IPPP3/443-110/08-2/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-110/08-2/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przez podmiot nabywający wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący obowiązków podmiotu nabywającego wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podmiot prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami. Auta nabywane są w kraju i innych państwach Wspólnoty. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych są one sprzedawane po dokonaniu rejestracji. Podmiot złożył we właściwym urzędzie celnym zgłoszenie rejestracyjne AKC-R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podatniku ciążył obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Zainteresowanego, w opisanym stanie faktycznym podmiot nie miał obowiązku złożenia we właściwym dla siebie urzędzie celnym zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R, gdyż przedmiotem działalności jest handel samochodami osobowymi zarejestrowanymi w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym i obowiązki podatników określa ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwana dalej ustawą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Zgłoszenie rejestracyjne zawiera w szczególności dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania) oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów zgłoszeń rejestracyjnych w zakresie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 74, poz. 669).

Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 1 ustawy, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią ust. 2 podatnikami akcyzy od samochodów są:

* podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;

* importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zatem z wyżej określonego zakresu podmiotowego opodatkowania akcyzą samochodów osobowych wynika, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, iż opodatkowaniu akcyzą w ramach prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej podlega nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodów osobowych.

Z brzmienia art. 14 ust. 1 ustawy wynika, iż ustawodawca nałożył obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych. Z treści wniosku wynika, iż podmiot wykonuje czynności opodatkowane akcyzą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (samochodów osobowych). Zatem do jego obowiązków należało przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej akcyzą złożenie zgłoszenia rejestracyjnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl