IPPP2/443-588/09-2/BM - Jakie jest miejsce świadczenia usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów firmy niemieckiej świadczonej przez firmę polską?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-588/09-2/BM Jakie jest miejsce świadczenia usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów firmy niemieckiej świadczonej przez firmę polską?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) uzupełnionego pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzący działalność handlową w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych, instalacyjnych, sanitarnych, itp., jest wyłącznym nabywcą wyrobów (rur kamionkowych i kształtek) firmy niemieckiej. Wnioskodawca dokonuje więc wewnątrzwspólnotowych nabyć, a następnie sprzedaje te wyroby kontrahentom z Polski. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem unijnym, firma niemiecka również posiada NIP unijny, podatek VAT jest rozliczany od wewnątrzwspólnotowych nabyć według ogólnie obowiązujących zasad.

W transakcjach wewnątrzwspólnotowych z firmą niemiecką bierze również udział pośrednicząca firma polska W., prowadząca działalność gospodarczą. Wnioskodawca zawarł z W. umowę o przedstawicielstwo handlowe, w której określono zadania firmy W. polegające na pośredniczeniu w nawiązywaniu umów handlowych na terenie Polski w zakresie sprzedaży wyrobów firmy niemieckiej, przez wyłącznego dystrybutora wyrobów tej firmy, jakim jest na obszarze Polski Wnioskodawca. W umowie pomiędzy Wnioskodawcą a W. określono, że koszty działalności W., wynikające z zakresu działania przedstawiciela handlowego ponosi w całości firma niemiecka. Zgodnie też z umową Wnioskodawca jako wyłączny dystrybutor produktów firmy niemieckiej na Polskę, dokonuje zapłaty należności firmie W. w odstępach miesięcznych na podstawie faktur VAT, obejmujących koszty akceptowane przez firmę niemiecką. Faktura obejmuje wartość netto plus 22 % podatku VAT. Ponadto została zawarta umowa o kooperacji pomiędzy ww. trzema firmami. Z umowy tej wynikają m.in. obowiązki Wnioskodawcy w zakresie realizacji umowy o przedstawicielstwo handlowe pomiędzy Wnioskodawcą a W. oraz zawarto zapis, że firma niemiecka uczestniczy w kosztach wynikających ze współpracy i określone zostało miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe dla firmy W. w kwotach netto powiększonych o 22 % podatku VAT.

Jednocześnie określono, że rozliczenia pomiędzy firmą niemiecką a Wnioskodawcą tytułem uczestnictwa w kosztach firmy pośredniczącej W. będą dokonywane na podstawie faktur wystawionych przez Wnioskodawcę dla firmy niemieckiej wg wartości netto plus 22 % podatku VAT.

W sposób szczególny w umowie tej określono też, że firma W. działa jako przedstawiciel handlowy na rzecz Wnioskodawcy tylko w odniesieniu do rur kamionkowych firmy niemieckiej, a W. zobowiązuje się, jako przedstawiciel handlowy, pośredniczyć w sprzedaży tylko rur i kształtek kamionkowych firmy niemieckiej i wzajemnie firma niemiecka gwarantuje W. w Polsce wyłączność na pośredniczenie w sprzedaży ww. artykułów. Zatem dotychczas Wnioskodawca wystawia faktury VAT dla firmy niemieckiej tytułem poniesionych kosztów za usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów niemieckich, świadczone przez firmę W., zgodnie z umową stosując stawkę VAT 22 % - w wysokościach netto dokładnie takimi jak W. obciąża Wnioskodawcę. Jednakże firma niemiecka powołując się na przepisy, niemieckiego prawa podatkowego - § 13 B ustawy niemieckiej - żąda od Wnioskodawcy wystawiania faktur VAT w kwocie netto, tj. bez VAT, który ona będzie rozliczała w swoim państwie tj. w Niemczech. Oczywiście gotowa jest dokonać stosownej zmiany zapisu w umowie dotyczącej wystawiani faktur bez VAT, z oświadczeniem, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi w Niemczech.

W wyniku analizy interpretacji przepisów w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży świadczonych przez firmę polską na rzecz kontrahenta niemieckiego, co wynika z zawartych umów pomiędzy firmą niemiecką tj. dostawcą, firmą polską - wyłączny dystrybutor (sprzedawca w Polsce) a firmą pośredniczącą działającą w imieniu firmy niemieckiej i polskiej, Wnioskodawca ma wątpliwości, czy może zastosować w tym przypadku stawkę "NP" tj. jako usługi niepodlegające opodatkowaniu w Polsce.

Złożone w dniu 28 maja 2009 r. zapytanie nie zawierało wyczerpującego opisu stanu faktycznego, pozwalającego organowi podatkowemu na właściwe ustosunkowanie się do zadanego problemu. W związku z powyższym pismem z dnia 10 lipca 2009 r. wezwano Podatnika do wskazania klasyfikacji statystycznej usług, które Wnioskodawca świadczy na rzecz firmy niemieckiej, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a także do wyjaśnienia:

*

na czyją rzecz świadczy usługi pośrednictwa firma W. (na rzecz firmy niemieckiej czy Wnioskodawcy), do jakiego grupowania PKWiU one należą...

*

na czym dokładnie polegają ww. usługi...

Ponadto tutejszy organ podatkowy wezwał także do:

*

wyjaśnienia rozbieżności występujących w opisie stanu faktycznego, pytaniu oraz we własnym stanowisku Wnioskodawcy w odniesieniu do określenia przedmiotowych usług, które zamiennie określane są jako usługi pośrednictwa, przedstawiciela handlowego lub też usługi w zakresie badania rynku i doradztwa oraz

*

przedstawienia własnego stanowiska w sprawie, adekwatnie do stanu faktycznego

W odpowiedzi na ww. wezwanie, w pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca 2009 r.), Strona wyjaśniła, iż W. świadczy na rzecz firmy niemieckiej n/w usługi:

*

usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów specjalizujących się w sprzedaży wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 51.18.12

*

usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów różnego rodzaju - PKWiU 51.19

*

usługi doradztwa innego niż techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 74.87.16.

Wnioskodawca, jest sprzedawcą, jako wyłączny dystrybutor wyrobów firmy H., a jego podstawowy przedmiot działalności to sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego wg PKD 2004 - 51.53.B.

Wnioskodawca nie świadczy bezpośrednio usług pośrednictwa w sprzedaży na rzecz firmy H., lecz na zlecenie firmy niemieckiej H., powierzyła ona firmie WTS pełnienie funkcji przedstawiciela Handlowego.

Firma W. świadczy usługi na rzecz firmy niemieckiej, co jednoznacznie określa umowa kooperacji pomiędzy firmą H. i firmą Wnioskodawcy i firmą W.. We wstępie tej umowy zaznaczono, że " (...) W. działo jako Przedstawiciel Handlowy i jej zadaniem jest pośredniczenie w realizacji sprzedaży rur kamionkowych H. w Polsce. Przedstawiciel Handlowy użyje w tym celu całego swojego know how i swoich istniejących kontaktów. Celem współpracy pomiędzy uczestnikami jest otwarcie polskiego rynku w aspekcie sprzedaży rur kamionkowych H. - S. (...)." Ponadto określono, że " (...) H. S. produkuje rury kamionkowe o małej i średniej wielkości. H. eksportuje swoje wyroby do Polski poprzez swojego wyłącznego importera, firmę C., handlującą materiałami budowlanymi, umiejscowioną w Radomiu, ok. 120 km na południe od Warszawy, która sprzedaje w Polsce produkty H. we własnym imieniu i na własny rachunek (...)." Następnie w przedmiotowej umowie o kooperacji pomiędzy ww. trzema firmami określone zostały porozumienia pomiędzy poszczególnymi stronami, i tak istotna ich treść jest następująca:

I

Porozumienie pomiędzy H. i Wnioskodawcą

*

Wnioskodawca przejmuje import i dostawę wyrobów firmy H., zobowiązuje się sprowadzać rury kamionkowe celem sprzedaży w Polsce wyłącznie od H. S.;

*

Wnioskodawca zobowiązuje się zawrzeć z W. umowę o przedstawicielstwo handlowe i sprzedawać rury kamionkowe wyłącznie za pośrednictwem W.;

*

H. uczestniczy w kosztach wynikających ze współpracy i określone zostało wynagrodzenie ryczałtowe oraz H. pokrywa koszty udokumentowane w zakresie kosztów podróży, materiałów reklamowych, kosztów paliwa itp. poniesione przez firmę W. Koszty te są akceptowane przez H. H rozlicza się z tytułu poniesionych kosztów przez W. w ramach współpracy objętej umową kooperacji, z firmą Wnioskodawca.

*

Wnioskodawca zobowiązuje się dostarczać swoim klientom produkty kamionkowe po cenach uzgodnionych każdorazowo między W. i H. w euro.

II

Porozumienie pomiędzy Wnioskodawcą i W.

*

W. działa jako przedstawiciel handlowy na rzecz Wnioskodawcy tylko w odniesieniu do rur kamionkowych H. W. zobowiązuje się informować zarówno Wnioskodawcę jak i H. o podjętych przez siebie staraniach lub negocjacjach w zakresie sprzedaży. W tym zakresie Wnioskodawca i W. zawrą umowę o przedstawicielstwo handlowe, która ma być przedłożona H. do akceptacji. Fakt akceptacji uwidoczniony przez adnotację "gesehen (widziane)". Umowa ta stanowi załącznik do tego porozumienia zawartego w umowie o kooperacji.

III.

porozumienie pomiędzy H. i W.

*

W. zobowiązuje się jako przedstawiciel handlowy pośredniczyć w sprzedaży tylko rur i kształtek kamionkowych H.; i wzajemnie H. gwarantuje W. w Polsce wyłączność na pośredniczenie w sprzedaży rur kamionkowych i kształtek;

*

W. zobowiązuje się pośredniczyć w sprzedaży rur kamionkowych H. wyłącznie przez Wnioskodawcę.

IV

Ogólne porozumienie między uczestnikami

Strony uczestniczące są zgodne, że przedstawione wcześniej porozumienia są w ten sposób połączone, iż wypowiedzenie lub unieważnienie jednego porozumienia automatycznie powoduje wygaśnięcie innych porozumień. Strony zobowiązują się, w razie zakończenia współpracy, otwarte sprawy we właściwy sposób zakończyć.

Zgodnie z zapisami w umowie kooperacji została zawarta umowa o przedstawicielstwo handlowe pomiędzy Wnioskodawcą a firmą W., w której określony został przedmiot o następującej treści:

*

powierzenie firmie W. pełnienie funkcji przedstawiciela handlowego w ramach prowadzonej przez tę firmę działalności gospodarczej;

*

koszty działalności W. wynikające z zakresu działania przedstawiciela handlowego ponosi w całości H., wynagrodzenie dla W. realizowane zgodnie z umową kooperacji pomiędzy H., Wnioskodawca i W.;

*

Wnioskodawca jako wyłączny dystrybutor produktów firmy H. na Polskę dokonuje w imieniu H. zapłaty należności firmie WTS w odstępach miesięcznych na podstawie faktur VAT obejmujących koszty akceptowane przez H., w kwotach netto powiększonych o 22 % podatku VAT.

Obowiązki przedstawiciela handlowego W. określone w powyższej umowie to:

*

pośredniczenie w zawieraniu umów oraz realizacja zaplanowanych celów sprzedażowych;

*

przekazywanie H. i Wnioskodawcy wszelkich informacji mających znaczenie dla nich oraz dla realizacji umów i pozyskiwania nowych zamówień;

*

przestrzeganie cen wyrobów firmy H. w czasie negocjacji cenowych;

*

utrzymywanie kontaktów bezpośrednich z klientami;

*

nawiązywanie kontaktów z projektantami i biurami projektowymi celem akwizycji oferowanych wyrobów H. w opracowaniach projektowych;

*

pozyskiwanie nowych klientów;

*

udzielanie wsparcia technicznego i doradczego przedstawicielom firm handlowych skupionych w sieci P i S;

*

w uzgodnieniu z H. i Wnioskodawcą systematyczne prowadzenie szkoleń w zakresie wyrobów H.;

*

wyczerpujące doradztwo dla klientów wykonywanie technicznych prezentacji szkoleń, współudział w opracowaniu rozwiązań technicznych;

*

współudział w opracowywaniu obliczeń statycznych dla potrzeb projektantów i wykonawców instalacji kanalizacyjnych;

*

szybkie informowanie klientów o nowościach produkcyjnych i innowacjach;

*

współudział w rozwoju wyrobów H. poprzez osobiste za angażowanie;

*

bycie ciągle aktualnie poinformowanym o palecie wyrobów H.;

*

przeprowadzanie wyczerpujących i przynoszących zyski prezentacji;

*

ciągłe rozpoznawanie potrzeb klientów poprzez pozytywną komunikację;

*

obserwacja rynku i działalności konkurencji oraz analiza bezpośrednich konkurentów oraz ich produktów;

*

obserwacja powstawania nowych firm lub fabryk i przeprowadzanie analiz co do zasięgu konkurencyjności ich wyrobów wobec wyrobów H.;

*

sporządzanie porównań odnośnie konkurencji, weryfikacja czynników oddziałujących na straty na danym rynku, sporządzanie analiz przyczyn w formie listy sprawdzającej i niezwłocznie podjęcie rozmowy z H. w tej kwestii;

*

ocenianie wyników sprzedaży wyrobów H. i udziałów rynkowych;

*

proponowanie w uzgodnieniu z H. i Wnioskodawcą środków wspierania sprzedaży;

*

badanie przydzielonego obszaru sprzedaży pod kątem jego chłonności, struktury i jego pokrycia oraz ewentualnie po uzgodnieniu z H. i Wnioskodawcą tworzenie nowych struktur;

*

ustalenie planów i strategii sprzedaży w porozumieniu z H. i Wnioskodawcą w okresach rocznych;

*

rozliczanie kosztów działalności w okresach miesięcznych sporządzanie stosownych dokumentów - Faktur VAT i załączników do nich akceptowanych przez H.;

*

strategiczne i efektywne planowanie podróży;

*

organizowanie spotkań i prezentacji przebiegu procesu produkcji w zakładzie w B jako element wsparcia dla wyrobów H.;

*

śledzenie zamówień publicznych w zakresie projektowania, a także w zakresie realizacji inwestycji wodno-kanalizacyjnych w technologii kamionkowej.

Co do rozbieżności, na które wskazuje organ podatkowy w zakresie określenia przedmiotowych usług Spółka wyjaśniła, iż przedmiotowe usługi to usługi pośrednictwa, które przedstawiono w opisie stanu faktycznego. To ogólne określenie wynika z przedmiotu umowy i obowiązków Przedstawiciela Handlowego W., który "pośredniczy w nawiązywaniu umów handlowych". Wnioskodawca w części opisowej własnego stanowiska w sprawie przedmiotowego pytania, wskazał usługi, które przedstawiciel handlowy W. w ramach pośrednictwa również świadczy i są to również usługi w zakresie badania rynku, doradztwa, których celem jest pomoc w zbyciu wyrobów firmy niemieckiej - ustawodawca wymienia te usługi w art. 27 ust. 4 ustawy VAT.

Zatem nie są to określenia zamienne, lecz takie usługi są faktycznie wykonywana. W złożonym wniosku Wnioskodawca faktycznie nie przedstawił wyczerpująco katalogu obowiązków, od którego uzależnione jest świadczenie usług. Wnioskodawca w części G. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawił swoje stanowisko uzasadniając, że miejscem świadczonych przedmiotowych usług przez firmę W. jest terytorium Niemiec, tj. gdzie nabywca usługi (firma H.) posiada siedzibę - art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy VAT, a zatem usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dodatkowo wskazano też usługi W. mieszczące się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 - usługi w zakresie badania rynku, doradztwa, których celem jest pomoc w zbyciu wyrobów firm H. Ponadto należy zaznaczyć, że istotą w tej sprawie jest, że zlecającym czynności przedstawiciela handlowego - WTS jest firma niemiecka H., to na jej zlecenie zawarte w umowie kooperacji została zawarta umowa o przedstawicielstwo handlowe pomiędzy Wnioskodawcą a W., z której wynika, że firma WTS świadczy usługi pośrednictwa w nawiązywaniu umów handlowych na terenie Polski wyrobów firmy H. z udziałem Wnioskodawcy, który jest wyłącznym dystrybutorem (sprzedawcą) wyrobów firmy H. na terenie Polski. Na dowód tego, że W. świadczy usługi dla firmy H. jest fakt, że firma H. zobowiązała się pokrywać w całości koszty działania przedstawiciela handlowego tj. WTS. Tylko fizyczne rozliczenie płatności odbywa się za pośrednictwem Wnioskodawcy, co przedstawiono w części F. wniosku o wydanie interpretacji. Jednocześnie wskazano, że rozliczenia Wnioskodawcy i H. odbywają się w drodze wzajemnych kompensat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w konkretnym przypadku wystawianych faktur przez Wnioskodawcę dla firmy niemieckiej tytułem poniesionych kosztów za usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów firmy niemieckiej świadczone przez firmę polską, W. zgodnie z umową o współpracy i przedstawicielstwo handlowe, można zastosować art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 tego artykułu ustawy VAT, co oznacza, że usługa ta ma miejsce świadczenia w Niemczech, nie jest to usługa opodatkowana w Polsce, a więc fakturę można wystawić bez kwot i stawek podatku VAT z zaznaczeniem "usługa NP"...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka może zastosować w w/przedstawionym zdarzeniu stawkę "NP", tj. usługa niepodlegająca opodatkowaniu w Polsce. Miejscem świadczonych przedmiotowych usług przez firmę W. jest terytorium Niemiec, tj. gdzie nabywca usługi (firma niemiecka) posiada siedzibę - art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Usługi świadczone przez firmę polską WTS to usługi, które mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 - usługi w zakresie badania rynku, doradztwa, których celem jest pomoc w zbyciu wyrobów firmy niemieckiej. Faktem jest, że firma W. bezpośrednio nie wystawia faktur za swoje świadczone usługi na rzecz firmy niemieckiej, tylko na Wnioskodawcę, tj. sprzedawcę wyrobów, wyłącznego dystrybutora firmy, a z kolei Wnioskodawca zgodnie z umową o współpracy wystawia fakturę dla firmy niemieckiej tytułem poniesionych kosztów za usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów niemieckich świadczone przez firmę W. zgodnie z umową o współpracy i przedstawicielstwo handlowe. Usługi pośrednictwa są świadczone na zlecenie firmy niemieckiej, a umowa o przedstawicielstwo handlowe zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a W. jednoznacznie określa działania na rzecz firmy niemieckiej. Wnioskodawca, jako wyłączny dystrybutor firmy niemieckiej na Polskę, dokonuje w imieniu firmy niemieckiej zapłaty należności firmie W. na podstawie faktur obejmujących koszty akceptowane przez firmę niemiecką. Zatem, zdaniem Spółki, punktem wyjścia dla ustalenia stawki podatkowej VAT w tym przypadku jest miejsce świadczenia usług, którym jest terytorium Niemiec, co zgodne jest z art. 27 ust. 3 pkt 2 i dalej art. 27 ust. 4 ustawy o VAT.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Jak wynika z w/powołanego przepisu, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

*

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Regulacja zawarta ww. przepisie ma zastosowanie do usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT.

W myśl art. 27 ust. 4 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT, przepis ust. 3 stosuje się do usług prawniczych, rachunkowo - księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Przedstawiony przez Stronę opis stanu faktycznego wskazuje, że Wnioskodawca nie świadczy na rzecz firmy niemieckiej usług pośrednictwa, a jedynie przerzuca na rzecz niemieckiego kontrahenta koszty poniesione w związku z nabyciem, od firmy W., usług pośrednictwa w sprzedaży wyrobów tego kontrahenta (Spółka jest więc odbiorcą i konsumentem usług świadczonych przez W. - W. działa " (...) jako przedstawiciel handlowy na rzecz Wnioskodawcy" i za swoje usługi wystawia Wnioskodawcy fakturę VAT). Jak podnosi Wnioskodawca, firma W. świadczy:

*

usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów specjalizujących się w sprzedaży wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 51.18.12

*

usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów różnego rodzaju - PKWiU 51.19

*

usługi doradztwa innego niż techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 74.87.16., w związku z powyższym, Wnioskodawca nie świadczy usług o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 lit. c) cyt. ustawy, gdyż usługi wymienione w w/powołanym przepisie należą do grupowania PKWiU 74.1. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi są w istocie usługami o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy (usługi pośrednictwa wykonywane na rzecz osób trzecich związane z dostawą towarów), w przypadku których miejscem świadczenia jest miejsce dokonania dostawy towarów, po uprzednim ich zakupie (wewnątrzwspólnotowe nabycie od kontrahenta z Niemiec) przez Wnioskodawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie sposób zatem zgodzić się z przedstawionym przez Podatnika poglądem, iż w analizowanym stanie zastosowanie znajdzie art. 27 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT. W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usług będących przedmiotem zapytania (a tym samym miejscem ich opodatkowania) jest - stosownie do art. 22 ust. 1 cyt. ustawy - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, tj. Polska. Wnioskodawca powinien więc wystawić, w trybie art. 106 ust. 1 ustawy, firmie niemieckiej fakturę VAT tytułem poniesionych kosztów za świadczone przez WTS usługi pośrednictwa, stosując stawkę VAT 22%.

Jednakże zgodnie z przepisem art. 28 ust. 6 ustawy w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Miejsce opodatkowania usług, na zasadzie odwróconego obowiązku podatkowego, może być więc uznane poza terytorium Polski, w warunkach w których kontrahent Wnioskodawcy podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl