IPPP2/443-670/09-4/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-670/09-4/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2009 r. (data wpływu 25 czerwca 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży atlasów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży atlasów.

W dniu 2 lipca 2009 r. wezwano Spółkę do złożenia dokumentu upoważniającego osobę podpisaną na wniosku do samodzielnego działania w imieniu Spółki. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 lipca 2009 r. (data wpływu 10 lipca 2009 r.)

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka prowadzi drukarnię wytwarzającą m.in. atlasy. Atlas zbudowany jest w następujący sposób: zadrukowane arkusze, złożone, sklejone, zbindowane, spiralne lub zszyte, oprawione w okładkę. Treści zamieszczone w atlasie: tytuł, spis treści, skorowidz, mapy, plany miast, treści opisowe i reklamowe, ciekawostki, porady dla kierowców, inne informacje drogowe itp. Atlasy oznaczone są symbolami ISBN.

Spółka wykonuje atlasy z własnych materiałów (min. papier, karton, farba, klej, lakier, spirale, zszywki, itp.,). Do czasu oddania gotowego produktu zleceniodawcy Spółka dysponuje nim jak właściciel. Zleceniodawca (wydawca) jest jedynie właścicielem praw autorskich co do treści zawartych w tym produkcie. Materiały (treść atlasu) od wydawcy otrzymywane są w formie elektronicznych plików (np. PDF).

Drukarnia we własnym zakresie dokonuje kompleksowej produkcji atlasów:

* sprawdza zgodność plików z wymaganiami technologicznymi druku (m.in. formaty plików)

* montuje arkusze (rozmieszcza poszczególne strony na arkuszach)

* wykonuje ozalidy (próbne wydruki)

* przygotowuje płyty (formy do druku)

* drukuje nakład (korzystając z własnych materiałów)

* kompletuje kartki atlasu i oprawia w okładkę

* dostarcza klientowi gotowy atlas.

Dopiero fakt wydania gotowego produktu zleceniodawcy powoduje, że może on być przedmiotem dalszego obrotu realizowanego przez kontrahenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż wytwarzanych przez Spółkę atlasów.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dokonuje dostawy książek opodatkowanych stawką 0% zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz bieżącym orzecznictwem (m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 października 2008 r., sygn. akt: I FSK 1174/07).

Definicje wg słownika języka polskiego jednoznacznie opisują atlas jako książkę.

KSIĄŻKA to:

1.

"złożone i oprawione arkusze papieru, zadrukowane tekstem literackim, naukowym lub użytkowym; też: tekst wydrukowany na tych arkuszach."

2.

"pewna liczba arkuszy papieru złożonych i oprawionych, przeznaczonych do jakichś zapisów." ATLAS to zbiór map, plansz, ilustracji, tablic itp., wydany w formie książki lub albumu. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU-2004) klasyfikuje atlas w grupie KSIĄŻEK: 22.11 Książki 22.11.41-00.00 Atlasy i pozostałe książkowe formy map drukowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki 0% wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7).

W niniejszej sprawie ww. preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca prowadzi drukarnię. Jest wykonawcą atlasów, wytworzonych z materiału własnego, na rzecz Zamawiającego. Podatnik na zlecenie Zamawiającego wykonuje działalność produkcyjną, której efektem finalnym są atlasy (PKWiU 22.11.41-00.00) oznaczone symbolami ISBN. Do ich wytworzenia Drukarnia zużywa surowce i komponenty będące jej własnością. Podatnik dysponując wykonanym już nakładem atlasów stawia je do dyspozycji Zamawiającego, przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania tymi atlasami jak właściciel.

W ocenie tutejszego organu, w rozpatrywanym przypadku spełnione zostają przesłanki do potraktowania czynności wykonywanych przez Podatnika jako dostawy towarów.

Wobec powyższego opierając się na przedstawionym zdarzeniu przyszłym oraz treści powoływanych przepisów rozporządzenia Ministra Finansów i ustawy o VAT należy stwierdzić, iż dostawa w kraju atlasów, które mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Jednocześnie wskazuje się, że tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C.Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl