IPPP3/443-1127/10-4/LK - Opodatkowanie podatkiem VAT usług weterynaryjnych oraz szkoleniowych z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1127/10-4/LK Opodatkowanie podatkiem VAT usług weterynaryjnych oraz szkoleniowych z zakresu medycyny weterynaryjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2010 r. (data wpływu 22 grudnia 2010 r.) na wezwanie z dnia 16 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług weterynaryjnych oraz dla usług szkoleniowych z zakresu medycyny weterynaryjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług weterynaryjnych oraz dla usług szkoleniowych z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 grudnia 2010 r. (data wpływu 22 grudnia 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 16 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż weterynaryjnej usługi laboratoryjnej - Spółka wykonuje badania ze zwierzęcego materiału biologicznego, jakimi są krew, surowica, osocze, mocz, wymazy, zeskrobiny i płyny biologiczne pochodzenia zwierzęcego. Badania te wykonywane są systemem zleconym przez laboratorium weterynaryjne firmy niemieckiej wykonującej usługi w Niemczech. Odbiorcami usług Spółki Wnioskodawcy są polskie gabinety weterynaryjne, które otrzymują wyniki badań weterynaryjnych wraz z ich interpretacją w zakresie doboru metody badawczej oraz interpretacją wyniku.

Innym rodzajem usług świadczonym na rzecz odbiorców krajowych są szkolenia, warsztaty i seminaria dla lekarzy weterynarii obejmujące zagadnienia z dziedziny medycyny weterynaryjnej.

Pismem z dnia z 24 listopada 2009 r. Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi zakwalifikowanie świadczonych usług do właściwego PKWiU.

Urząd Statystyczny w Łodzi odpowiedział pismem z 3 grudnia 2009 r. (pismo w załączeniu) w którym podał:

1.

usługi laboratorium weterynaryjnego mieszczą się w grupie PKWiU 85.20.1 -usługi weterynaryjne

2.

usługi szkoleń, warsztatów dla weterynarzy mieszczą się w grupie 80.42.20-00.00 -usługi w zakresie pozostałych form kształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana sprzedaż usług badań laboratoryjnych weterynaryjnych wykonywanych na rzecz odbiorców krajowych - ze zwierzęcego materiału biologicznego. Według PKWiU mieszczą się w klasyfikacji 85.20.1 - usługi weterynaryjne.

2.

Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane usługi warsztatów, szkoleń i seminariów świadczonych dla lekarzy weterynarii, które według PKWiU mieszczą się w klasyfikacji 80.42.20-00.00 usługi w zakresie pozostałych form kształcenia.

Zdaniem Wnioskodawcy

Odnośnie pyt. 1

Świadczone przez spółkę usługi laboratorium weterynaryjnego powinny być opodatkowane stawką 7% podatku VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - 7% stawką podatku opodatkowane są towary i usługi wymienione w zał. nr 3 do ustawy pod poz. 152 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku.

W zał. 4 do ustawy pod poz. 9 jako usługi zwolnione wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z powyższego wynika, iż usługi weterynaryjne nie należą do grupy usług zwolnionych z podatku VAT. zdaniem Wnioskodawcy zachodzą przesłanki ustawowe uprawniające Spółkę do stosowania 7% stawki VAT

Odnośnie pyt. 2.

Świadczone przez Spółkę usługi szkoleń, warsztatów, seminariów dla lekarzy weterynarii-sklasyfikowane w grupie 80.42.20 jako usługi w zakresie pozostałych form kształcenia - zdaniem Wnioskodawcy mieszczą się w grupie usług w zakresie edukacji (ex 80) zał. 4 do ustawy poz. 9 i jako takie winny być zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r., gdyż we wniosku z dnia 16 listopada 2010 r. Wnioskodawca wskazał, że sprawa dotyczy zaistniałego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy poprzez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT zawierającym: "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%" w poz. 152 wymieniono: "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku - PKWiU ex 85". Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wskazano, iż ze zwolnienia od podatku korzystają usługi (symbol PKWiU ex 85) w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Powyższe oznacza, iż usługi weterynaryjne sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.2 podlegają opodatkowaniu według stawki 7%.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie weterynaryjnej usługi laboratoryjnej- Spółka wykonuje badania ze zwierzęcego materiału biologicznego, jakimi są krew, surowica, osocze, mocz, wymazy, zeskrobiny i płyny biologiczne pochodzenia zwierzęcego. Badania te wykonywane ą systemem zleconym przez laboratorium weterynaryjne firmy niemieckiej wykonującej usługi w Niemczech. Odbiorcami usług Spółki Wnioskodawcy są polskie gabinety weterynaryjne, które otrzymują wyniki badań weterynaryjnych wraz z ich interpretacją w zakresie doboru metody badawczej oraz interpretacją wyniku. Usługi laboratorium weterynaryjnego mieszczą się w grupie PKWiU 85.20.1 -usługi weterynaryjne

Zgodnie, zatem z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w dziale 85 "Usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznej", pod symbolem PKWiU 85.20.1 znajdują się "Usługi weterynaryjne".

Tak więc, kwestia stawki podatku jaką należy zastosować przy świadczeniu usług uzależniona jest od właściwego sklasyfikowania usługi będącej przedmiotem sprzedaży, wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W związku z powyższym, w oparciu o wskazaną przez Wnioskodawcę klasyfikację, do usług laboratorium weterynaryjnego należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 7 załącznika nr 4 do ustawy, określono jako zwolnione od podatku "Usługi w zakresie edukacji", sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - ex 80.

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania. W związku z powyższym, istotnym w analizowanej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU usług będących przedmiotem zapytania.

Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42.20-00.00, obejmująca "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia". Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy poz. 7 obejmującej usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług, dla których zwolnienie to ma zastosowanie, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka świadczy usługi szkolenia, warsztaty i seminaria dla lekarzy weterynarii obejmujące zagadnienia z dziedziny medycyny weterynaryjnej na rzecz odbiorów krajowych. Usługi te zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 80.42.20 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż usługi polegające na szkoleniach z dziedziny medycyny weterynaryjnej sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 80.42.20-00.00, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Reasumując usługi, jakie Wnioskodawca świadczy w zakresie weterynaryjnym sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.20.1 jako usługi weterynaryjne są opodatkowane stawką 7%. Natomiast usługi w zakresie szkolenia dla lekarzy weterynarii obejmujące zagadnienia z dziedziny medycyny weterynaryjnej sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 80.42.20-00.00 korzystają ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Należy zaznaczyć, iż przepisy dotyczące stawki podatku od towarów i usług dla świadczonych usług z dniem 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie. Jednakże z tego tytułu, iż Wnioskodawca składając wniosek nie zaznaczył zdarzenia przyszłego a jedynie stan faktyczny tut. Organ dokonał interpretacji przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl