IPPP2/443-477/11-3/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-477/11-3/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 27 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o urzędach i izbach skarbowych w zakresie określenia terminu zmiany właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego oraz terminu złożenia zawiadomienia o zmianie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o urzędach i izbach skarbowych w zakresie określenia terminu zmiany właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego oraz terminu złożenia zawiadomienia o zmianie. W związku z tym, iż złożony wniosek nie spełniał wszystkich wymogów formalnych, tutejszy Organ pismem z dnia 20 kwietnia 2011 r. znak: IPPP2/443-477/11-2/MM wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Odpowiedzi udzielono pismem z dnia 27 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w roku podatkowym 2008 osiągnął przychód netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości przekraczającej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

W związku z powyższym, 14 października 2009 r. Wnioskodawca złożył zgłoszenie (zawiadomienie) odnośnie zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników tj. z Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. na Naczelnika Urzędu Skarbowego w R.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. do chwili obecnej organem podatkowym właściwym dla Wnioskodawcy jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. Wnioskodawca w roku podatkowym 2009 oraz 2010 nie osiągnął przychodu netto, w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Wobec tego w terminie do 15 października 2011 r. planuje ponownie złożyć zawiadomienie o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego tj. z Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. na Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. Od dnia 1 stycznia 2012 r. Wnioskodawca podlegać będzie pod zasięg działania Naczelnika Urzędu Skarbowego w P.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawca winien w powyższej sytuacji złożyć zawiadomienie do dnia 15 października 2011 czy 2012 r....

2.

Czy związana z tym zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi z dniem 1 stycznia 2012 czy 2013 r....

Według Wnioskodawcy przedmiotowe zawiadomienie o zmianie należy złożyć w terminie do 15 października 2011 r., gdyż zgodnie z art. 5a ust. 5 i 6 - ustawy o urzędach i izbach skarbowych - przez dwa kolejne lata podatkowe (tj. 2009 r. i 2010 r.) Spółka nie należała do kategorii podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b ww. ustawy i tym samym nastąpiło jej wyłączenie z danej kategorii podatników.

Zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego winna nastąpić z dniem 1 stycznia 2012 r., ponieważ zgodnie z art. 5a ust. 5, następuje ona z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie związane ze zmianą właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego w przypadku, gdy podatnik przekroczy próg obrotów, który wymusza taką zmianę reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U.2004, Nr 121, poz. 1267 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą".

Zgodnie z art. 5 ust. 9a pkt 1 ustawy terytorialny zasięg działania określonego urzędu skarbowego wyłącznie w zakresie niektórych kategorii podatników może obejmować terytorialny zasięg działania innych urzędów skarbowych.

W myśl art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Stosownie do art. 5a ust. 1 pkt 2 ustawy dla podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b, zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a)-w) przypadku podatników wymienionych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 5a ust. 5 ustawy dla podatników, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników i którzy przez dwa kolejne lata podatkowe nie należeli do kategorii podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b, zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego z naczelnika właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie z danej kategorii podatników.

Stosownie do art. 5a ust. 6 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 5, są obowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 15 października roku po upływie roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wyłączenie, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w roku podatkowym 2008 osiągnął przychód netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości przekraczającej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego. W związku z powyższym, 14 października 2009 r. Wnioskodawca złożył zgłoszenie (zawiadomienie) odnośnie zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników tj. z Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. na Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. Od dnia 1 stycznia 2010 r. do chwili obecnej organem podatkowym właściwym dla Wnioskodawcy jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. Wnioskodawca w roku podatkowym 2009 oraz 2010 nie osiągnął przychodu netto, w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy odnośnie dwóch zadanych pytań jest prawidłowe. Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu odgrywa przepis art. 5a ust. 5 i ust. 6 ustawy. Z treści tych przepisów wynika, iż zmiana właściwości miejscowej z naczelnika urzędu skarbowego właściwego wyłącznie dla określonej kategorii podmiotów (podmiotów, które ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług osiągnęły obrót równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego) na naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie z danej kategorii podatników, pod warunkiem, że podatnik przez dwa kolejne lata podatkowe nie należał do kategorii podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy. Zawiadomienia o zmianie należy dokonać do dnia 15 października roku po upływie roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wyłączenie.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca uzyskał status podatnika, o którym mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy w roku 2008, zatem w myśl art. 5a ust. 1 pkt 2 ustawy zmiana właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego nastąpiła w dniu 1 stycznia 2010 r. Co istotne w przedmiotowej sprawie to fakt, iż Wnioskodawca w roku 2009 r. oraz 2010 r. nie osiągnął obrotu o równowartości co najmniej 5 mln euro ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego, w konsekwencji nie należał do kategorii podatników, o którym mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy.

Zatem w myśl obowiązujących przepisów przedmiotowe zawiadomienie o zmianie należy złożyć do dnia 15 października 2011 r., a zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi z dniem 1 stycznia 2012 r..

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl