IPPP3/443-114/10-4/LK - Uprawnienie gminnej biblioteki publicznej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu utrwalania tradycji historyczno-kulturalnej regionu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-114/10-4/LK Uprawnienie gminnej biblioteki publicznej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu utrwalania tradycji historyczno-kulturalnej regionu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z realizacją projektu finansowanego z PROW 2007-2013 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z realizacją projektu finansowanego z PROW 2007-2013.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-114/10-2/LK z dnia 11 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gminna Biblioteka Publiczna złoży wniosek o przyznanie pomocy przez Lokalną Grupę Działania z PROW 2007-2013 Oś IV działanie 4.1/413 na realizację projektu pod nazwą: "Dzieje ........". Projekt zakłada utrwalenie tradycji historyczno - kulturalnej Regionu poprzez wydanie publikacji dokumentującej historię zabytków sakralnych z terenu Gminy i zorganizowanie konferencji historyczno - naukowej. W kosztach projektu Gminna Biblioteka Publiczna uwzględni podatek od towarów i usług w całości, jako koszt kwalifikowany i wykaże go do objęcia refundacją. Projekt po zrealizowaniu służyć będzie społeczności lokalnej obszaru objętego Lokalną Grupa Działania. Rozpowszechnianie publikacji dokumentującej historie zabytków sakralnych z terenu Gminy będzie bezpłatne i nie będzie stanowić przedmiotu działalności gospodarczej (sprzedaży). W związku z tym, że Gminna Biblioteka Publiczna nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług istnieje wątpliwość, co do prawa odliczenia podatku naliczonego VAT należności objętych fakturami wystawionymi przez wykonawcę projektu za napisanie publikacji dokumentującej historie zabytków sakralnych z terenu Gminy i jej wydanie zorganizowanie konferencji historyczno naukowej przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 11 lutego 2010 r. Nr IPPP3/443-114/10-2/LK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o:

*

przedłożenie oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii dokumentu, z którego wynika prawo Pani Marianny Z. do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego,

Wniosek został uzupełniony w terminie w wymaganym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gminna Biblioteka Publiczna w świetle przedstawionego stanu faktycznego ma prawo odliczyć podatek naliczony od towarów i usług w zakupach usług dotyczących realizowanego projektu lub ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenie kwoty podatku VAT lub zwrot różnicy podatku należnego VAT uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku związek ze sprzedażą opodatkowaną nie istnieje tym samym nie jest spełniony warunek dający prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z wymienionym projektem. Analizując przedmiotowy stan faktyczny i prawny Gminna Biblioteka Publiczna stoi na stanowisku, że przedmiotowe założenia po zrealizowaniu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi i nie będzie miała Ona możliwości odliczenia podatku VAT. Zatem podatek ten przy ubieganiu się o dofinansowanie będzie kosztem kwalifikowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza, zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy wynika, iż Gminna Biblioteka Publiczna złoży wniosek o przyznanie pomocy przez Lokalna Grupę działania z PROW 2007-2013 Oś IV działanie 4.1/413 na realizację projektu. Projekt zakłada utrwalenie tradycji historyczno - kulturalnej Regionu poprzez wydanie publikacji dokumentującej historię zabytków sakralnych z terenu Gminy i zorganizowane konferencji historyczno - naukowej. Projekt po zrealizowaniu służyć będzie społeczności lokalnej obszaru objętego Lokalną Grupą Działania. Rozpowszechnianie publikacji dokumentującej historie zabytków sakralnych z terenu Gminy będzie bezpłatne i nie będzie stanowić przedmiotu działalności gospodarczej. Gminna Biblioteka Publiczna nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotowe założenia po zrealizowaniu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając, zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem nie wystąpi związek dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Zatem Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą "Dzieje .......".

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl