IPPP3-443-11/09-4/JF - Opodatkowanie oraz dokumentowanie premii pieniężnych wypłacanych hurtownikowi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-11/09-4/JF Opodatkowanie oraz dokumentowanie premii pieniężnych wypłacanych hurtownikowi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 26 stycznia 2009 r. (data wpływu 29 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz udokumentowania premii pieniężnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz udokumentowania premii pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik sprzedaje swoje towary dystrybutorom, ci zaś - hurtownikom. Podatnik nie sprzedaje towarów hurtowniom. Wnioskodawca zamierza prowadzić akcję promocyjną polegającą na wypłacaniu hurtownikom premii pieniężnych na następujących warunkach: każdy hurtownik, który przedstawi Podatnikowi faktury dokumentujące zakup towarów od dystrybutorów w określonej ilości otrzyma od Podatnika premię pieniężną, której wysokość jest uzależniona od przekroczenia ustalonego poziomu zakupów hurtowników u dystrybutorów oraz dotyczy ogółu dostaw wykonywanych w oznaczonym okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy wypłacenie premii pieniężnej na rzecz hurtowników można uznać za wynagrodzenie za usługi, które hurtownicy świadczą na rzecz Podatnika, a zatem czy jest to czynność opodatkowania VAT, czego skutkiem powinno być wystawianie przez hurtowników dla Podatnika faktur opiewających na kwotę otrzymanych przez hurtowników premii pieniężnych.

2.

Czy wypłacenie premii pieniężnych można potraktować jako swoiste udzielenie przez Podatnika rabatu hurtownikom, upoważniające Podatnika do odpowiedniego obniżenia swojego obrotu poprzez wystawienie faktur korygujących bezpośrednio na hurtowników.

3.

Na podstawie jakiego dokumentu księgowego powinny być wypłacenie premie pieniężne.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

W związku z tym, że Podatnika i hurtowników nie wiąże żaden węzeł prawny - hurtownicy nie kupują towarów od Podatnika, ani nie zobowiązują się wobec niego do uzyskiwania jakichkolwiek poziomów sprzedaży towarów, ani też nie muszą uczestniczyć w promocji - zdaniem Podatnika, nie wykonują na jego rzecz żadnych usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, nie powstaje po stronie hurtowników obowiązek w tym podatku w związku z otrzymywanymi premiami.

2.

Wprawdzie pomiędzy Podatnikiem a hurtownikiem nie ma sprzedaży towarów, w związku z tym Podatnik nie wystawia żadnych faktur na rzecz hurtowników, a tylko na rzecz dystrybutorów, to jednak sposób w jaki działa promocja jest w istocie rabatem, tyle że udzielonym nie dystrybutorom kupującym od Podatnika towary, lecz bezpośrednio ich kontrahentom - hurtownikom. Zatem, możliwym sposobem udzielenia takiego rabatu byłoby bezpośrednie wystawienie faktur korygujących przez podatnika na hurtowników uczestniczących w promocji, którzy na podstawie tych faktur obniżaliby swój podatek naliczony, co pozwoliłoby z punktu widzenia podatku od towarów i usług rozliczenie promocji byłoby neutralne podatkowo, nie powodując uszczuplenia podatku.

3.

Zdaniem Podatnika, jeżeli żadne z rozwiązań przedstawionych wyżej nie jest prawidłowa, udzielenie rabatu powinno być dokumentowane przez podatnika notą księgową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU jako klasyfikacji, o której mowa w art. 8 ust. 3 ustawy.

Powołany przepis wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innego podmiotu), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Natomiast aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których nabywcom wypłacane są tzw. premie pieniężnej. Skutki podatkowe dotyczące tych działań uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone. Należy zatem rozpatrywać dwa przypadki: gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą oraz gdy wypłaconej premii pieniężna nie można powiązać z żadną konkretną dostawą i dotyczy ona określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie i w określony sposób - w tym przypadku uznać należy, iż wypłacony bonus pieniężny związany jest z określonymi zachowaniami nabywcy i dotyczy ogółu dokonanych zakupów.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W tym przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. 212, poz. 137). Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Przy czym faktura korygująca powinna zawierać dane wskazujące na fakturę, której faktura korygująca dotyczy (§ 13 ust. 2). Są to m.in. - jak wskazuje § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia - dane sprzedawcy i nabywcy, numer i datę wystawienia faktury korygowanej. Zatem wystawienie faktury korygującej może dotyczyć tylko kontrahentów bezpośrednio uczestniczących w rzeczywistej transakcji potwierdzonej wystawieniem faktury. Nie można wystawić faktury korygującej w sytuacji, kiedy między kontrahentami nie miała miejsca dostawa i w konsekwencji nie było wystawionej faktury VAT. Zatem, faktura korygująca może dotyczyć tylko dostawcy i nabywcy uczestniczących w pierwotnej transakcji. Nie można wystawić faktury korygującej na podatnika, który odkupił towar od nabywcy.

W praktyce występują również sytuacje, gdzie premia pieniężna jest wypłacana z tytułu dokonywania przez nabywcę nabyć określonej wartości czy pewnej ilości towarów w określonym czasie i premia ta nie jest związana z żadną konkretną dostawą. Jeżeli otrzymana premia nie jest częściowym zwrotem, który można przyporządkować konkretnej dostawie, wówczas wartości tej dostawy nie należy pomniejszać o wartość udzielonego rabatu i dokumentować poprzez wystawienie faktury korygującej. W takiej sytuacji należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię. Otrzymana premia stanowi wynagrodzenie za nabywanie towarów w określonym czasie lub określony sposób, służy budowaniu relacji między sprzedającym a kontrahentami, który powstrzymuje się od dokonywania zakupów u konkurencji i w związku z tym przysparzają korzyści sprzedawcy. Takie zachowanie należy uznać za świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy. Usługi takie podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Świadczeniem usług jest bowiem każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. W takim przypadku premia pieniężna stanowi wynagrodzenie za działanie bezpośrednio związane z jej otrzymaniem.

W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zamierza udzielać hurtownikom premii pieniężnej uzależnionej od poziomu ogółu zakupów swoich towarów dokonanych u pośredników (dystrybutorów) zaopatrujących się bezpośrednio u Podatnika. W ramach przeprowadzanej akcji promocyjnej każdy hurtownik po przedłożeniu Podatnikowi faktur dokumentujących określone ilości zakupów towarów od dystrybutora (towarów Podatnika) otrzyma premię pieniężną. Z przedstawionego zdarzenia wynika, iż premie pieniężne będą dotyczyły ogółu zakupów towarów Podatnika. Zatem nie będzie można łączyć premii z konkretną dostawą, z tego powodu nie będzie to rabat, dla udokumentowania którego należy wystawić fakturę korygującą. Poza tym wystawienie faktury korygującej w tym przypadku nie będzie możliwe, ponieważ nie dojdzie wcześniej do bezpośredniej dostawy towaru od Podatnika na rzecz hurtownika i w związku z tym nie dojdzie do wystawienia faktury, na podstawie której możliwe byłoby wystawienie faktury korygującej. Przedstawione zdarzenie wskazuje na istnienie stosunku prawnego pomiędzy świadczącym usługę hurtownikiem a odbiorcą (Podatnikiem). Hurtownicy dokonując zakupów u dystrybutorów przysparzają korzyści zarówno dystrybutorom, ale również Podatnikowi w postaci zwiększonej sprzedaży towarów i za takie zachowanie zostają wynagrodzeni. W zamian za wykonanie zakupów towarów Podatnika (wykonanie usługi) na rzecz hurtowni zostaje wypłacone wynagrodzenie w postaci premii. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, wynika wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz hurtownika.

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji świadczenie przez hurtownika na rzecz Podatnika wskazanych wyżej usług, za które wypłacane jest wynagrodzenie nazwane premią pieniężną, zachowanie hurtownika polegające na osiągnięciu określonej wielkości zakupów u Podatnika, który przyznaje za to premie pieniężne, należy uznać za świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz winno być udokumentowane poprzez wystawienie przez świadczącego usługę faktury VAT - zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy - na rzecz nabywcy usług, tj. dostawcy wypłacającego premię pieniężną. Faktury VAT powinny spełniać wymogi, o których mowa w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl