania, a przy ich stosowaniu nie można dokonywać wykładni rozszerzającej."

2.

Wyłączenie transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części z opodatkowania VAT

Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT przepisów przedmiotowej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, przedmiotem transakcji będzie niezorganizowany zespół składników majątkowych (w skład którego wejdzie nieruchomość gruntowa wraz z posadowionymi na niej Obiektami) nie stanowiący przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie znajdzie zatem zastosowania wyłączenie z opodatkowania wskazane w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

3.

Zwolnienie z VAT sprzedaży budynków

Spółka przewiduje, że na dzień transakcji na nabywanej nieruchomości lub jej części będą znajdować się Obiekty (i.e. budynek i budowle). Tym samym, na podstawie art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT, o sposobie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu lub prawa własności wraz z prawem własności posadowionych na nim budynku/budowlach będzie decydować sposób opodatkowania budynku/budowli.

Artykuł 43 Ustawy o VAT wprowadza wyjątki od generalnej zasady opodatkowania dostawy towarów. Zwolnienia dotyczące dostawy budynków przewidziane zostały w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a.

3.1. Zwolnienie dostawy budynków po upływie 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT zwolnieniu podlega dostawa budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego wynika, że co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa budynków, lub ich części, dokonywana przed upływem dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia. Poprzez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT, należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich:

* wybudowaniu, lub

* ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

W oparciu zaś o przepis art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania.

Jak wskazała Spółka w opisie stanu faktycznego, analizowana dostawa nieruchomości wraz z posadowionymi na niej Obiektami może zostać dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia tychże Obiektów, przed pierwszym zasiedleniem lub przed upływem dwóch lat od daty ich pierwszego zasiedlenia. Wobec powyższego, wystąpi przesłanka zakreślona w przywołanym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) Ustawy o VAT, wyłączająca zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Tym samym zwolnienie przewidziane art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT nie znajduje zastosowania.

W takiej sytuacji, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT konieczna jest weryfikacja, czy w odniesieniu do danej transakcji znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w tym artykule.

3.2. Zwolnienie budynków, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podlega także dostawa budynków, budowli lub ich części, nieobjęta opisanym powyżej zwolnieniem (tj. zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT), w przypadku, gdy:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Należy przy tym zauważyć, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Warunek art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a)

Zdaniem Spółki w przedmiotowej transakcji warunek, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) Ustawy o VAT, nie zostanie spełniony, bowiem Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do nieruchomości.

Po otrzymaniu aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnoszącej, Zbywca poniósł liczne koszty w odniesieniu do Obiektów posadowionych na nieruchomości, związane z dokończeniem procesu inwestycyjnego, między innymi takie jak koszty prac wykończeniowych, koszty ochrony Obiektów i inne. Ponieważ Obiekty są przez Zbywcę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z mocy art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z kosztami ponoszonymi w odniesieniu do Obiektów. Na prawo to nie ma wpływu fakt, że nieruchomość została otrzymana w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który nie podlegał opodatkowaniu VAT.

Należy podkreślić, iż w analizowanym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) Ustawy o VAT odnośnie prawa do odliczenia, ustawodawca użył zwrotu, iż takie prawo przysługiwać ma "w stosunku do" obiektów, które są przedmiotem dostawy, zamiast zwrotu "przy ich nabyciu", co stanowi bardzo istotne rozróżnienie. Gdyby intencją ustawodawcy było, aby dyspozycja tego przepisu obejmowała jedynie prawo do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie przy nabyciu budynku analizowany przepis niewątpliwie wyraźnie by na to wskazywał. Przykładowo w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT, ustawodawca wskazując warunki do braku opodatkowania nieodpłatnego świadczenia, wyraźnie i jednoznacznie użył zwrotu, "a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług". Niedopuszczalne i niezgodne z wykładnią literalną oraz systemową byłoby więc utożsamianie zwrotu "w stosunku do obiektów" ze zwrotem "przy nabyciu obiektów".

Prowadziłoby to do rozszerzającej wykładni przepisów wprowadzających odstępstwo od generalnej zasady powszechności opodatkowania VAT, która, jak zostało to przez Spółkę podkreślone w punkcie 1 powyżej, nie może mieć miejsca. Jednocześnie utożsamienie obu zwrotów podważałoby racjonalność ustawodawcy poprzez przyjęcie, iż w Ustawie o VAT użyto dwóch różnych terminów określających ten sam stan prawny.

Podsumowując, zdaniem Spółki Zbywcy przysługiwało niekwestionowane prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z kosztami wykończenia Obiektów, utrzymania nieruchomości oraz innych kosztów związanych z nieruchomością. Tym samym należy stwierdzić, że Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi Obiektami. Zatem w stosunku do planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości, na której posadowione są Obiekty, warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) Ustawy o VAT nie został spełniony.

Warunek art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b)

Biorąc pod uwagę, iż w odniesieniu do transakcji sprzedaży nieruchomości nie został spełniony warunek wskazany w literze a) analizowanego przepisu, bez znaczenia jest, czy Zbywca spełnił przesłankę z art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) Ustawy o VAT, bowiem aby dostawa budynku mogła korzystać ze zwolnienia z VAT obie przesłanki ustanowione w lit. a) i b art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT muszą być spełnione łącznie.

Następstwo prawne w podatku VAT

Dodatkowym argumentem przemawiającym za stanowiskiem Spółki jest kwestia następstwa prawnego w podatku VAT w odniesieniu do przedsiębiorstwa.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Zbywca nabył nieruchomość gruntową wraz z prawem własności posadowionych na nim Obiektów w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wnoszącej, od której Zbywca nabył nieruchomość (jako część nabywanego w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa), przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową Obiektów (Obiekty były budowane z przeznaczeniem do wykonywania działalności opodatkowanej VAT). Zbywca nabywając w drodze aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa (w tym nieruchomość gruntową wraz z prawem własności posadowionych na nim Obiektów) stał się następcą prawnym w podatku VAT Wnoszącej, w stosunku do majątku wniesionego w ramach nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Następstwo prawne w podatku VAT pomiędzy obecnym właścicielem a podmiotem wnoszącym do niego przedsiębiorstwo wynika wprost z postanowień art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347/1, dalej: "Dyrektywa 112"). Przepis ten stanowi, że "w przypadku przekazania odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego". Powyższy przepis wyraźnie i jednoznacznie łączy wyjęcie spod reżimu opodatkowania VAT dostawy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części z następstwem prawnym w podatku VAT między nabywcą i zbywcą przedsiębiorstwa i zorganizowanej części. Analizując postanowienia art. 6 pkt 1 i art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT należy uznać, iż polski ustawodawca zdecydował o implementacji postanowień wspomnianego art. 19 Dyrektywy 112. W szczególności, art. 91 Ustawy o VAT stanowiący w ust. 9 o kontynuacji korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa wprowadza zasadę sukcesji nabywcy przedsiębiorstwa w zakresie podatku VAT po zbywcy tego przedsiębiorstwa.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe, o ile Wnoszącej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tego budynku, co jak wskazano powyżej miało miejsce w niniejszej sprawie, to z chwilą nabycia budynku w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zbywca stał się następcą prawnym Wnoszącej w zakresie jej prawa do odliczenia podatku naliczonego. Innymi słowy, Zbywca winien być traktowany jako podmiot, któremu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego nie tylko związanego z kosztami poniesionymi bezpośrednio przez niego w odniesieniu do Obiektów lecz również podatku naliczonego związanego z wszystkimi kosztami poniesionymi przez Wnoszącą w związku z budową Obiektów (jako, że podatek ten został odliczony przez poprzednika prawnego Zbywcy).

Powyższe dodatkowo przemawia za stanowiskiem Spółki iż Zbywca nie spełnia warunku o którym mowa w art. 43 ust. 10a lit. a) Ustawy o VAT, co powoduje iż nie będzie podstaw na gruncie Ustawy o VAT do zwolnienia przedmiotowej sprzedaży z opodatkowania VAT.

Należy podkreślić, że indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych potwierdzają stanowisko Spółki odnośnie braku zwolnienia z opodatkowania VAT na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT w przypadku gdy Zbywcy Nieruchomości przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego Przykładowo:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 21 lutego 2011 r. (IPPP2/443-994/10-2/MM) zaaprobował stanowisko podatnika zgodnie z którym "ponieważ poprzedniemu właścicielowi - Udziałowcowi (który w przeszłości dokonał dostawy budynku w ramach wniesienia aportu w formie całego przedsiębiorstwa) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku wybudowania budowli, wówczas w przypadku transakcji sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości nie zostanie spełniony pierwszy z wymaganych warunków wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy VAT".

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 18 lutego 2010 r. (IPPP1-443 -36/10-2/PR) zaaprobował stanowisko podatnika zgodnie z którym "o ile Wspólnikowi tj. poprzedniemu w stosunku do Spółki właścicielowi Budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do budowy tego Budynku, (...) to z chwilą nabycia Budynku w ramach nabycia przedsiębiorstwa Spółka stała się następcą prawnym Wspólnika w zakresie jego prawa do odliczenia podatku naliczonego. (...) To także powoduje iż nie zostanie spełniony warunek o którym mowa w art. 43 ust. 10a lit. a) ustawy o VAT co dyskwalifikuje możliwość objęcia zwolnieniem z VAT późniejszej dostawy przez Spółkę gruntu wraz Budynkiem przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia".

Ad. 2 Prawo do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę.

Wobec przedstawionej powyżej argumentacji Spółka uważa iż z uwagi na wykazany brak wyłączenia analizowanej transakcji spod opodatkowania podatkiem VAT na gruncie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT oraz zwolnienia z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a tejże ustawy, dostawa przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT.

Ponieważ Spółka będzie wykorzystywała nabytą nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, biorąc powyższe pod uwagę na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) Ustawy o VAT Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości.

Ad. 3 Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółkę w przypadku rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT

Jak stwierdzono powyżej nabycie nieruchomości może nastąpić również po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia posadowionych na niej Obiektów.

Na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków budowli lub ich części pod warunkiem ze dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, ze wybierają opodatkowanie dostawy budynku budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu oświadczenie o którym w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Przywołane powyżej przepisy wskazują, że podatnicy spełniający warunki wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT mogą zrezygnować z przysługującego im na podstawie tego przepisu zwolnienia i wybrać opodatkowanie transakcji na zasadach ogólnych.

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki należy uznać, że w przypadku gdy zakup opisanej nieruchomości nastąpi w okresie późniejszym niż w ciągu dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia posadowionych na tej nieruchomości Obiektów, transakcja będzie spełniała warunki dla objęcia jej zwolnieniem z opodatkowania, przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. Tym samym, na podstawie przytoczonego powyżej przepisu art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT Spółce będzie przysługiwało prawo rezygnacji ze zwolnienia, po spełnieniu opisanych warunków, tj. gdy zarówno Zbywca jak i Spółka będą w momencie transakcji zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Spółki stosowne oświadczenie.

Jak wskazano powyżej Spółka będzie wykorzystywała nabytą nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) Ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w dotychczasowej praktyce organów podatkowych, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2011 r., sygn. IPPP3/443-499/11-2/LK wskazał, iż: "ponieważ strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT, z zachowaniem warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości oraz do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym."

Stanowisko to potwierdził w wydanej niecały miesiąc później interpretacji indywidualnej, z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. IPPP1-443-634/11-2/MP, w której zgodził się z wnioskodawcą, że:

"Wnioskodawca oraz Sprzedający, jako zarejestrowani podatnicy VAT czynni uprawnieni będą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy VAT do rezygnacji ze zwolnienia dostawy przedmiotowych obiektów z opodatkowania podatkiem VAT. Strony zamierzają z tego prawa skorzystać i złożyć odpowiednie oświadczenie.

W konsekwencji, dostawa wszystkich budynków i budowli (w tym sanitariatów oraz parkingu), wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, wynikającej z art. 41 ust. 1 (w związku z art. 146a) Ustawy VAT. Tą samą stawką będą opodatkowane grunty, na których obiekty te się znajdują."

Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku gdy do transakcji dojdzie po upływie dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia Obiektów a strony zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i spełnią warunki wymagane dla zwolnienia, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ze względu na fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Spółka - jako nabywca przedmiotowej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla podmiotu dokonującego sprzedaży (Zbywcy). Podmiot ten, aby uzyskać interpretację indywidualną, powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl