IPPP2/443-84/13-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-84/13-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na zbycie z majątku spółki lokalu użytkowego do majątku odrębnego wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na zbycie z majątku spółki lokalu użytkowego do majątku odrębnego wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem transakcji jest lokal użytkowy znajdujący się na ewidencji środków trwałych spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT. Przedmiotowy lokal zostanie przeniesiony z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątku odrębnego. Czynność taka jest dostawą towaru, o jakiej mowa w art. 7 ustawy o VAT.

Stan faktyczny:

1.

14 marca 1998 r. wspólnicy nabyli na zasadach współwłasności łącznej jako wspólnicy spółki cywilnej udział we współwłasności nieruchomości.

2.

10 maja 2000 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i zniesienia współwłasności stali się współwłaścicielami przedmiotowego lokalu, w którym obecnie prowadzą działalność gospodarczą.

3.

Przy nabyciu ww. nieruchomości Spółka nie odliczyła podatku VAT.

4.

Spółka dokonała nakładów na swoją nieruchomość, które wyniosły ok. 300% wartości początkowej nieruchomości. Od wymienionych wyżej nakładów Spółka odliczyła podatek VAT. Nakłady zostały poniesione co najmniej 5 lat przed planowaną transakcją.

5.

W związku z przeprowadzonymi pracami nie było wydawane pozwolenie na budowę, czy rozbudowę lokalu.

6.

Wyprowadzenie nieruchomości z majątku spółki nastąpi najprawdopodobniej na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości, którą poprzedzać będzie posiedzenie wspólników spółki cywilnej, na którym zostanie podjęta uchwała o przesunięciu majątkowym. Alternatywnie przesunięcie może zostać dokonane w formie umowy darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność przesunięcia z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do majątku odrębnego lokalu użytkowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Dostawa nieruchomości zabudowanej podlega zwolnieniu wskazanemu w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej ustawa o VAT.

Ustawa o VAT przewiduje zwolnienie, które znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT sprzedaż będzie objęta zwolnieniem pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów,

c.

ograniczenia wskazanego pod lit. b nie stosuje się, jeżeli budynki lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami w lokalu była prowadzona kancelaria notarialna, czyli lokal był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Reasumując, planowana czynność będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. W przedmiotowym stanie faktycznym spełnione są warunki do zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Podatnik nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie budynków posadowionych na nieruchomości, a od dokonanych nakładów minął okres ponad 5-letni. Jednocześnie lokal był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Warunku, o którym mowa w 43 ust. 1 pkt 10a lit. b - stosownie do art. 43 ust. 7a - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż przedmiotem transakcji będzie lokal użytkowy znajdujący się w ewidencji środków trwałych spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT. Przedmiotowy lokal zostanie przeniesiony z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątku odrębnego.

Wspólnicy spółki cywilnej 14 marca 1998 r. nabyli lokal na zasadach współwłasności łącznej jako udział we współwłasności nieruchomości. Dnia 10 maja 2000 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i zniesienia współwłasności stali się współwłaścicielami przedmiotowego lokalu, w którym obecnie prowadzą działalność gospodarczą.

Przy nabyciu ww. nieruchomości Podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku VAT.

Spółka dokonała nakładów na swoją nieruchomość, które wyniosły ok. 300% wartości początkowej nieruchomości. Od wymienionych wyżej nakładów Spółka odliczyła podatek VAT. W lokalu była prowadzona kancelaria notarialna, czyli lokal był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Nakłady zostały poniesione co najmniej 5 lat przed planowaną transakcją.

Wyprowadzenie nieruchomości z majątku Spółki, jak wskazała Strona, nastąpi prawdopodobnie na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości, po podjęciu uchwały przez wspólników spółki cywilnej o przesunięciu majątkowym. Alternatywnie przesunięcie może zostać dokonane w formie umowy darowizny.

Analizując powyżej przedstawione okoliczności sprawy wskazać należy, iż Wnioskodawca na przedmiotową nieruchomość poniósł nakłady w wysokości ok. 300% jej wartości początkowej, od których miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym więc przeniesienie lokalu z majątku Spółki do majątku odrębnego wspólników (darowiznę) należy uznać na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Wskazać należy, że w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości nie doszło do pierwszego jej zasiedlenia. Jak przedstawiono wyżej Spółka poniosła nakłady na lokal w wysokości przekraczającej 30% jego wartości początkowej (ok. 300%) i lokal ten był wykorzystywany przez Spółkę do świadczenia usług notarialnych, czyli usług będących przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy podlegających opodatkowaniu i nie korzystających ze zwolnienia od podatku VAT. Zatem jego dostawa, tj. przekazanie do majątku odrębnego wspólników (lub darowizna) będzie dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia. W związku z powyższym dostawa ta nie będzie korzystała ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Natomiast skoro Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiotowy lokal po dokonaniu w nim nakładów przez okres ponad 5 lat do działalności opodatkowanej (świadczenie usług notarialnych), to jego dostawa będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl