IPPP2/443-867/11-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-867/11-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania przez Wnioskodawcę deklaracji miesięcznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania przez Wnioskodawcę deklaracji miesięcznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik w dniu 3 marca 2011 r. nadał w urzędzie pocztowym zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), w którym m.in. zaznaczył kwadrat 33 "podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy". W polu 38 wpisał datę 6 marca 2011 r. Zaznaczył kwadrat 44.1 "podatnik wybiera (wybrał) możliwość rozliczania się za okresy kwartalne". Zaznaczył kwadrat 51 "VAT-7K, w przypadkach, o których mowa w art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy". W polu 55 wpisał "kwartał I" a w polu 56 "Rok 2011".

Podatnik do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie wykonał ani jednej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od kiedy podatnik może (powinien) składać deklaracje miesięczne.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca doszedł do dwóch odmiennych ocen prawnych zaistniałego stanu faktycznego.

Pierwsza ocena wynika z faktu podania w art. 99 ust. 3 dokładnego terminu na złożenie zawiadomienia o woli kwartalnego rozliczania podatku od towarów i usług. Po pierwsze podatnik musi rozpocząć wykonywanie czynności opodatkowanych. Dopiero wystąpienie tej sytuacji kreuje termin złożenia zawiadomienia na 25 dzień następnego miesiąca. Ponieważ podatnik nie rozpoczął w lutym 2011 r. wykonywania czynności opodatkowanych (nie wykonał ich nawet do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej), w związku z tym wybór składania deklaracji podatkowych co kwartał był przedwczesny, nieuprawniony, a przez to nie wywołał skutków prawnych.

Według tej oceny prawnej wnioskodawca już od marca 2011 r. powinien składać deklaracje miesięczne.

Druga ocena wynika z faktu, że przedwczesny wybór kwartalnego cyklu rozliczeń może być konwalidowany przez wykonanie jakiejś czynności opodatkowanej w przyszłości. Wówczas podatnik może składać deklaracje co miesiąc począwszy od pierwszego kwartału 2012 r. Wynika to z art. 99 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie jest mowa o możliwości składania deklaracji "za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne". Przepis nie zastrzega, że muszą to być cztery pełne kwartały. Wystarczy, że złożono cztery deklaracje kwartalne.

Według tej oceny prawnej wnioskodawca może od stycznia 2012 r. składać deklaracje miesięczne.

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowy jest wniosek pierwszy, że może (powinien) składać deklaracje miesięczne od marca 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do brzmienia art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W myśl art. 99 ust. 3 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji (art. 99 ust. 4 ustawy).

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 3 marca 2011 r. nadał w urzędzie pocztowym zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), w którym m.in. zaznaczył kwadrat 33 "podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy". W polu 38 wpisał datę 6 marca 2011 r. Zaznaczył kwadrat 44.1 "podatnik wybiera (wybrał) możliwość rozliczania się za okresy kwartalne". Zaznaczył kwadrat 51 "VAT-7K, w przypadkach, o których mowa w art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy". W polu 55 wpisał "kwartał I" a w polu 56 "Rok 2011". Podatnik do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie wykonał ani jednej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Na tle powyższego, Spółka powzięła wątpliwości odnośnie terminu, w jakim mogłaby zrezygnować ze składania deklaracji kwartalnych i dokonywać rozliczenia podatku VAT w okresach rozliczeniowych miesięcznych.

Wnioskodawca wyraził zdanie, iż w przedmiotowym przypadku możliwe będzie składanie deklaracji miesięcznych od marca 2011 r.

Wnioskodawca podnosi, iż niewykonywanie przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT w chwili składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, powoduje nieskuteczność przedmiotowego zgłoszenia. Z okoliczności, iż nie wykonywano czynności opodatkowanych Spółka wywodzi, iż zgłoszenie to było nieskuteczne i w związku z tym Wnioskodawca ma prawo do składania miesięcznych deklaracji podatkowych od miesiąca marca 2011 r. Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż w ocenie tut. Organu brak jest przesłanek dla uznania złożonego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, a co za tym idzie wskazanego sposobu rozliczeń - za nieskuteczne. Spółka deklarując w zgłoszeniu rejestracyjnym określony sposób rozliczeń, tj. w przedmiotowym przypadku kwartalny, zobowiązała się jednocześnie do jego stosowania. Przy czym zauważyć należy, iż zgłoszenie to złożono zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zatem nie może zostać uznane ze nieskuteczne.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, wskazać należy, iż powrót do miesięcznego rozliczania się z podatku może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 4 kwartałów, w których Spółka składała deklaracje za okresy kwartalne. Prawo to będzie przysługiwać po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do złożenia deklaracji za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, nie później jednak niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca składając formularz rejestracyjny VAT-R zrezygnował z dniem 6 marca 2011 r. ze zwolnienia podmiotowego oraz zadeklarował, iż będzie dokonywać rozliczenia podatku VAT w systemie kwartalnym, zatem po raz pierwszy będzie mógł złożyć miesięczną deklarację podatkową za styczeń 2012 r. jeśli złoży stosowne zawiadomienie w tej sprawie do dnia złożenia tej deklaracji za styczeń, jednak nie później niż do 25. dnia lutego 2012 r. (termin złożenia deklaracji za styczeń 2012 r.).

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl