IPPP3/443-1177/11-4/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1177/11-4/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.) uzupełnione w dniu 4 listopada 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 20 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 4 listopada 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 20 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

U. AG (dalej: U. lub Spółka) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT nieposiadającym siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Siedziba Spółki znajduje się w Szwajcarii tj. kraju nienależącym do Unii Europejskiej. U. należy do międzynarodowej grupy U. i odpowiedzialna jest za zarządzanie łańcuchem dostaw. W ramach swojej działalności, Spółka zakupuje półprodukty, materiały i towary oraz organizuje ich przerób i konfekcjonowanie. Wytworzone półprodukty/wyroby gotowe, U. sprzedaje spółkom dystrybucyjnym z grupy U. - przemieszcza do innych krajów Unii Europejskiej i poza nią. Jednym z zadań U. jest również organizacja transportu towarów. W tym celu, Spółka korzysta z podwykonawców (dalej: przewoźnicy), zakupując od nich usługi transportu towarów świadczone m.in. wyłącznie na terytorium Polski.

Z tytułu usług transportu towarów świadczonych na terytorium kraju, przewoźnicy wystawiają na U. faktury VAT. Zgodnie ze znowelizowanym od 1 lipca 2011 r. brzmieniem art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 nr 134 poz. 780), wystawiane faktury zawierają kwotę podatku VAT należnego. Otrzymywane faktury wypełniają warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360; dalej: rozporządzenie), w tym zawierają numer NIP Spółki nadany decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z 1 czerwca 2005 r. (polski numer NIP).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy faktury otrzymane przez U. od przewoźników, dokumentujące nabycie usług transportowych świadczonych wyłącznie na terytorium kraju, zawierające polski numer NIP Spółki, są podstawą do odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktury otrzymane przez Spółkę od przewoźników, zawierające polski numer NIP Spółki, są podstawą do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych usług.

Zgodnie ze znowelizowanym od 1 lipca 2011 r. brzmieniem art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku gdy transport towarów odbywa się w całości na terytorium polski oraz usługi transportowe są świadczone na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa nienależącego do Unii Europejskiej siedzibę działalności gospodarczej (tak jak w przypadku U.), miejscem świadczenia tych usług jest Polska. Konsekwentnie, usługi świadczone przez przewoźników należy zakwalifikować jako odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Usługi takie powinny podlegać polskim regulacjom ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in.:

i.

z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a), oraz

ii. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b).

Zgodnie z powyższym, o prawie do odliczenia podatku VAT naliczonego decyduje spełnienie łącznie następujących warunków:

a.

podatek naliczony musi być udokumentowany fakturami, wystawionymi z tytułu dostawy towarów i/lub świadczenia usług rzecz podatnika (bądź dokumentującymi przedpłaty związane z powstaniem obowiązku podatkowego),

b.

nabyte przez podatnika towary/usługi muszą być związane z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi oraz (niezależnie od powyższego),

c.

nie występują przesłanki negatywne, ograniczające prawo do odliczaną podatku VAT naliczonego wynikające z art. 88 ustawy o VAT.

W ocenie Spółki, w analizowanej sytuacji wszystkie powyższe przesłanki są spełnione.

U. otrzymuje bowiem faktury VAT zawierające polski numer NIP Spółki, dokumentujące nabycie przez nią usług transportu towarów na terytorium Polski. Faktury takie stanowią dla Spółki podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b).

Dodatkowo, w ocenie Spółki, nabywane od przewoźników usługi transportowe świadczone wyłącznie na terytorium kraju, są niewątpliwie związane z wykonywaniem przez U. czynności opodatkowanych VAT. Są one bowiem niezbędne do prowadzenia działalności opodatkowanej przez Spółkę - pozwalają przemieścić półprodukty, surowce czy towary do ich miejsca przerobu, konfekcjonowania lub sprzedaży. Ostateczna sprzedaż produktów przez U. (czynność opodatkowana VAT) byłaby znacznie utrudniona lub niemożliwa bez nabycia przedmiotowych usług transportowych. Konsekwentnie przesłanka wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jest bez wątpienia spełniona.

Niezależnie, w analizowanym stanie faktycznym nie istnieją przesłanki wskazane w art. 88 ustawy o VAT, które ograniczałby Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w przedmiotowych fakturach.

Mając na uwadze powyższe rozważania, w ocenie Spółki na podstawie polskich przepisów ustawy o VAT przysługuje je pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z opisanych faktur VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług określona została w art. 28b ust. 1 ustawy, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, 28i, 28j i 28n.

Zauważyć należy, że w ww. art. 28b ust. 1 zawarto szereg wyjątków od ogólnej zasady dotyczącej określenia miejsca świadczenia usług. I tak stosownie art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Z zaprezentowanego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT nieposiadającym siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Siedziba Spółki znajduje się w Szwajcarii tj. kraju nienależącym do Unii Europejskiej. W ramach działalności, Spółka zakupuje półprodukty, materiały i towary oraz organizuje ich przerób i konfekcjonowanie. Wytworzone półprodukty/wyroby gotowe, sprzedaje spółkom dystrybucyjnym - przemieszcza je do innych krajów Unii Europejskiej i poza nią. Jednym z zadań Spółki jest organizacja transportu towarów i w tym celu, Spółka zakupuje od innych przewoźników usługi transportu towarów świadczone m.in. wyłącznie na terytorium Polski. Z tytułu usług transportu towarów świadczonych na terytorium kraju, przewoźnicy wystawiają na rzecz Spółki faktury VAT.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy Spółce przysługuje odliczenie podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych od przewoźników, dokumentujących nabycie usług transportowych świadczonych wyłącznie na terytorium kraju, zawierających polski numer NIP Spółki.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Jak wskazano powyżej warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Z treści wniosku wynika, że Spółka otrzymuje faktury VAT zawierające jej polski numer NIP, dokumentujące nabycie usług transportu towarów wykonanego na terytorium kraju, opodatkowanego na terytorium kraju stosownie do ww. art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy. Nabywane usługi są niezbędne do prowadzenia działalności opodatkowanej przez Spółkę - pozwalają przemieścić półprodukty, surowce czy towary do ich miejsca przerobu, konfekcjonowania lub sprzedaży. Bez nabycia przedmiotowych usług transportowych ostateczna sprzedaż produktów przez Spółkę byłaby znacznie utrudniona lub niemożliwa.

Uwzględniając powyższe, z uwagi na związek z czynnościami opodatkowanymi, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zaistniałej sytuacji w myśl uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl