IPPP2/443-802/11-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-802/11-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży książek przesyłanych w pliku PDF - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży książek przesyłanych w pliku PDF.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wydawnictwo sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność wydawniczą publikacji branżowych. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży m.in. książek w następujących formach:

* na płytach CD, gdzie cała treść książki jest umieszczona w plikach PDF,

* na płytach CD, gdzie cała treść książki jest umieszczona w plikach PDF a dodatkowo w specjalnym programie umożliwiającym łatwe wyszukiwanie (pc autor) zamieszczone są akty prawne, normy, które bezpośrednio łączą się z treścią książki,

* na płytach CD, gdzie treść jest umieszczona w programie bazowo-danowym, który umożliwia łatwe wyszukiwanie tekstów w treści,

* wysyłane mailem w postaci plików PDF.

Wszystkie powyżej wskazane publikacje oznaczone są stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Od dnia 1 kwietnia 2011 r., Spółka stosuje dla dostawy książek, opatrzonych stosownym numerem ISBN przesyłanych do klientów za pośrednictwem poczty elektronicznej w formie pliku PDF stawkę VAT w wysokości 5% zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 (dalej: ustawa o VAT) w zw. z pozycją 33 załącznika nr 10 do ww. ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stosowanie przez Wnioskodawcę od 1 kwietnia 2011 r. stawki VAT w wysokości 5% zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w zw. z pozycją 33 załącznika nr 10 do ww. ustawy dla dostawy książek opatrzonych stosownym numerem ISBN, przesyłanych do klientów za pośrednictwem poczty elektronicznej w formie pliku PDF jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z podstawową regułą wskazaną w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka VAT w przypadku dokonywania czynności opodatkowanych wynosi 22%. Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, wprowadzonego ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578, dale: ustawa zmieniająca), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawka VAT wskazana m.in. w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 23%.

Na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, ustawodawca przewidział możliwość zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 5%, w przypadku dostawy towarów wskazanych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10, stawka podatku wynosi 5%. Stosownie natomiast do treści załącznika 10 poz. 33 ww. ustawy, stawką podatku w wysokości 5% objęte są książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiony w stanie faktycznym produkt, tj. książka opatrzona numerem ISBN, zapisana w formie pliku PDF i wysłana do klienta za pomocą poczty elektronicznej e-mail podlega opodatkowaniu 5% stawką VAT, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 33 załącznika 10 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.

W ocenie Wnioskodawcy ustawodawca w pozycji 33 załącznika nr 10 do ustawy o VAT odnosi się do książek, które są wydawane w formie elektronicznej. Dla większości czytelników książka to przede wszystkim treść, zapisana nie tylko w tradycyjnej papierowej formie, ale także w postaci elektronicznej, np. za pomocą nośnika treści jakim jest format PDF. Warunkiem zastosowania stawki 5%, o której mowa w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, jest fakt dostarczenia książki (towaru w rozumieniu ustawy o VAT) do klientów na dyskach, taśmach i innych nośnikach. Określenie "inne nośniki" nie zostało jednak przez ustawodawcę sprecyzowane zarówno w stanie prawnym do 1 kwietnia 2011 r., jak i od 1 kwietnia 2011 r. Tym samym, zdaniem Spółki tak sformułowane określenie przez ustawodawcę będzie dotyczyć każdego rodzaju nośników, zarówno tych fizycznych (płyta CD/DVD lub PEN-DRIVE) jak i nośników elektronicznych, jakim jest format PDF.

Powyższa analiza oznacza, że nośnikiem treści książki mogą być zatem wszystkie dostępne możliwe sposoby przesyłania danych w różnych formach i formatach. Dotyczy to także niewątpliwie elektronicznego nośnika treści, tj. PDF-u wysyłanego pocztą elektroniczną do klientów Spółki. W opisanej sytuacji przedmiotem czynności opodatkowanych VAT są de facto książki, których treść znajduje się na elektronicznym nośniku PDF. Książka ta dodatkowo oznaczona jest stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów numerami ISBN. W związku z tym spełnia ona wszystkie przesłanki wynikające z ww. przepisu.

Spółka pragnie ponadto zauważyć, iż w przypadku książki przesyłanej do klienta w postaci plików PDF nie mamy do czynienia z tzw. e-bookiem. E-booki to książki, do których odczytania niezbędne są odpowiednie czytniki multimedialne. Zdaniem Spółki książki te charakteryzują się bardzo dużym czynnikiem skomplikowania w porównaniu ze zwykłą treścią książki przesyłanej przez Spółkę za pomocą nośnika treści, jakim jest PDF. Aby korzystać z e-booka konieczne jest pobranie elektronicznej książki ze specjalnego portalu internetowego lub też przeglądanie on-line publikacji udostępnionych przez tzw. e-wydawnictwa, które oferują takie usługi. W związku z tym, zdaniem Spółki do książek przesyłanych za pomocą nośnika PDF nie można zakwalifikować e-booków, ponieważ książki przesyłane w formie PDF nie przewidują takich aplikacji, jakie zawierają e-booki.

Kolejną przesłanką przemawiającą za zastosowaniem przez Spółkę preferencyjnej stawki podatku VAT jest fakt opieczętowania numerem ISBN (International Standard Book Number). W opisanej sytuacji, spółka dokonuje sprzedaży książek, którym nadawane są numery ISBN. Posiadanie tego numeru służy do określenia identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego publikacji. Zasady i tryb właściwego oznaczania symbolami ISBN zostały określone przez normę PN-ISO 2108:2006 r. z grudnia 2006 r. W Polsce jedynym podmiotem uprawnionym do przyznawania takiego numeru jest Biblioteka Narodowa. W Komunikacie Biblioteki Narodowej określono przykładowe typy wydawnictw zwartych, którym można nadawać numery ISBN. Wskazano tam m.in. drukowane książki i broszury, filmy edukacyjne i instruktażowe, wideo i przezrocza, publikacje elektroniczne zarówno na nośnikach fizycznych (takie jak taśmy czytelne maszynowo, dyskietki czy CD-ROMY) jak i w Internecie czy cyfrowe kopie drukowanych pozycji książkowych.

Mając powyższe na uwadze, przesyłane przez Wnioskodawcę książki, opatrzone numerami ISBN również spełniają powyższe kryterium.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż książek przesyłanych do klientów w postaci plików PDF w sposób opisany w stanie faktycznym spełnia wszystkie przesłanki wymienione w przepisie art. 41 ust. 2a i w związku z tym prawidłowe jest stosowanie w tym przypadku przez Spółkę preferencyjnej 5% stawki podatku VAT.

W związku z tym Spółka wnosi o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska, iż postępuje prawidłowo stosując do sprzedaży książek (towarów) opieczętowanych numerem ISBN i przesyłanych do klientów elektronicznie za pomocą nośnika PDF preferencyjną stawkę w wysokości 5% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Artykuł 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT stawka podatku wynosi 5%. W tym załączniku wymieniono w poz. 33 książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Z powyższego wynika, iż dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku niezbędne jest wypełnienie warunku, zgodnie z którym książka ma postać fizyczną oraz jest oznaczona stosownym symbolem ISBN.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność wydawniczą publikacji branżowych. Spółka dokonuje sprzedaży książek m.in. w następujących formach:

* na płytach CD, gdzie cała treść książki jest umieszczona w plikach PDF,

* na płytach CD, gdzie cała treść książki jest umieszczona w plikach PDF a dodatkowo w specjalnym programie umożliwiającym łatwe wyszukiwanie (pc autor) zamieszczone są akty prawne, normy, które bezpośrednio łączą się z treścią książki,

* na płytach CD, gdzie treść jest umieszczona w programie bazowo - danowym, który umożliwia łatwe wyszukiwanie tekstów w treści,

* wysyłane mailem w postaci plików PDF.

Wszystkie powyżej wskazane publikacje oznaczone są stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą sposobu opodatkowania dostawy książek przesyłanych do klientów za pośrednictwem poczty e-mail.

W celu zastosowania właściwych regulacji prawnych należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy realizowana przez Wnioskodawcę czynność stanowi dostawę towarów, czy też uznać ją należy za świadczenie usług.

Niewątpliwie książka czy gazeta w tradycyjnym rozumieniu, tj. w formie papierowej lub ewentualnie na określonym nośniku (np. audiobook), jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ występuje w formie fizycznej i jest rzeczą w rozumieniu prawa cywilnego (i tym samym podatkowego).

Należy zatem odwołać się do brzmienia art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym, rzeczami w rozumieniu tego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

Wskazać należy, iż przesyłane przez Wnioskodawcę za pomocą poczty elektronicznej, książki umieszczone w pliku PDF nie mają formy fizycznej, nie mogą być traktowane jako rzecz, a co za tym idzie jako towar. Ponadto stwierdzić należy, iż w przypadku takiej książki elektronicznej mamy do czynienia z udzieleniem licencji na korzystanie z treści książki, a nie z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyżej przytoczonych przepisów wynika, iż obniżona stawka podatku VAT ma zastosowanie dla dostawy książek wydanych m.in. na innych nośnikach. W tym miejscu należy wskazać, iż pojęcie "wydanie na innym nośniku" nie jest pojęciem tożsamym z przesłaniem pliku PDF przy pomocy poczty elektronicznej, który to plik nabywca może wprawdzie zapisać na dowolnym nośniku bądź jedynie odczytać. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie "wydaje książki na innym nośniku", a przesyła odpowiednio sformatowany plik do klienta pocztą e-mail, umożliwiając mu zapoznanie się z jego treścią, tym samym nie wypełnia przesłanek dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT.

W związku z faktem, iż sprzedaż elektronicznej książki stanowi świadczenie usługi, konsekwencją jest konieczność zastosowania 23% stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl