IPPP3/443-1159/10-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1159/10-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 3 lutego 2011 r. nr IPPP3/443-1159/10-2/JF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy lokalu użytkowego.

Wniosek zawierał braki formalne. W związku z powyższym pismem z dnia 3 lutego 2011 r. znak IPPP3/443-1159/10-2/JF tutejszy Organ podatkowy wezwał Spółdzielnię do uzupełnieniu przedmiotowego wniosku. Wezwanie doręczono w dniu 8 lutego 2011 r. Wniosek został uzupełniony w terminie ustawowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący spółdzielnią mieszkaniową (dalej: Spółdzielnia) powstał w 2003 r. w wyniku podziału Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej. Zgodnie z uchwałą podziałową otrzymał udziały (1671/10000) w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego.

Lokal użytkowy o powierzchni całkowitej 974,28 m 2, położony na 3 piętrach w budynku przy ul. Z. W lokalu tym były biura ww. spółdzielni i w 2004 r. biura te zostały przeniesione do innego budynku. Opuszczone pomieszczenia w stanie zdewastowanym zostały wystawiona na sprzedaż przez wszystkich współwłaścicieli. W momencie otrzymania udziałów jak i do chwili obecnej Spółdzielnia nie korzystała z odliczeń VAT, nie dokonywała też żadnych inwestycji, modernizacji czy remontów nieruchomości w której ma udziały.

Spółdzielnia nie prowadziła w ww. lokalu działalności gospodarczej. W 2010 r. Wnioskodawca sprzedał udziały w ww. lokalu innej firmie. Na tę okoliczność został sporządzony akt notarialny, w którym określa się wartość netto tych udziałów, podatek VAT w wysokości 22 % i wartość brutto. Zgodnie z tak sporządzonym aktem Spółdzielnia jest zobowiązana do wystawienia faktur VAT z podatkiem 22 % każdorazowo po otrzymaniu raty wpłaty.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia przedstawionego stanu faktycznego wskazano, iż budynek, w którym Spółdzielnia sprzedała swoje udziały został wybudowany przez Spółdzielnię Budowlano Mieszkaniową (SBM) w 1965 r., a w lokalu użytkowym, będącym przedmiotem postępowania, mieściły się biura SBM.

W wyniku uchwały Zebrania Przedstawicieli SBM. z 2003 r. o podziale spółdzielni - Wnioskodawca otrzymał m.in. 16,71 % udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do przedmiotowego lokalu. Od powyższych czynności prawnych podatek VAT nie obowiązywał i nie był płacony. Lokal od 2003 r. nie był użytkowany, a udziały zostały sprzedane przez Spółdzielnię w 2010 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy sprzedaż udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego podlegała podatkowi VAT. Czy tak sporządzony akt notarialny stanowi podstawę do wystawienia faktur z VAT 22 %. Gdyby się okazało, że czynność ta jest zwolniona z podatku VAT (art. 43 pkt 10a) jak postępować dalej.

Zdaniem Wnioskodawcy analiza ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że w rozpatrywanym przypadku ma zastosowanie art. 43 pkt 10a ustawy. W opinii Wnioskodawcy w tej sytuacji należy wystawić faktury bez naliczenia VAT, co będzie niezgodne z zapisami w akcie notarialnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. -przez towary rozumie się rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższych uregulowań wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas należy poddać badaniu zaistnienie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat - zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że budynek, w którym Spółdzielnia posiadała udziały został wybudowany przez poprzedniego właściciela w 1965 r. W lokalu będącym przedmiotem wniosku ówczesny właściciel posiadał biura, które w 2004 r. zostały przeniesione do innego budynku. W roku 2003 w wyniku podziału Spółdzielnia otrzymała udziały w prawie do ww. lokalu. Przekazanie nie podlegało opodatkowaniu. Spółdzielnia nie korzystała z odliczeń VAT, nie dokonywała też żadnych inwestycji, modernizacji ani remontów nieruchomości, w której posiada udziały. Spółdzielnia nie użytkowała lokalu i nie prowadziła w nim działalności gospodarczej. W 2010 r. sprzedano udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego. Sprzedaż opodatkowano VAT według stawki 22%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w przedmiotowej sprawie nie można mówić o pierwszym zasiedleniu, gdyż ww. lokal użytkowy nie został oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. W związku z tym nie zachodzą przesłanki do zastosowania zwolnienia z opodatkowania tej czynności na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy.

Jednakże Spółdzielnia w stosunku do ww. lokalu użytkowego nie korzystała z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w lokalu. Nie ponosiła również nakładów na ulepszenie i nie wykorzystywała go do działalności gospodarczej.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz okoliczności opisanego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie, sprzedaż udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, bowiem nie zostały spełnione wynikające z tego przepisu ustawy przesłanki pozwalające na wyłączenie z zastosowania zwolnienia podatkowego.

Wobec tego dokonana przez Spółdzielnię sprzedaż udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego w roku 2010 podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W związku z powyższym należy uznać stanowisko Spółdzielni za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl