IPPP2-443-613/10-4/IZ - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży używanych części zamiennych w ramach marży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-613/10-4/IZ Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży używanych części zamiennych w ramach marży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 19 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie tutejszego Organu pismem z dnia 9 listopada 2010 r. (data wpływu 17 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości opodatkowania sprzedaży używanych części zamiennych w ramach marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości opodatkowania sprzedaży używanych części zamiennych w ramach marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Ze złożonego wniosku wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży używanych części zamiennych. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności Podatnik dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych używanych części zamiennych. Podatnik dotychczas kupował te towary w kwocie netto, rozliczając w Polsce podatek VAT od nabyć wewnątrzwspólnotowych używanych części zamiennych. Wnioskodawca planuje dokonywać zakupów używanych części zamiennych w ramach systemu marży. Będzie dokonywać zakupu używanych części od podatników nie będących podatnikami podatku VAT. Jednocześnie Podatnik wskazał, iż będzie sprzedawał te części w Polsce i będzie stosował opodatkowanie ich według marży. Używane części zamienne stanowią towary używane zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, w związku z tym zdaniem Wnioskodawcy nie ma przeszkód do opodatkowania sprzedaży wg marży.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku podatnik wskazał, iż planuje dokonywać zakupów używanych części zamiennych od:

1.

zarejestrowanych podatników podatku od wartości dodanej, którzy będą dokonywać dostaw na rzecz Wnioskodawcy, stosując opodatkowanie w systemie marży (zakup dokonywany będzie na podstawie faktury VAT-marża, wystawionej przez podmiot zagraniczny posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej),

2.

od podatników niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej (zakup dokonywany będzie na umowy kupna-sprzedaży),

3.

podatnika podatku od wartości dodanej lub podatnika podatku VAT zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z podatku VAT (zakup dokonywany będzie na podstawie faktury VAT z zastosowaniem stawki zwolnionej z VAT, faktury wystawiane będą zarówno przed podmioty krajowe jak i zagraniczne posiadające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej).

Części używane nabyte w sposób określony w pkt 1, 2 i 3 Podatnik będzie sprzedawał w Polsce stosując opodatkowanie wg marży. Używane części zamienne stanowią bowiem towary używane zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, w związku z powyższym nie ma przeszkód do opodatkowania sprzedaży wg marży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opodatkowując sprzedaż używanych części zamiennych, nabytych w sposób określony w części F, pole 54 pkt 1, 2 i 3 wniosku, w ramach marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT Podatnik będzie postępować prawidłowo.

Wnioskodawca uważa, że na gruncie ustawy o podatku VAT nie ma przeszkód aby sprzedaż używanych części zamiennych do samochodów, nabytych wcześniej od:

1.

podatnika podatku od wartości dodanej, który dokona na Jego rzecz sprzedaży wg systemu marży,

2.

podatnika nie będącego czynnym podatnikiem podatku VAT,

3.

podatnika podatku od wartości dodanej lub podatnika podatku VAT zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z podatku VAT

opodatkowana została w systemie marży, wystawiając na sprzedaż tych części faktury VAT-marża i tym samym Podatnik będzie wykazywał podatek VAT należny od uzyskanej marży, stanowiącej różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia używanych części zamiennych.

Używane części zamienne do samochodów wg Wnioskodawcy spełniają definicję towarów używanych wg art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zatem kupując części używane od podmiotów ww., Podatnik spełnia wszystkie warunki do zastosowania systemu marży do sprzedaży używanych części zamiennych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Za towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegajacyh opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do zapisu art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż aby podatnik mógł skorzystać z tej szczególnej formy ustalenia podstawy opodakowania winien znać cenę nabycia konkretnego towaru używanego, który będzie przedmiotem dalszej odsprzedaży. Brak spełnienia tego warunku uniemożliwia skorzystanie przez podatnika z możliwości określenia podstawy opodatkowania, zgodnie z wyżej powołanym art. 120 ust. 4

W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00).

Artykuł 120 ust. 10 ustawy stanowi, iż przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

1.

osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2.

podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3.

podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

4.

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5.

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje dokonywać sprzedaży używanych części zamiennych. Podatnik będzie nabywał te części od zarejestrowanych podatników podatku od wartości dodanej, którzy będą dokonywać dostaw na rzecz Wnioskodawcy, stosując opodatkowanie w systemie marży (zakup dokonywany będzie na podstawie faktury VAT-marża, wystawionej przez podmiot zagraniczny posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej), od podatników niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej (zakup dokonywany będzie na umowy kupna-sprzedaży), od podatnika podatku od wartości dodanej lub podatnika podatku VAT zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z podatku VAT (zakup dokonywany będzie na podstawie faktury VAT z zastosowaniem stawki zwolnionej z VAT, faktury wystawiane będą zarówno przed podmioty krajowe jak i zagraniczne posiadające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej).

Z analizy przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika zatem, iż Wnioskodawca będzie nabywał towary używane - części zamienne od kręgu podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o podatku VAT.

Zatem w sytuacji gdy Wnioskodawca będzie nabywać używane części zamienne, stanowiące towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4, od podmiotów, które wymienia w swej treści art. 120 ust. 10 ustawy, Podatnik może ustalić podstawę ich opodatkowania, zgodnie z regulacją zawartą w art. 120 ust. 4 ustawy, tj, opodatkować ich dostawę w systemie VAT marża.

Uwzględniając zatem treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości opodatkowania sprzedaży używanych części zamiennych w ramach marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy jest prawidłowe.

W tym miejscu tut. Organ wskazuje jednak, iż w przypadku gdy Podatnik dokona zakupu towarów używanych od podatników podatku od wartości dodanej, opodatkowanych w systemie marży, Wnioskodawca zobowiązany jest posiadać, zgodnie z regulacją zawartą w art. 120 ust. 10 pkt 5, dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl