IPPP3/443-1100/13-4/MKw

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1100/13-4/MKw

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budowlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budowlami.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 23 czerwca 2004 r. Spółka nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego jako zespół składników materialnych niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) transakcja nie podlegała przepisom ustawy o VAT. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły nieruchomości zabudowane i niezabudowane będące na prawach własności i wieczystym użytkowaniu, znajdujące się na tych gruntach budynki, budowle, urządzenia i inne środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, majątek obrotowy, nakłady inwestycyjne. Na potwierdzenie tej transakcji w dniu 23 czerwca 2004 r. został sporządzony akt notarialny.

W skład nabytego majątku wchodziła m.in. nieruchomość o powierzchni 18 182 m2, objęta KW, będąca w użytkowaniu wieczystym. Z nieruchomości tej Spółka zamierza wydzielić działkę o powierzchni około 3 248 m2. Tak wydzielony grunt z prawem wieczystego użytkowania Spółka zamierza zbyć wraz ze znajdującymi się na niej budowlami, tj.:

* zbiornikiem stalowym o poj. 1 000 m3,

* drogą dojazdową,

* ogrodzeniem,

* siecią kablową rozdzielni oświetleniowej,

* siecią zewnętrzną wody p. poż.

Należy nadmienić, że wymienione wyżej budowle powstały przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług i zmieniły właściciela dopiero w 2004 r., będąc składnikami transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Od momentu nabycia wyżej wymienionych budowli Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na niej budowlami powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z budowlami reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392, z późn. zm.)

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 wyżej wymienionego rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części tych budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Opodatkowanie budynków, budowli lub ich części unormowane natomiast jest w ustawie o podatku od towarów i usług. I tak, w ustawie z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zgodnie z art. 43 ust. 10 zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W ocenie Spółki przedmiotowa dostawa nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ dostawa ta dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia. Ustawodawca definicję pierwszego zasiedlenia zawarł w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stwierdzić należy, że w stosunku do budowli znajdujących się na wydzielonej działce do tej pory nie wystąpiła czynność podlegająca opodatkowaniu, a w związku z tym nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Budowle znajdujące się na wydzielonej działce zmieniły właściciela w 2004 r. i były składnikiem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja ta odbyła się poza ustawą o podatku ud towarów i usług.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 10a lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, opisana w niniejszym wniosku dostawa budowli będzie zwolniona z podatku VAT. Firmie nie przysługiwało do tych obiektów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W 2004 r. Spółka nabyła te budowle w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja ta odbyła się poza ustawą o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki art. 43 ust. 10a lit. a jest spełniony.

Spółka uważa także, iż spełniony jest warunek określony w art. 43 ust. 10 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Firma nie ponosiła wydatków na ulepszenie budowli wymienionych w tym wniosku.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka, dokonując dostawy prawa wieczystego użytkowania wraz ze znajdującymi się budowlami będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 23 czerwca 2004 r. Wnioskodawca nabył zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego jako zespół składników materialnych niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy transakcja ta nie podlegała przepisom ustawy. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły nieruchomości zabudowane i niezabudowane będące na prawach własności i w wieczystym użytkowaniu. Na gruntach znajdowały się budynki, budowle, urządzenia i inne środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, majątek obrotowy oraz nakłady inwestycyjne. W ramach nabytego majątku Wnioskodawca otrzymał m.in. nieruchomość, będącą w użytkowaniu wieczystym. Z nieruchomości tej Wnioskodawca zamierza wydzielić działkę o powierzchni około 3 248 m2, a następnie wydzielony grunt z prawem wieczystego użytkowania Spółka zamierza zbyć wraz ze znajdującymi się na niej budowlami, tj. zbiornikiem stalowym o poj. 1 000 m#179;, drogą dojazdową, ogrodzeniem, siecią kablową rozdzielni oświetleniowej, a także siecią zewnętrzną wody p. poż. Wymienione budowle powstały przed wejściem w życie ustawy i zmieniły właściciela dopiero w 2004 r., będąc składnikami transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, od momentu nabycia opisanych budowli Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii możliwości zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budowlami.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy nie definiują pojęć "budynek", "budowla" czy "urządzenie budowlane". Zatem, w tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r., Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409).

I tak, stosownie do treści art. 3 pkt 2 ww. ustawy, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Pod pojęciem budowli na mocy art. 3 pkt 3 ww. ustawy, należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Natomiast, w myśl natomiast art. 3 pkt 3a ww. ustawy, przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Z kolei, w myśl art. 3 pkt 9 ww. ustawy, przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Zatem, jak wynika z przytoczonych regulacji prawnych przedmiotem dostawy będzie grunt zabudowany tj. prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budowlami oraz urządzeniami budowlanymi. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca od momentu nabycia opisanych obiektów Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Z kolei na podstawie art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Opisana nieruchomość powinna być przyjęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie opisanego obiektu nabywcy powinno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, gdyż zarówno sprzedaż jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem, należy uznać, że pierwsze zasiedlenie zachodzi w momencie sprzedaży lub oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu nabywcy lub najemcy (dzierżawcy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej 2 lata.

Z treści wniosku wynika, że w stosunku do budowli znajdujących się na wydzielonej działce do chwili obecnej nie wystąpiła czynność podlegająca opodatkowaniu. Zatem, należy uznać, że nie zostały one zasiedlone w rozumieniu wyżej powołanego art. 2 pkt 14 ustawy, tym samym dostawa tej nieruchomości przez Wnioskodawcę dokonana zostanie w ramach pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji, zwolnienie z opodatkowania tej transakcji na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania.

Należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego wynika, że do dostawy gruntu zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT analogiczna jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z tym gruntem związanych. Tym samym, w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca nabył zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego jako zespół składników materialnych niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Transakcja ta zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy nie podlegała przepisom ustawy. W konsekwencji, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca od momentu nabycia wymienionych obiektów Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Zatem, dostawa opisanej nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budowlami oraz urządzeniami budowlanymi, tj. zbiornikiem stalowym o poj. 1 000 m3, drogą dojazdową, ogrodzeniem, siecią kablową rozdzielni oświetleniowej, a także siecią zewnętrzną wody p. poż. będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia, przy czym z uwagi na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych nieruchomości oraz nie ponoszeniu nakładów na ich ulepszenie w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, będzie korzystała ze zwolnienia od VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W konsekwencji, również ze zwolnienia od opodatkowania VAT na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, będzie korzystał grunt będący w użytkowaniu wieczystym, na którym położone są opisane budowle i urządzenia budowlane.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl