IPPP2/443-799/10-3/MM - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT czynności przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienia w jego miejsce prawa odrębnej własności tego lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-799/10-3/MM Możliwość opodatkowania podatkiem VAT czynności przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienia w jego miejsce prawa odrębnej własności tego lokalu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 25 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienia w jego miejsce prawa odrębnej własności tego lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienia w jego miejsce prawa odrębnej własności tego lokalu. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 19 października 2010 r. znak IPPP2/443-799/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne wybudowane w latach 90-tych. Przydzielanie lokali mieszkalnych (także pierwsze zasiedlanie) odbywało się w tamtym okresie na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Natomiast ustanawianie przez Spółdzielnię spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego po 1 maja 2004 r. dotyczyło sytuacji:

* zamiany lokali mieszkalnych pomiędzy członkami Spółdzielni,

* spadku po zmarłym członku rodziny zgodnie z postanowieniami sądu,

* odzyskania lokalu mieszkalnego w wyniku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

W każdym z opisanych wyżej przypadków pierwsze ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz pierwsze zasiedlenie miało miejsce przed 1 maja 2004 r. Ustanawiając spółdzielcze lokatorskie prawo w wyżej wymienionych sytuacjach po 1 maja 2004 r. Spółdzielnia korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W dniu 29 marca 2006 r. Spółdzielnia ustanowiła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego uzyskanego w wyniku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego ustanowionego w dniu 23 grudnia 1993 r. Pierwsze zasiedlenie tegoż lokalu nastąpiło również przed 1 maja 2004 r.

W dniu 6 października 2010 r. członek Spółdzielni wystąpił z wnioskiem o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego i ustanowienie w jego miejsce prawa odrębnej własności lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienie w jego miejsce prawa odrębnej własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że w opisanym stanie faktycznym czynność przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienie w jego miejsce prawa odrębnej własności tego lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ ustanowienie po raz pierwszy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Natomiast, stosownie do art. 29 ust. 8 ustawy o VAT jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu tego przekształcenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Jednakże, w myśl art. 153 ust. 2 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

Z powyższego przepisu wynika, iż wyłączeniu spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, na mocy art. 153 ust. 2 tej ustawy, podlegają czynności przekształcenia przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, w odniesieniu do tych lokali, do których spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało ustanowione po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004 r., i które zostały zasiedlone przed tą datą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż ustanowienie po raz pierwszy spółdzielczego lokatorskiego prawa do omawianego lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło w 1993 r., a więc przed dniem 1 maja 2004 r. Biorąc pod uwagę powyższe oraz uwzględniając wszystkie powołane wyżej unormowania należy stwierdzić, iż przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienie w jego miejsce prawa odrębnej własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - na mocy art. 153 ust. 2 ustawy o VAT.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl