IPPP2/443-507/13-2/MAO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-507/13-2/MAO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług. Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianego doradztwa gospodarczego. W ramach prowadzonej działalności, Strona będzie m.in. poszukiwała dla swoich klientów optymalnych rozwiązań biznesowych, pozyskiwała kontrahentów dla swoich klientów, prowadziła negocjacje związane z doprowadzeniem do zawarcia umów przez klientów ze wskazanymi przez niego kontrahentami oraz będzie uczestniczyła w negocjacjach. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca będzie zmuszony do odbywania podróży służbowych na terytorium kraju, jak i poza nim. Strona nie będzie zatrudniała osób na podstawie umowy o pracę. W związku z tak absorbującą działalnością, nie będzie w stanie we własnym zakresie dokonywać niektórych czynności o charakterze pomocniczym niezbędnych do realizowania obowiązków na nim spoczywających, w szczególności: wyszukiwanie i rezerwowanie noclegu oraz połączeń, zakup biletów, bieżące monitorowanie stanu przeterminowanych i wymagalnych należności przysługujących od klientów, dochodzenie zapłaty należności i inne.

Wnioskodawca planuje zawarcie umowy współpracy z wyspecjalizowanym przedsiębiorcą tj. spółką Y (zwanym dalej kontrahentem). Na podstawie tej umowy Kontrahent będzie świadczył na rzecz Strony kompleksowe usługi (zwanej dalej pakietem usług). Pakiet usług będzie świadczony wyłącznie w zakresie związanym z działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę. Usługi wchodzące w skład pakietu usług nie będą świadczone na cele prywatne Strony ani też członków jej rodziny. W ramach pakietu usług będą zawarte następujące świadczenia:

* pośrednictwo w organizacji szkoleń i konferencji,

* usługi w zakresie rezerwowania noclegów oraz biletów,

* pośrednictwo w zakresie zapewnienia obsługi księgowej, prawnej, windykacyjnej, obsługi IT, marketingowo-reklamowej,

* pośrednictwo w zakresie zapewnienia usług transportowych,

* zapewnienie usług w zakresie doradztwa finansowego i gospodarczego,

* wykonywanie wstępnych czynności w zakresie monitoringu należności Wnioskodawcy,

* świadczenie usług transportu osób dla Strony, w promieniu 100 km od siedziby Wnioskodawcy,

* i inne podobne usługi.

Wynagrodzenie za powyższe usługi będzie dokonywane w systemie miesięcznym. Wynagrodzenie zostanie ustalone na podstawie miesięcznego ryczałtu w wysokości 2000 zł + VAT, przy założeniu iż na podstawie tego ryczałtu w trakcie okresu rozliczeniowego Wnioskodawcy przysługiwać będzie 15 godzin pracy kontrahenta. W przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym faktycznie wykonane prace przez kontrahenta na rzecz Strony, przekroczą limit 15 godzin, każda kolejna godzina pracy kontrahenta będzie naliczona wg ustalonej stawki godzinowej. Kontrahent, po zakończeniu okresu rozliczeniowego, będzie dostarczał raporty zestawień wykonanych prac. Zdaniem Wnioskodawcy zakupiony pakiet usług będzie niezbędny do prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może dokonać pełnego odliczenia podatku VAT od zakupionego pakietu usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Wnioskodawca zauważa, iż w art. 88 ustawy wskazane zostały sytuacje, w przypadku wystąpienia których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Strona wskazuje, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie Wnioskodawca nabywa od kontrahenta pakiet usług. Usługi wchodzące w skład pakietu usług będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w świadczeniu przez Niego doradztwa gospodarczego na rzecz klientów. Ponadto Strona podkreśla, iż świadczone usługi doradztwa nie podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia podatku naliczonego jest elementem konstrukcyjnym podatku, a nie formą ulgi czy przywileju. Stronie przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych usług wchodzących w skład pakietu usług na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem spełnienia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia tj., że usługi takie będą wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem przy spełnieniu tej przesłanki wg Strony może Ona odliczyć podatek naliczony na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W art. 88 zostały wymienione sytuacje, w których odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Co do zasady zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

* odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług;

* nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych;

* nabywane towary lub usługi nie zostały wymienione w przepisach ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. usługi noclegowe).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianego doradztwa gospodarczego, w związku z czym poszukuje dla swoich klientów optymalnych rozwiązań biznesowych, pozyskuje kontrahentów, prowadzi negocjacje związane z doprowadzeniem do zawarcia umów przez klientów ze wskazanymi przez niego kontrahentami oraz uczestniczy w negocjacjach. Strona planuje zawarcie umowy współpracy z wyspecjalizowanym przedsiębiorcą tj. spółką Y, na podstawie której spółka będzie świadczyła na rzecz Wnioskodawcy kompleksowe usługi, tzw. pakiet usług. Zakres usług wchodzących w skład pakietu związany będzie jedynie z działalnością prowadzoną przez Stronę, natomiast usługi te nie będą świadczone na cele prywatne Wnioskodawcy bądź członków Jego rodziny. W ramach pakietu usług będą zawarte następujące świadczenia:

* pośrednictwo w organizacji szkoleń i konferencji,

* usługi w zakresie rezerwowania noclegów oraz biletów,

* pośrednictwo w zakresie zapewnienia obsługi księgowej, prawnej, windykacyjnej, obsługi IT, marketingowo-reklamowej,

* pośrednictwo w zakresie zapewnienia usług transportowych,

* zapewnienie usług w zakresie doradztwa finansowego i gospodarczego,

* wykonywanie wstępnych czynności w zakresie monitoringu należności Wnioskodawcy,

* świadczenie usług transportu osób dla Strony, w promieniu 100 km od siedziby Wnioskodawcy,

* i inne podobne usługi.

Wynagrodzenie za powyższe usługi będzie dokonywane w systemie miesięcznym oraz zostanie ustalone na podstawie miesięcznego ryczałtu w wysokości 2000 zł + VAT, przy założeniu iż na podstawie tego ryczałtu w trakcie okresu rozliczeniowego Wnioskodawcy przysługiwać będzie 15 godzin pracy spółki. W sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym faktycznie wykonane prace przez spółkę na rzecz Strony, przekroczą limit 15 godzin, każda kolejna godzina pracy spółki będzie naliczona wg ustalonej stawki godzinowej. Kontrahent, po zakończeniu okresu rozliczeniowego, będzie dostarczał raporty zestawień wykonanych prac.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, winny dotyczyć podmiotów będących zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi, a także nie są wymienione w przepisach ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. usługi noclegowe). W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego są spełnione, ponieważ - jak wynika z wniosku - nabywane świadczenia będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a także żadna z usług nie należy do wymienionych w przepisach ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego. W związku z powyższym, Strona ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT.

Reasumując, Wnioskodawca będzie miał możliwości pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupionymi od spółki świadczeniami, ponieważ nabywane usługi będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług oraz Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl