IPPP3/443-130/08-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-130/08-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu 6 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wykonawcą obiektów budowlanych w ramach realizacji rożnych projektów budowlanych. Wnioskodawca wydzierżawia od kontrahenta (wydzierżawiającego) systemowe elementy deskowań (szalunków, rusztowań), które były wykorzystywane przy realizacji robót budowlanych. Zgodnie z postanowieniami zawartej przez Wnioskodawcę umowy dzierżawy za elementy deskowań zagubione lub całkowicie zniszczone w okresie dzierżawy Wnioskodawca zapłaci wydzierżawiającemu ich równowartość podaną w odpowiednim zestawieniu materiałów. W takim przypadku, wartość zagubionych lub całkowicie zniszczonych elementów towaru zostanie przeliczona przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wystawienia stosownej faktury obciążającej.

W trakcie realizacji robót budowlanych niektóre elementy deskowań (szalunki, rusztowania) zostają zagubione lub całkowicie zniszczone. Wnioskodawca nie dokumentuje faktu zagubienia lub zniszczenia elementów deskowań. Nie są sporządzane protokoły zniszczeń, a ewentualne kradzieże nie są zgłaszane na policję. Na koniec okresu dzierżawy lub po zakończeniu określonego etapu robót budowlanych kierownicy budów sporządzają protokoły, w których spisują elementy deskowań zwracane wydzierżawiającemu. Jeden egzemplarz protokołu zabiera kierowca i przekazuje go kontrahentowi wraz ze zwracanymi elementami deskowań, natomiast drugi egzemplarz zostaje w dokumentacji budowy. Po końcowej inwentaryzacji dokonywanej przez pracowników wydzierżawiającego w jego magazynie, wydzierżawiający - zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy - wystawia faktury za elementy deskowań, które nie zostały zwrócone przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wystawienia przez kontrahenta (wydzierżawiającego) faktury VAT, zawierającej kwotę wartości elementów deskowań (szalunków, rusztowań), które. zostały przez Wnioskodawcę zagubione lub całkowicie zniszczone w trakcie realizacji robót budowlanych, przysługuje Wnioskodawcy prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze VAT otrzymanej od kontrahenta (wydzierżawiającego).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania faktur VAT, dokumentujących wypłatę równowartości utraconego przedmiotu dzierżawy, tj. elementów deskowań (szalunków, rusztowań), które zostały zagubione lub całkowicie zniszczone w trakcie wykonywania prac budowlanych, Wnioskodawca będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach otrzymanych od wydzierżawiającego.

W ocenie Wnioskodawcy, równowartość zagubionych lub całkowicie zniszczonych elementów deskowań, wypłacanych kontrahentowi (wydzierżawiającemu) jest wynagrodzeniem za usługi świadczone przez wydzierżawiającego, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca, na podstawie zawartej umowy dzierżawy, jest zobowiązany do zapłaty równowartości wszystkich niezwróconych wydzierżawiającemu elementów deskowań, które zostały całkowicie zniszczone lub zagubione w trakcie wykonywania prac budowlanych. Zdaniem Wnioskodawcy, wykorzystując elementy deskowań przy realizacji robót budowlanych osiąga on bezpośrednią korzyść, natomiast wydzierżawiający, w związku z tym, że nie może dysponować deskowaniami na rzecz innych najemców (ze względu na to, że uległy one zniszczeniu lub zagubieniu, które jest normalnym następstwem realizacji robót budowlanych) otrzymuje równowartość niezwróconych elementów deskowań, stanowiącą wynagrodzenie za usługę świadczoną na rzecz Wnioskodawcy. W ocenie Wnioskodawcy świadczenia obu stron mają charakter ekwiwalentny. Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowując, w związku z tym, że świadczone przez wydzierżawiającego usługi są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od wydzierżawiającego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Oznacza to, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy istnieje związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Jednakże stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wydzierżawia od swojego kontrahenta systemowe elementy deskowań (szalunków, rusztowań), które są wykorzystywane przez Wnioskodawcę przy realizacji robót budowlanych. Zgodnie z postanowieniami zawartej między stronami umowy dzierżawy, za elementy deskowań zagubione lub całkowicie zniszczone w okresie dzierżawy Wnioskodawca zapłaci wydzierżawiającemu ich równowartość podaną w odpowiednim zestawieniu materiałów. Wydzierżawiający zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy wystawia faktury za elementy deskowań, które nie zostały zwrócone przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem. W myśl tych przepisów przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W przedstawionym we wniosku własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, iż ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej utracone elementy deskowań ponieważ czynność ta stanowi wynagrodzenie za usługi świadczone przez wydzierżawiającego na rzecz Wnioskodawcy.

Tut. Organ nie może zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż sprzedaż elementów deskowań stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług. Jak wynika z wniosku strony zawarły umowę dzierżawy, która jest świadczeniem usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, jednak zgodnie z postanowieniami tej umowy strony określiły warunki sprzedaży utraconego przedmiotu dzierżawy (elementy deskowań) i umówiły się, że wydzierżawiający wystawi fakturę za ww. elementy. A zatem, należy stwierdzić, iż sprzedaż elementów deskowań przez wydzierżawiającego na rzecz Wnioskodawcy zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem art. 7 ust. 1 jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie stosownie do treści powołanych przepisów Wnioskodawca wykorzystując przedmiotowe elementy deskowań do czynności opodatkowanych ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu ww. towarów, pod warunkiem, że towary te będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320).

W myśl art. 1 ww. ustawy zmieniającej w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wprowadzono m.in. zmianę w art. 88 uchylając pkt 2 w ust. 1 oraz ust. 3 (art. 1 pkt 43 ustawy o zmianie) tym samym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych towarów i usług nie uzależnia się, od dnia 1 grudnia 2008 r., od zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl