IPPP2/443-621/09-4/PW - Zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego w przypadku niezgodności adresu siedziby dłużnika z odpowiednim rejestrem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-621/09-4/PW Zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego w przypadku niezgodności adresu siedziby dłużnika z odpowiednim rejestrem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Wezwaniem z dnia 6 sierpnia 2009 r., doręczonym w dniu 11 sierpnia 2009 r., wezwano Wnioskodawcę do uszczegółowienia opisu zdarzenia przyszłego. Wniosek uzupełniono dnia 13 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka C. z siedzibą w W. jest naszym dłużnikiem na podstawie faktur sprzedaży z lat 2007-2008 r. Spółka zalega z zapłatą swoich zobowiązań za okres dłuższy niż 180 dni. Roszczenie z tego tytułu zostały skierowane na drogę sądową i nasza firma dysponuje prawomocnym wyrokiem sądu zasądzającym całość roszczenia. Chcąc skorzystać z "ulgi na złe długi" przewidzianej w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług i skorygować należny podatek VAT od ww. faktur wysłaliśmy dwukrotnie zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego do firmy C. na wszystkie adresy wykazane w aktualnym wypisie z KRS. Przesyłki zostały skierowane listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru. Wszystkie zawiadomienia wróciły z adnotacją poczty "adresat wyprowadził się" lub "adresat nieznany". Wystąpiliśmy do właściwego dla dłużnika urzędu skarbowego z zapytaniem czy firma C. jest czynnym podatnikiem. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał zaświadczenie, że firma jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny pod adresem W. ul. C. Na ten adres wpisany w KRS także była wysyłana korespondencja która wróciła z adnotacją "adresat wyprowadził się".

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 6 sierpnia 2009 r. Nr IPPP2/443-621/09-2/PW Spółka wyjaśniła:

*

w stosunku do dłużnika C. Sp. z o.o. nie toczy się postępowanie upadłościowe i nie została też otwarta likwidacja tej spółki;

*

wierzytelności zostały wykazane w deklaracjach jako obrót podatkowy i naliczono oraz zapłacono podatek należny;

*

wierzytelności nie zostały zbyte;

*

w celu ustalenia adresów dłużnika wnioskodawca uzyskał aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego z którego wynika że Sp. z o.o. C. jest zarejestrowana w KRS w Sądzie Rejonowym dla m. W. pod numerem, w rubryce 2 wpisano adres Z. ul. P., w rubryce 3 wpisano adresy oddziałów spółki tj. Oddział w P. adres: P. ul. S. poczta T., Oddział M. adres: M. poczta P. Jednocześnie jak wynika z zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia 2009 maja 13 spółka z o.o. C. jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT pod adresem W. ul. C. Wnioskodawca skierował korespondencję informującą o zamiarze skorygowania podatku należnego na wszystkie ww. adresy dłużnika. Na adres W. korespondencję wysłano dwukrotnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione powyżej czynności powiadomienia dłużnika o zamiarze dokonania korekty należnego podatku VAT spełniają przesłanki przewidziane w art. 89a ust 2 pkt 6 w związku z art. 89b ust. 5 i przepisami Ordynacji Podatkowej Dział IV rozdział 5 - Doręczenia i czy w związku z tym spółka A. może dokonać korekty należnego podatku VAT i w jakim okresie...

Zdaniem wnioskodawcy spółka A. ma pełne prawo do korekty należnego podatku VAT gdyż zachowując przepisy Ordynacji Podatkowej o doręczeniach dokonała prawidłowego zawiadomienia dłużnika o zamiarze skorygowania należnego podatku VAT i korekta może być dokonana w każdym terminie po dacie zwrotu przesyłki przez pocztę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności regulują przepisy art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 89a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Stosownie do art. 89a ust. 1a ww. ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Na podstawie ust. 2 tego przepisu, przepis ust. 1 stosuje się, w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

*

dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonywana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

*

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

*

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

*

wierzytelności nie zostały zbyte;

*

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

*

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

W myśl ust. 3 wskazanego artykułu, korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zastosowanie regulacji prawnej zawartej w art. 89a ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług jest możliwe, o ile zainteresowany spełni uprzednio wszystkie warunki wymienione w ust. 2 tego artykułu.

W kwestii potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6, należy przywołać przepis art. 89b ust. 5 zgodnie z którym do ww. zawiadomienia stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej o doręczeniach.

Zgodnie zatem z art. 145 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela - temu przedstawicielowi.

W myśl art. 151 ww. ustawy osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej pisma doręcza się w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności - osobie upoważnionej do odbioru korespondencji. Przepisy art. 146, art. 148 § 2 pkt 1 i 3 oraz art. 150 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 151a ustawy - Ordynacja podatkowa jeżeli podany przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej adres jej siedziby nie istnieje lub jest niezgodny z odpowiednim rejestrem i nie można ustalić miejsca prowadzenia działalności, pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Spółka wysłała zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego na wszystkie adresy dłużnika wykazane w Krajowym rejestrze Sądowym. Ponadto Spółka wystąpiła do właściwego dla dłużnika urzędu skarbowego celem potwierdzenia rejestracji VAT dłużnika oraz adresu siedziby dłużnika. Spółka otrzymała zaświadczenie Naczelnika właściwego urzędu skarbowego co do powyższych danych dłużnika. Korespondencja wysyłana na adres siedziby dłużnika została zwrócona z adnotacjami "adresat wyprowadził się", "adresat nieznany".

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że Spółka wypełnia warunek zawarty w art. 89a ust. 2 pkt 6 w związku z art. 89b ust. 5 ustawy o VAT w kwestii doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o którym mowa w tych przepisach. Strona będąca dłużnikiem jest zarejestrowanym podatnikiem VAT z aktualnym adresem widniejącym w rejestrze właściwego urzędu skarbowego. A zatem dłużnik miał obowiązek powiadomić właściwy urząd skarbowy o wszelkich zmianach adresowych - jeśli takie miały miejsce. W przedmiotowej sprawie zawiadomienie skierowane do dłużnika Spółka winna pozostawić w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Spółka wypełnia także pozostałe warunki przewidziane w art. 89a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też Spółka ma prawo skorzystać z regulacji art. 89a ust. 1, czyli ma prawo do korekty podatku należnego w związku z nieściągalnymi wierzytelnościami.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl