IPPP3/443-1257/09-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1257/09-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2009 r. (data wpływu 30 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku oraz zwrotu w terminie 25 dni nadwyżki podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem budynków biurowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku oraz zwrotu w terminie 25 dni nadwyżki podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem budynków biurowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń łączności, automatyki i aparatury diagnostycznej wraz z oprogramowaniem oraz projektuje systemy łączności, teletransmisyjne i teleinformatyczne. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") i nie jest małym podatnikiem. Wnioskodawca zamierza założyć spółkę osobową (najprawdopodobniej spółkę komandytowo-akcyjną - dalej: "Spałka Komandytowo - Akcyjna"). Następnie udział w spółce osobowej Wnioskodawca zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci budynków biurowych. Budynki biurowe, które mają być przedmiotem aportu nie były do tej pory wynajmowane w całości lub części oraz nie miała także miejsca sprzedaż lokali w tych budynkach. Ponadto, Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wynikający z nabyć towarów i usług w związku z budową budynków. Spółka Komandytowo - Akcyjna zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i wybierze formę rozliczeń na zasadach ogólnych, tj. miesięcznie. Spółka Komandytowo - Akcyjna będzie prowadzić działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni w budynkach biurowych, w tym także dla Wnioskodawcy, która to czynność podlega opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowo - Akcyjna (lub inna spółka osobowa) będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę i dokumentującej odpłatną dostawę towarów przez Wnioskodawcę.

2.

Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy.

3.

Czy Spółka Komandytowo - Akcyjna (lub inna spółka osobowa), która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktury dokumentującej aport.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Spółka Komandytowo - Akcyjna będzie wykorzystywała nabyte w ramach aportu budynki biurowe do wynajmu powierzchni na rzecz Wnioskodawcy i podmiotów trzecich. W przypadku świadczenia usług najmu, czynności te będą opodatkowane VAT. W konsekwencji, Spółce Komandytowo - Akcyjnej przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej aport. Należy także zauważyć, że od 1 kwietnia 2009 r. aporty do spółek prawa handlowego (z wyjątkiem aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT bez opcji zwolnienia z podatku. W rezultacie, wniesienie aportem budynków biurowych do Spółki Komandytowo - Akcyjnej podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jako odpłatna dostawa towarów. Wnioskodawca, jako sprzedawca, jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów na zasadach ogólnych. Ponadto, w opisanym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ustawy o VAT, ponieważ budynki będące przedmiotem aportu nie były nigdy wcześniej wynajmowane w całości lub części oraz nie miała także miejsca sprzedaż lokali w tych budynkach, nie doszło zatem do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów o VAT (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT). Co więcej, Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wynikający z nabyć towarów i usług dla celów budowy aportowanych budynków biurowych. W konsekwencji nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Podsumowując, Spółka Komandytowo-Akcyjna będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę wnoszącego aport na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast zgodnie z ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Spółka Komandytowo - Akcyjna nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem budynków biurowych w drodze aportu w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy. Należy dodać, że w przypadku wniesienia budynków biurowych na pokrycie udziału w Spółce Komandytowo - Akcyjnej, Spółka Komandytowo - Akcyjna zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabywa prawo własności budynków biurowych z chwilą podpisania stosownej umowy spółki lub wprowadzenia zmian do umowy spółki. W konsekwencji, dostawa towarów polegająca na przeniesieniu własności rzeczy (tutaj: budynków biurowych), zostaje wykonana w tym samym momencie. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku VAT może zostać odroczone w czasie w przypadku otrzymania faktury, ale przed wydaniem towarów.

Podsumowując, Spółka Komandytowo - Akcyjna nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem budynków biurowych w drodze aportu w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, "na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.)" (dalej: "ustawa o swobodzie działalności gospodarczej"). Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, "dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1.

stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2.

jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji"

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka Komandytowo - Akcyjna - przekazawszy akcjonariuszowi w zamian za aport świadczenia w postaci praw majątkowych (akcji) i po dokonaniu przelewu na rachunek bankowy wszelkich kwot do zapłaty wynikających z faktur ujętych przez Spółkę Komandytowo - Akcyjną w rozliczeniach VAT, za które złożona została deklaracja z wnioskiem o zwrot bezpośredni - będzie uprawniona do uznania, na potrzeby ustalenia terminu, w jakim może się ona ubiegać o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, że podatek naliczony związany z aportem wynika z faktury dokumentującej należności w całości zapłacone w rozumieniu art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz że Spółce Komandytowo - Akcyjnej przysługuje zwrot podatku w terminie 25 dni. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest także postanowienie w sprawie interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP3/443-610/09-2/KT). W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Komandytowo - Akcyjna powinna być uprawniona do wystąpienia o przyspieszony, 25-dniowy zwrot podatku VAT, jeżeli wszystkie faktury VAT zostały uregulowane bądź w formie przekazania praw majątkowych (akcji) bądź w formie zapłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W zakresie interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl