IPPP2/443-772/09-5/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-772/09-5/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2009 r. (data wpływu 10 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny.

Wnioskodawca od 2001 r. prowadzi działalność z zakresu usług medycznych, zwolnioną z podatku od towarów i usług. Żona Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej. Małżonkowie są współwłaścicielami lokalu mieszkalnego, który jest wynajmowany. Wnioskodawca wraz z żoną zawarł umowę przedwstępną kupna lokalu użytkowego (lokal hotelowy). Zapłata za lokal będzie miała charakter transzowy, w miarę postępów budowy. Lokal zostanie oddany do użytku w maju 2011 r. - do tego czasu Wnioskodawca będzie ponosić koszty, nie notując na swoim koncie żadnych obrotów i przychodów. Lokal zostanie nabyty od developera będącego podatnikiem VAT.

W przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca postawił 5 pytań dotyczących opisanego zdarzenia, natomiast w poz. 56 wniosku (stanowisko wnioskodawcy do pytania (pytań) postawionego w poz. 55) ustosunkował się jedynie do dwóch z nich.

W związku z powyższym, pismem z dnia 8 września 2009 r. nr IPPP2/443-772/09-2/BM, tutejszy organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do przedstawienia własnego stanowiska odnośnie pozostałych zagadnień, będących przedmiotem interpretacji.

Ww. wezwanie zostało skutecznie doręczone Podatnikowi w dniu 11 września 2009 r., jednakże Podatnik nie uzupełnił braków wniosku wymienionych w przedmiotowym wezwaniu.

W tym stanie sprawy możliwe jest więc wydanie interpretacji wyłącznie w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Czy Wnioskodawca może zostać czynnym płatnikiem VAT, jeśli tak, to co z działalnością medyczną Wnioskodawcy, która jest zwolniona z VAT.

* Czy Wnioskodawca, będąc czynnym płatnikiem VAT, może wystąpić o zwrot podatku od każdej transzy zapłaconej i potwierdzonej fakturą VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, może on stać się czynnym płatnikiem VAT, bez potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej najmu lokali. Ponadto w opinii Wnioskodawcy może on ubiegać się o zwrot podatku VAT po każdej zapłaconej przez niego transzy, a nie dopiero w momencie uzyskania pierwszego dochodu, który pojawi się na jego koncie.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W myśl art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponadto wraz z żoną jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, który jest wynajmowany. Wnioskodawca wraz z żoną zawarł także umowę przedwstępną kupna lokalu użytkowego (lokal hotelowy). Zapłata za lokal będzie miała charakter transzowy, w miarę postępów budowy. Lokal zostanie oddany do użytku w maju 2011 r. - do tego czasu Wnioskodawca będzie ponosić koszty, nie notując na swoim koncie żadnych obrotów i przychodów.

Biorąc pod uwagę zdarzenie będące przedmiotem interpretacji, należy stwierdzić, iż działalność w zakresie świadczenia usług medycznych, która jest wykonywana przez Wnioskodawcę, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, natomiast wynajem lokalu (mieszkalnego dla celów niemieszkalnych, planowany najem lokalu użytkowego - należących do majątku osobistego Strony) nie podlega temu zwolnieniu - Podatnik może jedynie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy (może z tego zwolnienia zrezygnować na podstawie art. 113 ust. 7 ustawy). Jednakże, jeżeli roczna sprzedaż Podatnika przekroczy 50.000 zł (w powstałej sytuacji faktycznej dotyczy to aktualnego najmu lokalu mieszkalnego, jeśli następuje dla celów niemieszkalnych oraz planowanego najmu lokalu użytkowego - podlegających opodatkowaniu VAT), to wówczas utraci on ww. zwolnienie podmiotowe i będzie obowiązany opodatkować VAT czynność najmu lokalu na zasadach ogólnych. Jednakże, jak wynika z art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (medycznych ewentualnie najmu lokalu mieszkaniowego dla celów mieszkaniowych - Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego nie określił celu najmu lokalu mieszkalnego).

W powstałej sytuacji faktycznej, gdy Wnioskodawca zamierza stać się z tytułu przedmiotowych czynności czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie będzie więc korzystał z w/omawianego zwolnienia podmiotowego.

Zakup nieruchomości zostanie więc dokonany celem świadczenia usług najmu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jeżeli chodzi o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (w przedmiotowej sprawie dotyczy to zakupu lokalu użytkowego dla celów przyszłego najmu) o kwotę podatku naliczonego, to przysługuje ono wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi - taka sytuacja ma miejsce w opisanym zdarzeniu, gdyż działalność w zakresie sprzedaży opodatkowanej nie jest faktycznie prowadzona.

Zatem, w analizowanym przypadku nie znajdą zastosowanie normy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawcy nie będzie więc przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych transz przekazanych developerowi - z prawa tego Wnioskodawca będzie mógł skorzystać wyłącznie w przypadku faktycznego prowadzenia sprzedaży opodatkowanej.

Stanowisko Wnioskodawcy o możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT po każdej zapłaconej przez niego transzy, w związku z zakupem przedmiotowego lokalu użytkowego, jest więc nieprawidłowe. Aby przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, ewentualnie prawo do zwrotu o jakim mowa w art. 87 ust. 5a ustawy, osoba z tytułu dokonywanych czynności musi działać jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W powstałej sytuacji, gdy dochodzi do zakupu lokalu użytkowego na potrzeby osobiste, dopiero w warunkach dokonywania sprzedaży opodatkowanej z wykorzystaniem przedmiotu zakupu, stwierdzić można związek zakupu ze sprzedażą opodatkowaną dokonywaną przez daną osobę fizyczną. Wyłącznie cel, jaki jest dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, daje możliwość obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupie związanym ze sprzedażą opodatkowaną.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że nie ustosunkowuje się on do zagadnień dotyczących małżonki Wnioskodawcy, ponieważ nie stanowi to jego indywidualnej sprawy.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi jedynie na dwa postawione we wniosku pytania, tj.:

* czy Wnioskodawca może zostać czynnym płatnikiem VAT z tytułu najmu lokalu, jeśli tak, to co z działalnością medyczną Wnioskodawcy, która jest zwolniona z VAT.

* czy Wnioskodawca, będąc czynnym płatnikiem VAT, może wystąpić o zwrot podatku od każdej transzy zapłaconej i potwierdzonej fakturą VAT.

Pozostałe kwestie zostaną rozstrzygnięte w odrębnym postanowieniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl