IPPP2/443-912/09-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-912/09-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu podatkowego z tytułu rozliczenia VAT oraz stawki podatku, kursu walut ustalającym podstawę opodatkowania VAT przy nabyciu towaru i przy jego sprzedaży dla odbiorcy z Czech - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu podatkowego z tytułu rozliczenia VAT oraz stawki podatku, kursu walut ustalającym podstawę opodatkowania VAT przy nabyciu towaru i przy jego sprzedaży dla odbiorcy z Czech.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem czynnym podatnikiem od wartości dodanej. Moja działalność polega głównie na imporcie towarów z Indii, Chin, Wietnamu i sprzedaży odbiorcom z Polski oraz krajów Unii.

W naszej działalności wystąpiło poniżej wymienione zdarzenie gospodarcze.

Towar nabyłem w krajach trzecich, następnie dokonałem odprawy celnej importowanego towaru. Kolejną czynnością jaką wykonałem była sprzedaż towaru bezpośrednio z obszaru Unii (towar nie był wprowadzony do Polski) do odbiorcy z Czech.

Szczegóły zdarzenia:

* faktura zagraniczna wystawiona jest przez kontrahenta z Wietnamu dnia 28/07/09;

* odprawy towaru dokonała firma z Belgii, która działa jako nasz agent celny dnia 10/07/09 -towar przekazany do oclenia pobrany jest ze składu celnego oddziału szwajcarskiego firmy Wietnamskiej w Belgii;

* towar jest wydawany odbiorcy z Czech dnia 27/07/09 - faktura sprzedaż wystawiona jest 27/07/09.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Proszę o przedstawienie poprawnego rozliczenia wyżej przedstawionego zdarzenia w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, kiedy następuje moment podatkowy z tytułu rozliczenia VAT. Jaką stawkę należy zastosować i po jakim kursie ustalić podstawę opodatkowania VAT przy nabyciu towaru i przy jego sprzedaży dla odbiorcy z Czech.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja nabycia i sprzedaży nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce z uwagi na brak faktycznej dostawy towaru do Polski. Zakup Towarów nie podlega rozliczeniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz sprzedaż powinna być udokumentowana fakturą handlową ze stawką "np.".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Na podstawie art. 9 ust. 1. ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył towar w krajach trzecich, następnie dokonał odprawy celnej importowanego towaru. Towar przekazany do oclenia pobrany jest ze składu celnego oddziału szwajcarskiego firmy Wietnamskiej w Belgii. Kolejną czynnością była sprzedaż towaru bezpośrednio z obszaru Unii (towar nie był wprowadzony do Polski) do odbiorcy z Czech. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że transakcja nabycia towaru z kraju trzeciego nie spełnia definicji importu towarów zawartej w ww. art. 2 pkt 7 cyt. ustawy ani też sprzedaż tego towaru do Czech nie wypełnia przesłanki wynikającej z art. 13 ust. 1 ww. ustawy czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Tak więc transakcja nie podlega przepisom polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem zarówno zakup jak i sprzedaż towaru odbywała się poza terytorium Polski. Transakcja (zakupu i sprzedaży) winna być udokumentowana na zasadach wynikających z przepisów prawa podatkowego danego państwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl