IPPP2/443-513/13-2/BH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-513/13-2/BH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni będąca czynnym podatnikiem VAT rozliczająca się metodą kasową dokonała zakupu środka trwałego służącego wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Zakup ten został w całości sfinansowany ze środków uzyskanych z pożyczki pieniężnej. Umowa pożyczki została podpisana z instytucją finansową, która w imieniu Wnioskodawczyni przelała zapłatę za zobowiązanie z tytułu zakupu dla kontrahenta. Wnioskodawczyni ma zobowiązanie wobec jednostki finansowej z tytułu pożyczki i jest zobowiązana do spłaty pożyczki w określonych przez pożyczkodawcę ratach. W związku z zakupem ww. środka trwałego Wnioskodawczyni odliczyła podatek naliczony z faktury zakupu z chwilą zapłaty przez instytucję finansującą zobowiązania dla kontrahenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy według ustawy o VAT Wnioskodawczyni, jako mały podatnik rozliczający się metodą kasową, który nabył środek trwały, a zakup sfinansował z pożyczki, uprawniona jest do odliczenia podatku naliczonego, mimo że jest zobowiązana do spłaty pożyczki w określonych przez pożyczkodawcę ratach.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Zdaniem Wnioskodawczyni, spełnia Ona warunki określone w art. 86 ust. 16 ustawy o VAT. Ustawa ta uzależnia, bowiem, nabycie uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową od uregulowania przez niego należności wobec sprzedawcy. Sprzedawca otrzymał całą należną kwotę. Zatem, według Wnioskodawczyni, nabyła Ona prawo do odliczenia podatku naliczonego z chwilą przekazania przez pożyczkodawcę wymaganej należności sprzedawcy, stosownie do zawartej umowy pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

1.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową"; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Wybór metody kasowej w zakresie rozliczania podatku należnego wiąże się z odmiennymi zasadami rozliczania podatku naliczonego przez małego podatnika.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 16 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 21 ust. 1, w odniesieniu do nabytych na terytorium kraju towarów i usług, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury. Uregulowanie należności w części daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą części uregulowanej należności. Przepisy ust. 10 stosuje się odpowiednio.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, rozliczającym się metodą kasową. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni dokonała zakupu środka trwałego. Zakup został sfinansowany w całości z uzyskanej przez Wnioskodawczynię pożyczki od firmy VB Leasing Polska S.A., która w imieniu Wnioskodawczyni przelała środki pieniężne na rzecz Sprzedawcy towaru.

Dokonując analizy stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni spełnia warunki, uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie środka trwałego. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a zakupiony towar stanowi środek trwały w prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej i służy wykonywaniu czynnościom opodatkowanym. Odliczenia podatku Wnioskodawczyni może dokonać w rozliczeniu za kwartał, w którym została uregulowana należność wynikająca z otrzymanej faktury tj. w rozliczeniu za kwartał, w którym pożyczkodawca, firma V. S.A., w imieniu Wnioskodawczyni, przelała środki pieniężne na rzecz Sprzedawcy, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania przez Wnioskodawczynię faktury dokumentującej zakup tego środka trwałego. Bez znaczenia w sprawie jest, że środki pieniężne na zakupiony przez Wnioskodawczynię towar pochodziły z pożyczki udzielonej Jej przez inny podmiot.

Zatem, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl