IPPP3/443-1063/10-2/MPe - Prawo do odliczenia podatku VAT przez uczelnię w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1063/10-2/MPe Prawo do odliczenia podatku VAT przez uczelnię w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupów w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupów w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wyższa Szkoła przygotowuje się do realizacji projektu. W dniu 6 lipca 2010 r. Zarząd Województwa przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia do dofinansowania projektu, znajdującego się w indykatywnym wykazie projektów kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013, priorytet VII-Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego, Dz.7.2-Infrastruktura służąca edukacji.

Omawiane przedsięwzięcie składa się z dwóch zadań:

1.

Przebudowa i rozbudowa pomieszczeń w kompleksie budynków.

2.

Rozbudowa budynku instytutu pedagogiki.

Zadanie 1 polegało będzie na przebudowie i rozbudowie pomieszczeń, które przeznaczone będą dla potrzeb studium praktycznej nauki języków obcych, senatu, akademickiego liceum ogólnokształcącego oraz niezbędnych pomieszczeń biurowych dla administracji ogólnej i poszczególnych instytutów.

W wyniku wykonania zadania uzyskane zostanie:

* aula o pow. 146 m#178;,

* 11 sal wykładowych,

* 8 pokojów dla nauczycieli akademickich,

* 8 pokojów biurowych,

* pomieszczenie dla samorządu studenckiego,

* gabinety Dyrektora, zastępcy Dyrektora oraz sekretariat akademickiego liceum ogólnokształcącego,

* magazyn pomocy dydaktycznych,

* szatnia,

* portiernia,

* 5 pomieszczeń gospodarczych,

* magazyn środków czystości,

* sanitariaty,

* winda.

Zadanie 2 - zakres planowanych prac przewiduje rozbudowę i przebudowę instytutu pedagogiki.

Zestawienie pomieszczeń koniecznych do uzyskania po przebudowie i rozbudowie:

* aula - wykłady, próby chóru uczelnianego, duża część sceniczna, 300 krzeseł (po 150) usytuowanych schodkowo, akustyka,

* 3 pracownie plastyczne - ćwiczenia (rzeźba, rysunek, malarstwo, grafika) 20-25 osób, ławki, sztalugi, oświetlenie, zaplecze,

* pracownia konwersatoryjna - 40-45 osób, deski rysunkowe, oświetlenie, zaplecze,

* pracownia muzyczna (metodyczna) - wkład, konwersatorium, ćwiczenia, 40 osób, zaplecze, fortepian, powiększona powierzchnia do zajęć ruchowych,

* pracownia muzyczna (ćwiczeniowa) - 20 osób, fortepian,

* 3 sale muzyczne ćwiczeniowe - każda dla 5-10 osób, stoliki, pianino,

* 4 sale do nauki języków obcych - każda dla 20 osób,

* 3 pracownie komputerowe,

* 8 sal dydaktycznych konwersatoryjnych - każda dla 40 osób.

Rzeczowa realizacja projektu przypadnie na lata 2011-2013. Całkowita wartość projektu - na mocy umowy zawartej z Jednostką Wdrażania Programów Unijnych w W w dniu 25 października 2010 r. wynosi 24.745.097,18 pln. Projekt finansowany będzie ze środków RPO oraz funduszy własnych uczelni. Do końca września 2010 r. wykonane zostały prace niezbędne do opracowania dokumentacji technicznej projektu oraz wszelkie zaświadczenia i decyzje niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie oraz rozpoczęcia realizacji projektu (łączna kwota poniesionych wydatków wynosi 354.648,78pln). W IV kwartale 2009 r. zakończyły się prace związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie oraz studium wykonalności. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na II-III kwartał 2011 r. W ramach realizacji inwestycji uczelnia zakupi usługi związane z wykonaniem robót budowlano-montażowych, instalacyjnych, nadzorem inwestorskim. W ramach dostaw wyposażenia zakupione zostaną meble i pomoce dydaktyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, w całości lub części, w odniesieniu do planowanych zakupów towarów i usług przez Wyższą Szkołę w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 oraz budżetu państwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W zał. 4 poz. 7 do ww. ustawy, dotyczącym wykazu usług zwolnionych od podatku VAT, znajdują się usługi w zakresie edukacji. W związku z tym, towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych (związanych z edukacją) - podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT - zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

W myśl powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwolnieniem od podatku zostały objęte usługi wyszczególnione pod pozycją 7 załącznika nr 4 do ustawy, czyli usługi określone symbolem PKWiU ex 80 - usługi w zakresie edukacji. Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż przygotowuje się do realizacji projektu. W dniu 6 lipca 2010 r. Zarząd Województwa przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia dofinansowania ww. projektu, znajdującego się w indykatywnym wykazie projektów kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013, priorytet VII-Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego, Dz.7.2-Infrastruktura służąca edukacji. Celem projektu jest wykonanie dwóch zadań tj.: przebudowa i rozbudowa pomieszczeń w kompleksie budynków oraz rozbudowa budynku instytutu pedagogiki.

Wnioskodawca wskazał również, że towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z VAT (związanych z edukacją).

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem dokonane w ramach działań objętych ww. programem zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług ponieważ będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług VAT, tj. usług edukacyjnych.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 oraz budżetu państwa.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl