IPPP3/443-111/14-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-111/14-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2014 r. (data wpływu 7 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie usług związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie usług związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) nabyła 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym (dalej: Nabywana Spółka). Nabywana Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w Polsce (jako podatnik VAT czynny). Podstawę działalności Nabywanej Spółki stanowi produkcja ciastek oraz wyrobów czekoladowych. Nabywana Spółka wykonuje w głównej mierze czynności opodatkowane VAT.

Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z Nabywaną Spółką, gdzie Wnioskodawca będzie spółką przejmującą (po połączeniu Nabywana Spółka przestanie istnieć). Połączenie miałoby nastąpić poprzez przeniesienie całego majątku Nabywanej Spółki na Wnioskodawcę.

W związku z nabyciem (zakupem) udziałów Nabywanej Spółki oraz planowanym połączeniem z Nabywaną Spółką (dalej: Transakcja), Wnioskodawca poniósł oraz poniesie szereg wydatków na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji, w tym, w szczególności, dotyczących nabycia usług doradczych.

Wydatki obejmują/obejmą w szczególności:

1.

koszty doradztwa finansowego, prawnego, podatkowego oraz technicznego (w tym koszty badania due diligence);

2.

koszty doradztwa biznesowego (komercyjnego) oraz strategicznego;

3.

koszty doradztwa w zakresie marketingu;

4.

koszty doradztwa w zakresie ubezpieczeń;

5.

koszty doradztwa w zakresie ochrony środowiska;

6.

koszty delegacji, tłumaczeń oraz analiz eksperckich;

7.

koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia;

8.

koszty usług notarialnych;

9.

koszty usług księgowych.

Poniesienie tych wydatków było i jest konieczne w celu m.in. weryfikacji rentowności Nabywanej Spółki oraz gospodarczej zasadności całego przedsięwzięcia, określenia uwarunkowań prawnych w tym opodatkowania transakcji, przygotowania struktury finansowania i pozyskania środków niezbędnych do przeprowadzenia Transakcji jak również identyfikacji ewentualnych ryzyk związanych z Transakcją, itp.

Ponadto Spółka ponosiła i wciąż ponosi wydatki związane z jej bieżącą działalnością, takie jak koszty doradztwa prawnego, podatkowego, usług księgowych, badania sprawozdań finansowych itp.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Spółka nie prowadzi jednak obecnie działalności opodatkowanej VAT. Działalność taka będzie prowadzona po połączeniu z Nabywaną Spółką. Powyżej opisane czynności mają zatem w istocie doprowadzić do rozpoczęcia prowadzenia przez Spółkę działalności opodatkowanej VAT i generowania coraz wyższych obrotów.

Podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup opisanych powyżej usług / kosztów związanych z Transakcją, Spółka wykazała / będzie wykazywała jako nadwyżkę podatku naliczonego VAT nad podatkiem należnym VAT lub poprzez mechanizm odwrotnego obciążenia (tzw. reverse charge mechanism), w przypadku gdy nabywane usługi stanowią import usług w rozumieniu ustawy o VAT (tekst jedn.: usługi są świadczone przez podmiot nieposiadający w Polsce siedziby lub stałego miejsca działalności gospodarczej a miejsce świadczenia usługi znajduje się w Polsce).

Po połączeniu z Nabywaną Spółką, Wnioskodawca będzie dokonywać dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT oraz będzie odprowadzał należny z tego tytułu podatek VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupie usług (opisanych w stanie faktycznym) związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego na zakupie usług (opisanych w stanie faktycznym) związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z wyjątkami niemającymi zastosowania w niniejszej sprawie).

a. Odliczenie VAT w związku z działalnością przygotowawczą

Zgodnie z zasadą neutralności VAT dla możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT kluczowy jest zamiar prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Przedsiębiorca - nawet w fazie czynności przygotowawczych - staje się podatnikiem VAT, który ma prawo do odliczenia podatku VAT. Stanowisko takie zostało wielokrotnie potwierdzone w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE). W opinii Trybunału, sam zamiar prowadzenia działalności opodatkowanej powiązany z dokonywaniem zakupów mających służyć temu celowi nadaje podmiotowi status podatnika VAT, już nawet w fazie czynności przygotowawczych. W konsekwencji, podmiotowi dokonującemu czynności przygotowawczych nie można odmówić prawa do odliczenia podatku naliczonego (zob. np. wyroki TSUE w sprawie C-268/83 Rompelman, czy w sprawie C-110/94 INZO). Co więcej, w opinii Trybunału prawo do odliczenia przysługuje nadal, nawet jeśli na późniejszym etapie postanowiono - z uwagi na wyniki badania opłacalności - nie przechodzić do fazy operacyjnej i zlikwidować daną spółkę z tym skutkiem, że zamierzona działalność opodatkowana nie zostanie rozpoczęta (zob. C-110/94 INZO lub wyrok w spawie C-37/95 Ghent Coal Terminal NV).

Biorąc zatem pod uwagę, że w momencie ponoszenia wydatków ich cel (połączenie z Nabywaną Spółką oraz późniejsze świadczenie usług opodatkowanych VAT po tym połączeniu) uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia podatku. Spółka będzie uprawniona do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego dotychczas / w przyszłości przez Spółkę w deklaracjach VAT (w związku z poniesieniem wskazanych we wniosku wydatków). Rozstrzygający jest bowiem już sam zamiar Spółki rozpoczęcia prowadzenia działalności opodatkowanej VAT.

b. Pośredni związek podatku naliczonego z działalnością opodatkowaną VAT

Jak wskazano wyżej, dla wystąpienia prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, konieczne jest istnienie związku pomiędzy ponoszonymi wydatkami a prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Ustawa o VAT nie precyzuje jednak, jak ścisły powinien być wspomniany związek, aby podatnik mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego. W orzecznictwie sądów administracyjnych jak i w wyrokach TSUE podnosi się, że dla uznania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związek ten może mieć charakter wyłącznie pośredni.

W tym zakresie Spółka pragnie przykładowo wskazać na wyroki, w których sądy administracyjne potwierdzają prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, które nie pozostawały w bezpośrednim związku ze sprzedażą opodatkowaną VAT:

* "W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w bezpośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą - prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT" - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 października 2010 r., sygn. I FSK 1834/09;

* " (...) wydatki poniesione na badanie śródrocznych i rocznych sprawozdań finansowych, przeprowadzone w celu zwiększenia kapitału spółki w wyniku wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych, należy uznać za wydatki stanowiące część ogólnych kosztów spółki, które spełniają tym samym wymogi określone w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Występuje tutaj związek pośredni polegający na tym, że środki pozyskane poprzez emisję akcji posłużą do zwiększenia w przyszłości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu" - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 maja 2009 r. sygn. I SA/Kr 1576/08.

Ponadto, pojęcie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi było przedmiotem rozstrzygnięć TSUE. W orzeczeniu w sprawie C-465/03 Kretztechnik Trybunał uznał, że środki zgromadzone przez spółkę w wyniku podniesienia kapitału miały niewątpliwie służyć prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z czym wydatki związane z emisją akcji powinny stanowić część ogólnych kosztów działalności i jako takie są uwzględnione w cenie dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Zdaniem TSUE spółce jako podatnikowi powinno w takim przypadku przysługiwać prawo do odliczenia VAT związanego z tą czynnością.

Z kolei w orzeczeniu z dnia 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/98 Abbey National plc, TSUE stwierdził, że brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działalności. Koszty te mogą bowiem być przypisane do działalności podatnika (podwyższają wartość sprzedaży opodatkowanej VAT), a zatem powinny być odliczalne dla potrzeb VAT.

Wobec powyższego, w ocenie Spółki dla prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opisane w stanie faktycznym wydatki na nabycie usług doradczych związanych z przeprowadzeniem Transakcji, istotne jest istnienie związku między tymi wydatkami, a prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT, przy czym wystarczającym jest, aby związek ten był pośredni.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie wprost w interpretacji z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. IPPP1/443-229/12-2/IGo, wydanej dla analogicznego stanu faktycznego.

Zdaniem Spółki, koszty ponoszone przez nią, będące przedmiotem niniejszego wniosku, były i będą ponoszone w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (po połączeniu z Nabywaną Spółką). Są one pośrednio związane z przyszłymi przychodami opodatkowanymi VAT (m.in. sprzedaży ciastek i wyrobów czekoladowych), a więc Spółce przysługuje w odniesieniu do nich prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Stanowisko Spółki jest zbieżne ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, w tym:

1.

interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r. (IPPP2/443-1228/12-2/JW);

2.

interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2011 r. (IPPP1/443-1305/11-2/AS);

3.

interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 września 2011 r. (IPPP1/443-981/11-3/AS).

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupie usług (opisanych w stanie faktycznym) związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji, z uwagi na intencję Spółki podjęcia działalności opodatkowanej VAT (po połączeniu z Nabywaną Spółką). Uprawnienie to nie może zostać ograniczone z uwagi na wyłącznie pośredni związek tych wydatków z działalnością opodatkowaną lub z uwagi na planowane połączenie Spółki z Nabywaną Spółką. Wprost przeciwnie - planowane połączenie ma właśnie służyć realizacji czynności opodatkowanych VAT przez Spółkę. A zatem Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupie usług opisanych w stanie faktycznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl