IPPP3-443-124/09-2/JK - Możliwość odliczenia przez parafię podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z budową parkingu przykościelnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-124/09-2/JK Możliwość odliczenia przez parafię podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z budową parkingu przykościelnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2009 r. (data wpływu 19 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z budową parkingu przykościelnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2009 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z budową parkingu przykościelnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Parafia Rzymskokatolicka planuje inwestycję w postaci budowy parkingu przykościelnego. Inwestycja ta współfinansowana będzie ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (PROW 2007-2013). Budowa parkingu składała się będzie z następujących etapów: roboty pomiarowe, roboty ziemne w postaci robienia koryt na całej szerokości chodników i jezdni, ułożeniu krawężników oraz obrzeży betonowych, ułożenie przepustów pod zjazdami, profilowanie i zagęszczanie podłoża, wykonanie warstwy podbudowy z kruszywa naturalnego, wykonanie podbudowy z gruntu stabilizowanego cementem, ułożenie kostki brukowej na chodnikach oraz parkingu.

Parking ten będzie miejscem ogólnodostępnym, parkowanie na nim będzie bezpłatne. Celem jego budowy jest poprawienie stanu infrastruktury użyteczności publicznej a nie generowanie przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Parafia Rzymskokatolicka realizując powyższą inwestycję może odzyskać koszt podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, Parafia Rzymskokatolicka nie jest podatnikiem podatku VAT oraz nie figuruje w ewidencji podatników VAT. Towary i usługi niezbędne do wykonania tej inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Parking przykościelny nie jest inwestycją, która ma generować przychody. Zatem nie jest możliwym odzyskanie podatku od towarów i usług zakupionych w celu realizacji tej inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 86 ust. 1 tej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Parafia niebędąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT wykona zadanie polegające na budowie parkingu przykościelnego. Budowa parkingu składała się będzie z następujących etapów: roboty pomiarowe, roboty ziemne w postaci robienia koryt na całej szerokości chodników i jezdni, ułożeniu krawężników oraz obrzeży betonowych, ułożenie przepustów pod zjazdami, profilowanie i zagęszczanie podłoża, wykonanie warstwy podbudowy z kruszywa naturalnego, wykonanie podbudowy z gruntu stabilizowanego cementem, ułożenie kostki brukowej na chodnikach oraz parkingu. Po zrealizowaniu prac parking będzie miejscem ogólnodostępnym, parkowanie na nim będzie bezpłatne. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż towary i usługi niezbędne do wykonania tej inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Parking przykościelny nie będzie inwestycją generującą przychody. Celem jego budowy jest poprawienie stanu infrastruktury użyteczności publicznej.

Ponieważ nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. zadania nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, a Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT, tym samym nie będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wykonaniem przedstawionego zadania współfinansowanego ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (PROW 2007-2013).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl