IPPP2/443-561/14-2/BH - VAT w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych i gadżetów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-561/14-2/BH VAT w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych i gadżetów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych i gadżetów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych i gadżetów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje zakupu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych (materiały drukowane), gadżetów oraz prezentów niezaliczanych do prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy VAT (gadżety). Spółka wykorzystuje materiały drukowane oraz gadżety na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. są one wykorzystywanew działaniach marketingowych i służą informowaniu o produktach/usługach oferowanych przez Spółkę oraz ich reklamie. Nieodpłatnie przekazywane materiały drukowane oraz gadżety mają z założenia zachęcić klientów Spółki do korzystania z jej usług/produktów. Ze sposobem wykorzystania materiałów drukowanych oraz gadżetów wiąże się to, że następuje ich nieodpłatne przekazanie na rzecz osób, które korzystają bądź mogą skorzystaćz produktów/usług Spółki. Spółka wykorzystuje materiały drukowane i gadżety, których dotyczy niniejszy wniosek, na potrzeby działalności zwolnionej z VAT.

Spółka stosuje obecnie zasadę, zgodnie z którą już samo przekazanie nieodpłatne materiałów drukowanych oraz gadżetów jest opodatkowane VAT, stąd też przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego zawartego w ich cenie zakupu. Stanowisko Spółki w zakresie opodatkowania i odliczenia VAT przy przekazaniu materiałów drukowanych oraz gadżetów wykorzystywanych na potrzeby działalności zwolnionej z VAT zostało zaakceptowane w wydanej Spółce interpretacji przez Ministra Finansów z dnia 16 maja 2012 r. nr (IPPP2/443-149/12-6/MM.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może zrezygnować z opodatkowywania nieodpłatnego przekazywania materiałów drukowanych oraz gadżetów, które są wykorzystywane na potrzeby działalności zwolnionej z VAT i jednocześnie nie odliczać VAT naliczonego przy ich zakupie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka uważa, że może podjąć decyzję o zaprzestaniu opodatkowywania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych oraz gadżetów jeżeli zacznie przyjmować, że takie przekazanie nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Jednocześnie utraci prawo do dokonywania odliczenia VAT naliczonego, który jest zawarty w cenie zakupu/wytworzenia tych materiałów drukowanych oraz gadżetów.

Powyższe znajduje potwierdzenie w otrzymanej przez Spółkę interpretacji Ministra Finansów z dnia 16 maja 2012 r. nr IPPP2/443-149/12-6/MM, w której zostało podniesione:

"Spółka przyjęła za zasadę odliczanie podatku VAT naliczonego zawartego w cenie towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania i opodatkowywanie podatkiem VAT ich przekazania (z wyjątkami opisanymi w art. 7 ust. 3 ustawy VAT) na rzecz kontrahentów. Spółka przyjmuje więc, że co do zasady samo przekazanie nieodpłatne towaru jest opodatkowane, stąd też przysługuje jej prawo do odliczenia w tym zakresie. (...)

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy nabyte towary są bezpośrednio wykorzystane do wykonania czynności polegającej na ich nieodpłatnym przekazaniu, która to czynność jest opodatkowana, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, o ile żaden przepis szczególny nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia)."

Analogiczne stanowisko do zawartego w cytowanym fragmencie zostało zaprezentowane również w komentarzu do art. 7 ustawy VAT "VAT. Komentarz" opublikowanego w: LEX, 2013, stan prawny: 2013.04.01, Wydanie VII, w którym czytamy:

" (...) można uznać, że nieodpłatne przekazanie towarów zostanie potraktowane jako czynność opodatkowana. Wówczas zakup towarów będzie zatem miał związek z działalnością opodatkowaną. Podatek naliczony przy ich zakupie będzie mógł więc podlegać odliczeniu jako związany z czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie - z uwagi na to, że przy nabywaniu towarów podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia - podatnik będzie musiał opodatkować ich nieodpłatne przekazanie."

Uwzględniając powyższe, Spółka uważa, że ma pewną swobodę w ustaleniu, czy nieodpłatne przekazanie stanowi samo w sobie czynność opodatkowaną, czy też nie. Przesądzenie tej kwestii przekłada się następnie na istnienie, bądź też nie uprawnienia Spółki do odliczenia VAT naliczonego zawartego w cenie materiałów drukowanych. W konsekwencji, jeśli Spółka zaprzestanie traktować nieodpłatne przekazania drukowanych materiałów i gadżetów jako czynność opodatkowaną, wówczas automatycznie utraci prawo do odliczania VAT naliczonego zawartego w cenie ich zakupu. W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) dalej zwanej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2).

Powyższa treść art. 7 ust. 2 ustawy została nadana przez art. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) zmieniającej ustawę z dniem 1 kwietnia 2013 r.

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3).

Z powyższych przepisów wynika więc, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wyjątek stanowi przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek.

Z wniosku wynika, że Spółka dokonuje zakupu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, gadżetów oraz prezentów niezaliczanych do prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy VAT (gadżety). Spółka wykorzystuje materiały drukowane oraz gadżety na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. są one wykorzystywane w działaniach marketingowych i służą informowaniu o produktach/usługach oferowanych przez Spółkę oraz ich reklamie. Nieodpłatnie przekazywane materiały drukowane oraz gadżety mają z założenia zachęcić klientów Spółki do korzystania z jej usług/produktów. Ze sposobem wykorzystania materiałów drukowanych oraz gadżetów wiąże się to, że następuje ich nieodpłatne przekazanie na rzecz osób, które korzystają bądź mogą skorzystać z produktów/usług Spółki. Spółka wykorzystuje materiały drukowane i gadżety, których dotyczy niniejszy wniosek, na potrzeby działalności zwolnionej z VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości nieopodatkowywania nieodpłatnego przekazania materiałów drukowanych oraz gadżetów w okolicznościach wskazanych we wniosku.

Aby odpowiedzieć na wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności należy ustalić, czy Spółce przy nabyciu przekazywanych następnie nieodpłatnie materiałów reklamowych i informacyjnych (materiały drukowane) oraz gadżetów przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Nabywane przez Spółkę materiały reklamowe i informacyjne (materiały drukowane) oraz gadżety związane są z działalnością zwolnioną z VAT wykonywaną przez Spółkę, a zatem nie została spełniona przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy tj. związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Skoro, jak podał Wnioskodawca, dokonuje On nieodpłatnego przekazania towarów nabytych w związku z prowadzoną działalnością zwolnioną od podatku to należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych materiałów reklamowych i informacyjnych (materiały drukowane) oraz gadżetów.

Skoro zatem Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz gadżetów związanych z działalnością zwolnioną prowadzoną przez Wnioskodawcę to nieodpłatne przekazanie tych towarów przez Spółkę nie jest traktowane jako odpłatna dostawa towarów, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy. Jednym z warunków do uznania nieodpłatnego przekazania towarów za odpłatną dostawę tych towarów jest posiadanie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu m.in. ich zakupu. W rezultacie czynność nieodpłatnego przekazania przez Spółkę towarów w postaci materiałów reklamowych i informacyjnych oraz gadżetów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Błędem jest stwierdzenie Spółki, że ma pewną swobodę w ustaleniu, czy nieodpłatne przekazanie stanowi samo w sobie czynność opodatkowaną czy też nie.

Uprawnienie podmiotu do odliczenia podatku VAT z tytułu dokonania zakupów wynika z przepisów ustawy, a w szczególności z cyt. wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy. Przepis ten wyraźnie wskazuje, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. A zatem podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących dokonane zakupy w sytuacji gdy zakupione towary lub usługi służą czynnościom zwolnionym wykonywanym przez tego podatnika.

Ustalenie czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych zakupów jest bardzo istotne ponieważ ma wpływ na konieczność lub nie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nabytych towarów.

Przepis art. 7 ust. 2 ustawy z kolei obliguje podatnika do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jedynie w sytuacji jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. A zatem podatnik aby ustalić czy w jego sytuacji nieodpłatne przekazanie towarów powinno zostać opodatkowane, w pierwszej kolejności musi ustalić czy nabywane towary mają związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez tego podatnika, co z kolei wpływa na prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanych faktur zakupowych. Jeżeli takie prawo występuje wówczas nieodpłatne przekazanie towarów może rodzić obowiązek opodatkowania tej czynności. Jeżeli natomiast prawo do odliczenia podatku na etapie zakupu towaru nie występuje m.in. z powodu tego, że towar związany jest z działalnością zwolnioną wykonywaną przez podatnika to nieodpłatne przekazanie tego towaru nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W takim przypadku nieodpłatnego przekazania towarów nie uznaje się za odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.

W podsumowaniu należy zatem stwierdzić, że Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczania podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazywania materiałów drukowanych oraz gadżetów z tego powodu, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie tych towarów. Jak sam Wnioskodawca wskazał, Spółka wykorzystuje materiały drukowane i gadżety, których niniejszy wniosek dotyczy, na potrzeby działalności zwolnionej z VAT.

Ponieważ w swoim stanowisku Wnioskodawca wskazał, że ma pewną swobodę w ustaleniu, czy nieodpłatne przekazanie stanowi samo w sobie czynność opodatkowaną czy też nie, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji z dnia 16 maja 2012 r. nr IPPP2/443-149/12-6/MM należy wskazać, że interpretacja ta została wydana w odmiennym niż przedstawiony w niniejszej sprawie stanie faktycznym. W sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia nr IPPP2/443-149/12-6/MM Wnioskodawca wskazywał, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i wykonuje czynności zwolnione a także szereg czynności podlegających podatkowi VAT m.in. dostawy towarów, świadczenia usług, importu towarów i usług. Spółka przekazywała bez wynagrodzenia na rzecz swoich kontrahentów i potencjalnych klientów rożnego rodzaju prezenty, upominki i gadżety. A zatem stan faktyczny różnił się od stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, którego dotyczy niniejsza interpretacja.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl