IPPP3/443-1036/11-4/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1036/11-4/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 26 lipca 2011 r.) uzupełnione w dniu 27 października 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 27 października 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym podstawowym przedmiotem działalności Uczelni jest kształcenie i wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy, działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych. Tak więc podstawowa działalność Wnioskodawcy to usługi edukacyjne - zwolnione z VAT, usługi badawcze finansowane ze środków budżetowych służące rozwojowi nauki - nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi - opodatkowane wg podstawowej stawki VAT.

Realizując podstawowe cele działalności Uniwersytet bierze udział w Projekcie finansowanym z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Projekt realizowany jest przez Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu. Beneficjentami są głównie odbiorcy zajmujący się tematyką migracyjną: członkowie społeczeństwa przyjmującego, w tym pracowników szeroko pojętej administracji publicznej, działaczy organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich. "B." przyczynia się do wymiany informacji pomiędzy tymi grupami, poprzez publikowanie zarówno informacji dotyczących badań naukowych na temat imigracji i sytuacji imigrantów, jak i inicjatyw rządowych czy pozarządowych w obszarze zarządzania migracjami, w tym integracją imigrantów. "B." przyczynia się również pośrednio do podnoszenia kwalifikacji kadr zarządzających imigracjami w Polsce - pracowników ministerstw, urzędów wojewódzkich, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, oraz działających w obszarze integracji imigrantów - w tym w szczególności pracowników licznych organizacji pozarządowych, które działają dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, a którym ta wiedza jest przydatna w codziennej pracy z imigrantami. Główne cele "B." to: informowanie na temat najnowszych zjawisk w dziedzinie imigracji, integracji imigrantów, polityki migracyjnej i integracyjnej, stworzenie platformy komunikacji pomiędzy światem akademickim a przedstawicielami społeczeństwa przyjmującego, w tym politykami, praktykami, a także samymi imigrantami oraz propagowanie i popularyzacja wyników najnowszych i najważniejszych badań z obszaru problematyki migracji, w tym problemów integracji imigrantów - za pośrednictwem Internetu, jak również poprzez publikacje drukowane udostępniane w bibliotekach i instytucjach działających w obszarze integracji imigrantów.

Zadaniem "B." jest wypełnienie istniejącej luki w obszarze przepływu informacji pomiędzy osobami zaangażowanymi w tematykę migracji i integracji migrantów w Polsce. Jest jedynym regularnie wydawanym czasopismem zajmującym się tą tematyką w Polsce o tak szerokim zasięgu. "B." to szeroko dostępne i bezpłatne źródło obiektywnych informacji m.in. na temat funkcjonowania cudzoziemców w Polsce, polskiej polityki migracyjnej i integracyjnej oraz dobrych praktyk dotyczących integracji imigrantów w innych krajach europejskich. Dzięki docieraniu zarówno do pracowników administracji publicznej (w tym również posłów i senatorów), jak i do środowisk akademickich i pozarządowych "B." stanowi platformę dialogu wielostronnego na tematy migracyjne otwartego na opinie i wnioski z innych środowisk (publikowane są wywiady z różnymi ekspertami, artykuły osób niezwiązanych z redakcją "B."). Funkcja informacyjna "B." jest realizowana również poprzez aktualną informację nt. konferencji, wydarzeń i publikacji dotyczących migracji w Polsce.

Oczekiwane rezultaty projektu to wydanie w sumie 18 numerów "B." w formie elektronicznej oraz drukowanej (nakład: 200 egzemplarzy), wysyłanych do bibliotek oraz urzędów i organizacji pozarządowych działających w obszarze integracji cudzoziemców w całej Polsce. Dodatkowym planowanym rezultatem jest poszerzenie grupy odbiorców czytelników "B." dzięki uzupełnieniu elektronicznej dystrybucji "B." o dystrybucję w formie drukowanej.

"B." jest dostępny nieodpłatnie na stronie internetowej "B.: http://www. Ponadto - w ramach projektu - ma być dystrybuowany bezpłatnie do biblioteki urzędów w formie drukowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z realizacją przedmiotowego projektu Uniwersytetowi przysługuje prawo obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

W myśl art. 5 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Realizowany przez Ośrodek Badań nad Migracjami projekt "B.", finansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich nie posłuży wykonywaniu czynności opodatkowanych, określonych w art. 5 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że realizowane przez Uniwersytet nieodpłatne czynności w ramach realizacji przedmiotowego projektu na rzecz beneficjentów ostatecznych nie stanowią odpłatnego świadczenia usług, które podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie służą czynnościom opodatkowanym.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), Uczelnia nie ma możliwości, na płaszczyźnie obowiązujących przepisów podatkowych, odzyskania kwoty podatku naliczonego przy realizacji projektu. Tym samym zgodnie z powołaną zasadą, podatek VAT stanowi koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów co do zasady rozumie się, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1, generalnie rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Odliczeniu zatem podlega w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawa wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, że realizując podstawowe cele działalności Uniwersytet bierze udział w Projekcie "B.", finansowanym z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu. Beneficjentami "B." są głównie odbiorcy zajmujący się tematyką migracyjną: członkowie społeczeństwa przyjmującego, w tym pracowników szeroko pojętej administracji publicznej, działaczy organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich. "B." przyczynia się m.in. do wymiany informacji pomiędzy tymi grupami, poprzez publikowanie zarówno informacji dotyczących badań naukowych na temat imigracji i sytuacji imigrantów, jak i inicjatyw rządowych czy pozarządowych w obszarze zarządzania migracjami, w tym integracją imigrantów. "B." to szeroko dostępne i bezpłatne źródło obiektywnych informacji m.in. na temat funkcjonowania cudzoziemców w Polsce, polskiej polityki migracyjnej i integracyjnej oraz dobrych praktyk dotyczących integracji imigrantów w innych krajach europejskich. "B." jest dostępny nieodpłatnie na stronie internetowej "B.". Ponadto ma być dystrybuowany bezpłatnie do biblioteki urzędów w formie drukowanej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika, że rezultaty projektu w formie Biuletynu udostępnione będą nieodpłatnie, należy uznać, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do realizowanego projektu z uwagi na fakt, że nie została spełniona podstawowa przesłanka zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy warunkująca prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tj. związek dokonanych nabyć ze sprzedażą opodatkowaną.

A zatem, Uniwersytet nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ informuje, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl