IPPP2/443-814/09-2/KK - Prawo spółki komandytowej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni biurowych, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej wniesienie przez wspólnika tej spółki aportu w postaci budynku biurowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-814/09-2/KK Prawo spółki komandytowej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni biurowych, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej wniesienie przez wspólnika tej spółki aportu w postaci budynku biurowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką prawa niemieckiego, prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni biurowych poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład w rozumieniu art. 4a ust. 11 ustawy o p.d.o.p.) W ramach, restrukturyzacji struktury własności posiadanych nieruchomości w Polsce, Wnioskodawca rozważa przystąpienie do umowy spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa lub Spółka), utworzonej na gruncie prawa polskiego, w której to będzie komandytariuszem. Wnioskodawca zamierza wnieść do Spółki Komandytowej nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem biurowym (dalej: Nieruchomości), będące obecnie w posiadaniu Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.), wskutek dokonania przedmiotowego wkładu, Nieruchomości będą stanowić majątek Spółki Komandytowej, który to Spółka będzie wykorzystywać do wykonywania działalności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT, polegającej na wynajmowaniu Nieruchomości na własny rachunek. Dodatkowo, wnoszący aport i nabywca budynku, jako zarejestrowani podatnicy VAT czynni, złożą, przed dniem dokonania aportu zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, tj. że rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania dostawy Nieruchomości podatkiem VAT. Drugim wspólnikiem Spółki Komandytowej (komplementariuszem) będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce.

W kontekście powyższego stanu faktycznego Wnioskodawca wnosi o udzielenie informacji

co do zakresu stosowania art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, a mianowicie wnosi o potwierdzenie, że założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowa będzie miała prawo VAT naliczonego, wykazanego na fakturze VAT wystawionej dokumentującej wniesienie przez niego nieruchomości budynkiem biurowym aportem do Spółki Komandytowej.

Zdaniem wnioskodawcy faktura VAT otrzymana przez Spółkę Komandytową i dokumentująca wniesienie do Spółki Nieruchomości aportem będzie uprawniała Spółkę Komandytową do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tej fakturze w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzyma przedmiotową fakturę lub też za jeden z dwóch okresów następnych.

W przypadku złożenia przez Wnioskodawcę, jak i Spółkę Komandytową oświadczenia, O którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, aport Nieruchomości do Spółki Komandytowej zostanie opodatkowany podatkiem VAT. Z kolei na mocy przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem opisywana dostawa Nieruchomości w drodze aportu będzie podlegała opodatkowaniu według zasad właściwych dla opodatkowania dostawy budynku biurowego. W konsekwencji Wnioskodawca będzie zobowiązany w przypadku opisanym we wniosku do wystawienia faktury VAT na mocy art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, dokumentującej przedmiotową czynność wniesienia wkładu niepieniężnego.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, natomiast towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem posiadanie statusu podatnika VAT oraz związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z zaprezentowanego powyżej stanu faktycznego wynika, że wnoszony do Spółki Komandytowej wkład w postaci Nieruchomości będzie miał związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez Spółkę Komandytową działalności gospodarczej, polegającej głównie na wynajmie przedmiotowych Nieruchomości. Dodatkowo, Spółka otrzyma od Wnioskodawcy fakturę VAT, dokumentującą dokonanie dostawy Nieruchomości w drodze aportu. Spółka, ze względu na zamiar częstotliwego prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu Nieruchomości, będzie podatnikiem VAT. W związku z powyższym, zostaną spełnione przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółkę.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenia w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacje indywidualne z dnia 1 czerwca 2009 r., sygn. IPPP1-443-339/09-4/PR; z dnia 6 maja 2009 r., sygn.: IPPP1/443-270/09-2/AP; z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. lPPP1/443-98/09-4/AP).

Podsumowując, Spółka Komandytowa będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę wnoszącego aport na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała odpowiednią fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy), bądź w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl