IPPP2/443-98/11-4/KOM - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, przeznaczonej pod budowę drogi dojazdowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-98/11-4/KOM Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, przeznaczonej pod budowę drogi dojazdowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod budowę drogi dojazdowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod budowę drogi dojazdowej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 7 lutego 2011 r. znak IPPP2/443-98/11-2/KOM.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca płatnikiem podatku od towarów i usług VAT zamierza sprzedać nieruchomość innej firmie będącej również płatnikiem VAT. Ww. nieruchomość jest niezabudowana, w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. jest oznaczona jako KDGP - teren do komunikacji drogowej /nabywca zamierza na niej wybudować drogę dojazdową do swojej firmy.

Nieruchomość powyższa została zakupiona przez Wnioskodawcę ponad 10 lat temu od osób fizycznych. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy słusznie postąpi Wnioskodawca, jeżeli przy sprzedaży ww. nieruchomości jak również wystawionej wcześniej zaliczki czy zadatku do ceny nieruchomości doliczy podatek VAT w wysokości 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, do sprzedaży, zaliczki czy zadatku ww. nieruchomości powinien doliczyć podatek od towarów i usług w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%. Zgodnie z art. 146a cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

W stosunku do gruntów niezabudowanych ustawodawca wskazał jeden przypadek, w którym można zastosować zwolnienie od podatku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będący podatnikiem podatku VAT zamierza sprzedać nieruchomość gruntową niezabudowaną innej firmie, również będącej podatnikiem podatku VAT. Nieruchomość ta została zakupiona od osób fizycznych ponad 10 lat temu. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Wskazano, iż zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Z. nieruchomość oznaczona jest jako KDGP - teren do komunikacji drogowej. Przyszły nabywca zamierza na niej wybudować drogę dojazdową do swojej firmy.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), droga stanowi budowlę. Ponadto - jak wskazano - przedmiotowa działka znajduje się na obszarze obejmującym możliwość zabudowy, oznacza to, że jest ona gruntem przeznaczonym pod zabudowę (drogą).

W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż ww. działki podlega opodatkowaniu stawką 23%, gdyż jako dostawa gruntu niezabudowanego, ale przeznaczonego pod zabudowę drogą dojazdową, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Zaliczka jest kwotą płaconą na poczet (a conto) należności z tytułu przyszłego wydania towaru lub przyszłego wykonania usługi. Podobną rolę do zaliczki pełni np. przedpłata, rata lub zadatek, o ile wpłaty te są zaliczane na poczet należności za wykonanie określonego świadczenia (rozliczane przed jego wykonaniem). Nie będzie zatem zaliczką (przedpłatą, ratą, zadatkiem) taki rodzaj wpłaty na przyszłą czynność, która w świetle przepisów o podatku VAT nie będzie stanowić ani dostawy towarów ani wykonania usługi.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania zaliczek, podkreślić należy, iż zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten dotyczy zatem dostawy, która ma dopiero nastąpić, a zatem ww. kwoty otrzymane przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi będą podlegały opodatkowaniu na zasadach, jakim będzie podlegała czynność, której dotyczą. Dokonując zatem przyjęcia zaliczki, stawka podatku od towarów i usług winna być adekwatna do stawki właściwej dla sprzedaży danego towaru, której dotyczy regulowana zaliczka. W niniejszej sprawie, z uwagi na to, iż dostawa nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu stawką 23%, to również otrzymana przez Spółkę zaliczka/zadatek na poczet przedwstępnej umowy sprzedaży będzie opodatkowana stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C.Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl