IPPP2/443-780/09-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-780/09-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynność wniesienia aportem Lokalu przy N... do spółki prawa handlowego oraz czynności wniesienia aportem własnościowego spółdzielczego prawa do Lokalu przy K - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynność wniesienia aportem Lokalu przy N do spółki prawa handlowego oraz czynności wniesienia aportem własnościowego spółdzielczego prawa do Lokalu przy K.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca dalej jako Spółka jest właścicielem dwóch lokali użytkowych. Jeden z lokali położony jest przy ulicy K, drugi znajduje się przy ulicy N.

W dniu 4 października 2002 r. została zawarta umowa o ustanowienie na rzecz Spółki odrębnej własności Lokalu przy N (wpis do Księgi Wieczystej nastąpił 15 marca 2003 r.). Lokal ten przed ustanowieniem odrębnej własności był użytkowany przez Spółkę na podstawie umowy najmu. Lokal przy N jest wynajmowany przez Spółkę na podstawie umowy z dnia 30 maja 2008 r., w związku z którą w dniu 1 czerwca 2008 r. nastąpiło wydanie przedmiotowego lokalu najemcy. Ponadto, Spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie Lokalu przy N.

Spółka w 1959 r. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do Lokalu przy K. W listopadzie 2008 r. Spółka poniosła nakłady na ulepszenie tego lokalu, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego lokalu. Lokal przy K jest wynajmowany przez Spółkę na podstawie umowy najmu zawartej 28 stycznia 2009 r., w związku z którą w dniu 5 marca 2009 r. nastąpiło wydanie przedmiotowego lokalu najemcy. Spółka zamierza wnieść własnościowe spółdzielcze prawo do Lokalu przy K oraz Lokal przy N aportem do spółki prawa handlowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

1.

Czy czynność wniesienia aportem Lokalu przy N do spółki prawa handlowego będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy przy założeniu, iż czynność wniesienia aportem własnościowego spółdzielczego prawa do Lokalu przy K do spółki prawa handlowego nastąpi po upływie dwóch lat od dnia wydania lokalu najemcy na podstawie umowy najmu z 28 stycznia 2009 r. - czynność taka będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportem Lokalu przy N do spółki prawa handlowego będzie czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT. Na potwierdzenie tej tezy należy wskazać, co następuje:

1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków. budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

2.

Przez pierwsze zasiedlenie jak wynika z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

3.

W przypadku Lokalu przy N pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie wydania przedmiotowego lokalu Spółce na podstawie umowy najmu, co miało miejsce w latach 50. Nie ulega więc wątpliwości, iż wniesienie aportem do spółki prawa handlowego Lokalu przy N nastąpi po upływie 2 lat od jego pierwszego zasiedlenia (tj. zostanie spełniona hipoteza normy prawnej), zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, w związku z czym czynność ta będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT).

4.

Należy mieć również na względzie, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a zwalnia się także dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu Ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów,

Mając powyższe na względzie, i zakładając hipotetycznie, iż aport Lokalu przy N nie będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT (co zdaniem Wnioskodawcy jest niczym nie uzasadnione) należy dojść do wniosku, że z pewnością czynność ta będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT. Wynika to z faktu, iż Spółce nie przysługiwało w stosunku do tego lokalu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, a Spółka nie poniosła żadnych wydatków na ulepszenie tego lokalu.

W zakresie pytania 2:

Czynność wniesienia aportem własnościowego spółdzielczego prawa do Lokalu przy K przy założeniu, iż nastąpi ona po upływie dwóch lat od dnia wydania lokalu najemcy na podstawie umowy najmu z 28 stycznia 2009 r. będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Na poparcie powyższej tezy należy wskazać, co następuje:

1.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 Ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

a.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego

b.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

2.

W myśl przytoczonych powyżej przepisów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Oznacza to, że przeniesienie przedmiotowego prawa do lokalu użytkowego w drodze aportu stanowi odpłatną dostawę towarów. W konsekwencji tego w sytuacji zbycia (w tym w drodze aportu) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zastosowanie mogą znaleźć przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a Ustawy o VAT

3.

Uwzględniając treść art. 2 pkt 14 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT należy dojść do wniosku, iż w momencie wydania najemcy Lokalu przy K (na podstawie umowy najmu z 26 stycznia 2009 r.), tj. 5 marca 2009 r. doszło do pierwszego zasiedlenia tego lokalu. W związku z tym, jeżeli dostawa Lokalu przy K nastąpi po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia (tj. od dnia 5 marca 2009 r.) to czynność taka zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy dot. podatku od towarów i usług w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również min.:

* ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

* zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W definicji dostawy towarów sformułowanej na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług niewątpliwie mieści się wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci towarów do innego podmiotu (spółki), bowiem w takim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) ustawy, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (zgodnie z art. 43 ust. 7a).

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza On wnieść aportem Lokal przy N. W dniu 4 października 2002 r. została zawarta umowa o ustanowienie na rzecz Spółki odrębnej własności Lokalu przy N (wpis do Księgi Wieczystej nastąpił 15 marca 2003 r.). Lokal ten przed ustanowieniem odrębnej własności był użytkowany przez Spółkę na podstawie umowy najmu. Lokal przy N jest wynajmowany przez Spółkę na podstawie umowy z dnia 30 maja 2008 r., w związku z którą w dniu 1 czerwca 2008 r. nastąpiło wydanie przedmiotowego lokalu najemcy. Ponadto, Spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie Lokalu przy N oraz Spółce nie przysługiwało w stosunku do tego lokalu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że wniesienie aportem przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, ponieważ wydanie nieruchomości aportem nie nastąpi tytułem pierwszego zasiedlenia. Przedmiotowa nieruchomość po wybudowaniu została zakupiona 4 października 2002 r. i po tym czasie nie była także ulepszana. Tak więc wniesienie do spółki prawa handlowego aportem Lokalu przy N będzie zwolnione na mocy artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka w 1959 r. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do Lokalu przy K. W listopadzie 2008 r. Spółka poniosła nakłady na ulepszenie tego lokalu, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego lokalu. Lokal przy K jest wynajmowany przez Spółkę na podstawie umowy najmu zawartej 28 stycznia 2009 r., w związku z którą w dniu 5 marca 2009 r. nastąpiło wydanie przedmiotowego lokalu najemcy. Spółka zamierza wnieść własnościowe spółdzielcze prawo do Lokalu przy K aportem do spółki prawa handlowego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przy założeniu, iż czynność wniesienia aportem własnościowego spółdzielczego prawa przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej nastąpi po upływie dwóch lat od dnia wydania lokalu najemcy będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, ponieważ pierwsze zasiedlenie zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług będzie miało miejsce w dniu 28 stycznia 2009 r. czyli z dniem podpisania umowy z najemcą. Tak więc zostaną wypełnione przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl