IPPP3/443-1066/10-4/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1066/10-4/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.), uzupełnionego w dniu 22 listopada 2010 r. w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-1066/10-2/SM z dnia 9 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej dodatków do paliw - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej dodatków do paliw. Wniosek został uzupełniony (w zakresie odpisu z KRS) w dniu 22 listopada 2010 r. w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-1066/10-2/SM z dnia 9 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik zamierza dostarczać do odbiorców w krajach członkowskich Unii Europejskiej pakiety dodatków do paliw, które w kraju odbiorcy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Dodatki te są w Polsce uznawane za wyrób akcyzowy na podstawie pkt 44 Załącznika Nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (bez względu na kod CN - Pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe lub paliwa opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych lub paliw opałowych).

Wnioskodawca zamierza dostarczać dodatki do paliw w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy dodatków do paliw, które nie są wymienione w Załączniku Nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, dla zastosowania zawieszonego poboru akcyzy wystarczające jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych i nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z przepisem art. 40 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2010 r. (dalej "ustawa"): Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 11 21, 2710 11 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

Artykuł 40 ust. 6 ustawy stanowi, że: Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy: Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

1.

zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;

2.

złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

Natomiast przepis art. 41 ust. 4 stanowi: Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.

W tym miejscu należy zauważyć, że nowelizacja ustawy, która weszła w życie z dniem 1 września 2010 r. dokonała zmiany powołanego wyżej przepisu, który pierwotnie brzmiał: Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Zatem zakres zmiany, oprócz zastąpienia administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez e-AD obejmuje dodanie słowa "wyłącznie" w treści przepisu. O ile więc w pierwotnym brzmieniu przepis mógł być rozumiany w sposób, że w dalszym ciągu są dwa warunki zastosowania zawieszenia: odpowiedni dokument i zabezpieczenie akcyzowe, tyle tylko, że tym dokumentem był dokument handlowy, a nie ADT, o tyle dodanie słowa "wyłącznie", w efekcie czego odnośny fragment przepisu brzmi: warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD, prowadzi do wniosku, że intencją przedmiotowej zmiany było wyeliminowanie warunku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W przeciwnym razie dodawanie słowa "wyłącznie" w treści przepisu nie miałoby jakiegokolwiek sensu.

Zatem, na gruncie przepisu art. 41 ust. 4 ustawy, w brzmieniu, obowiązującym od dnia 1 września 2010 r., w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 ustawy (a zatem opodatkowanych akcyzą, ale nie wymienionych w Załączniku Nr 2 do ustawy) na terytorium kraju w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, jedynym warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych, natomiast nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2010 r., zwanej dalej "ustawą", procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na tej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe. W myśl art. 2 pkt 8 ustawy, dostawa wewnątrzwspólnotowa to przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Zgodnie z przepisem art. 40 ust. 5 ustawy, procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 11 21, 2710 11 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

Natomiast z art. 40 ust. 6 ustawy wynika, że procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

Z opisu zdarzenia, że Wnioskodawca zamierza dostarczać do odbiorców w krajach członkowskich Unii Europejskiej pakiety dodatków do paliw, które w kraju odbiorcy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Dodatki te są w Polsce uznawane za wyrób akcyzowy na podstawie pkt 44 Załącznika Nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (bez względu na kod CN - Pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe lub paliwa opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych lub paliw opałowych). Wnioskodawca zamierza dostarczać dodatki do paliw w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Wątpliwości Spółki dotyczą faktu, czy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy dodatków do paliw, które nie są wymienione w Załączniku Nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, dla zastosowania zawieszonego poboru akcyzy wystarczające jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych i nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego.

W tym miejscu należy zatem zacytować art. 41 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

1.

zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;

2.

złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4 ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.

Uwzględniając powyższe, w zaistniałej sytuacji przy dostawie wewnątrzwspólnotowej dodatków do paliw silnikowych, opodatkowanych podatkiem akcyzowym na terytorium Polski (nie wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy), warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych (zamiast e-AD) i nie jest wymagane złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Powyższe zasady miały także zastosowanie (tekst jedn. dołączenie dokumentów handlowych /zamiast ADT/ i brak obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego) przed nowelizacją ustawy obowiązującą od dnia 1 września 2010 r.

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl