IPPP2/443-955/10-4/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-955/10-4/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 15 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 1 lutego 2011 r. Nr IPPP2/443-955/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez Stronę w dniu 4 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT z faktur związanych z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT z faktur związanych z realizacją projektu, uzupełniony pismem z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 1 lutego 2011 r. Nr IPPP2/443-955/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez Stronę w dniu 4 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na realizację projektu została zawarta umowa pomiędzy Stowarzyszeniem a Samorządem Województwa pt. " Historia...". W ramach tego projektu zostały zakupione bilety wstępu do muzeów, zorganizowano przejazd autokarem, zakupiono wyżywienie dla uczestników projektu.

Stowarzyszeniejest organizacją członkowską. Działalność Stowarzyszenia reguluje statut. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Nasza działalność została sklasyfikowana wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 9133Z - Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W imieniu Stowarzyszenia Prawicowego Ruchu Samorządowego oświadczono, że nie są czynnym podatnikiem podatku VAT. W wyniku realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, uczestnicy projektu brali udział bezpłatnie. Realizacja operacji mieści się w czynnościach statutowych organizacji. Celem operacji było poszerzenie wiedzy o historii Państwa Polskiego w okresie II Wojny Światowej oraz działalność Państwa Podziemnego w świetle zaangażowania społeczności lokalnej w Walce o Niepodległość Ojczyzny. W ramach realizacji operacji zorganizowano cykl wycieczek do Warszawy. Udział w projekcie był bezpłatny. Organizacja nie osiągnęła dochodu z tego tytułu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzysze nie ma możliwość odzyskania podatku VAT z faktur związanych z realizacją projektu " Historia..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur. Stowarzyszenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./. Stowarzyszenie nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 88 ust. 4 ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stowarzyszenie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na realizację projektu została zawarta umowa pomiędzy Stowarzyszeniem a Samorządem Województwa pt. " Historia...". W ramach tego projektu zostały zakupione bilety wstępu do muzeów, zorganizowano przejazd autokarem, zakupiono wyżywienie dla uczestników projektu.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy, iż nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowaną inwestycją należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl