IPPP2/443-47/12-2/AO - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy za świadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej oraz opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnych czynności na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-47/12-2/AO Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy za świadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej oraz opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnych czynności na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej oraz w zakresie opodatkowania nieodpłatnych czynności na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej oraz w zakresie opodatkowania nieodpłatnych czynności na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest zorientowanym na klienta dostawcą urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych bazujących na mechanice oraz elektronice w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji, automatyki ciepłowniczej, ogrzewnictwa i wentylacji, gospodarki wodnej oraz napędów elektrycznych. Produkty Spółki zaspokajają potrzeby w zakresie oszczędności energii, przetwórstwa żywności, podnoszą produktywność, komfort życia i jednocześnie chronią środowisko naturalne.Celem Spółki jest osiągniecie pozycji lidera w branży, w której prowadzi ona swoją działalność gospodarczą. Spółka dąży do osiągnięcia powyższego celu poprzez wysoką jakość oferowanych urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych, a także budowaniu relacji i komunikacji zarówno z pracownikami jak i klientami Spółki, co w ocenie Spółki ma bezpośrednie przełożenie na wyniki osiągane przez Spółkę.Spółka kładzie również szczególny nacisk na budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki jako godnego zaufania, rzetelnego i wiarygodnego partnera biznesowego.

We wrześniu 2011 r. Spółka obchodziła rocznicę 20-lecia działalności w Polsce. W ramach obchodów rocznicowych została zorganizowana uroczystość w której uczestniczyło ok. 1000 osób, pracowników oraz kontrahentów Spółki. Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalności gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Kompleksowa organizacja tej uroczystości jubileuszowej została powierzona podmiotowi trzeciemu.

W ramach kompleksowej usługi organizacji uroczystości jaką nabyła Spółka usługodawca zobowiązał się do zapewnienia:

- odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości);

- wyżywienia dla uczestników (tzw. catering);

- oprawy muzycznej oraz nagłośnienia;

- odpowiedniego oświetlenia;

- oprawy artystyczno-rozrywkowej;

- odpowiedniego wystroju (dekoracji);

- ochrony oraz zabezpieczenia medycznego;

- organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników;

- transportu uczestników na miejsce uroczystości;

- przygotowania druków zaproszeń na uroczystość;

- fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

Usługodawca (organizator) wystawił na Spółkę stosowne faktury VAT obejmujące wynagrodzenie należne usługodawcy z tytuły wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości, powiększając to wynagrodzenie o podatek VAT.Spółka pragnie wskazać, iż jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako "VAT") oraz wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT. Spółka pragnie zaznaczyć, iż uczestnicy uroczystości jubileuszowej nie dokonywali żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w uroczystości rocznicowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy w świetle Ustawy o VAT Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej.

2.

Czy w świetle Ustawy o VAT w przypadku gdy Spółka dokona odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatną dostawą towarów oraz świadczeniem usług na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki:

1.

w świetle Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej,

2.

w świetle Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. w przypadku gdy Spółka dokona odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatną dostawą towarów oraz świadczeniem usług na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

UZASADNIENIE

Ad.1)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Artykuł 86 ust. 1 Ustawy o VAT zawiera generalną zasadę określającą prawne możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego. Stosownie do tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT kwotę podatku VAT naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku raty) jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 Ustawy o VAT.

W związku z powyższym, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek VAT został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku VAT należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Konsekwentnie, w świetle Ustawy o VAT należy stwierdzić, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika VAT. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą podatnika VAT może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą podatnika VAT można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy dokonywanej przez podatnika VAT; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT wykonywanymi przez podatnika VAT.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością gospodarczą podatnika VAT można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika VAT; i mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika VAT obrotami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają pośredni związek z działalnością przedsiębiorstwa podatnika VAT, konieczne jest istnienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą podatnika VAT można mówić wówczas, gdy zakupy towarów i usług nie przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika VAT, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa podatnika VAT jako całości, a tym samym przyczyniają się do generowania obrotów przez przedsiębiorstwo podatnika VAT.

Jak to zostało przedstawione w stanie faktycznym, w 2011 r. Spółka obchodzi rocznicę 20-lecia działalności w Polsce. W ramach obchodów rocznicowych we wrześniu 2011 r. została zorganizowana uroczystość jubileuszowa, w której uczestniczyli pracownicy oraz kontrahenci Spółki. Celem uroczystości rocznicowej było zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć Spółki, ale również planów rozwoju dalszej działalność gospodarczej. Ponadto celem uroczystości było budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami.

Pracownicy Spółki poprzez uczestnictwo w powyższej uroczystości identyfikują się ze Spółką, z jej osiągnięciami oraz planują dalszy rozwój swojej kariery zawodowej w Spółce, a także rozpoznają Spółkę jako solidnego pracodawcę dbającego o pracowników. Oczywistym jest, iż taki odbiór Spółki przez pracowników przekłada się na ich zaangażowanie oraz efektywność pracy, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez Spółkę.

W powyższy sposób Spółka buduje również swój pozytywny wizerunek oraz renomę, jako godny zaufania, rzetelny i wiarygodny partner biznesowy w stosunku do swoich kontrahentów. Odbierają oni Spółkę jako solidnego przedsiębiorcę o stabilnej sytuacji finansowej, który przez lata był, a w przyszłości będzie wiarygodnym i solidnym partnerem biznesowym.

Także osobisty kontakt pracowników Spółki z kontrahentami wpływa na poprawę relacji oraz komunikacji między Spółką a kontrahentami, a rozwój tych relacji może w przyszłości przekładać się na zawieranie nowych kontraktów i składanie nowych zamówień na produkty i usługi Spółki. W rezultacie kontakty biznesowe Spółki z kontrahentami ulegają umocnieniu a jej wizerunek oraz renoma wzrasta, co znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomie sprzedaży realizowanej przez Spółkę.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy stwierdzić, iż nabyta kompleksowa usługa organizacji uroczystości jubileuszowej ma pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT dokonywanymi przez Spółkę. Ponadto, Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i wyłącznie wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art. 86 Ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto art. 88 ust. 4 Ustawy o VAT wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów nie będących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.

W kontekście omawianego stanu faktycznego, zdaniem Spółki, warunki uprawniające do odliczenia zostaną spełnione, gdyż Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyta kompleksowa usług organizacji uroczystości jubileuszowej będzie służyła czynnościom opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji, Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez organizatora uroczystości, za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej.

Wnioskodawca pragnie również zaznaczyć, iż powyższe stanowisko zostało potwierdzone w m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 9 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Sygn. ILPP1/443-844/11-5/MS), w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 3 sierpnia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Sygn. ILPP1/443-729/11-2/BD), w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 26 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Sygn. ILPP2/443-992/11-4/TW) w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 28 lipca 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (Sygn. IPTPP2/443-33/11-8/PM).

Ad.2)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast według art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również szczególne operacje wskazane enumeratywnie w pkt 1-7 niniejszego przepisu. Świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy o VAT, w tym również szczególne operacje wskazane enumeratywnie w pkt 1-3 niniejszego przepisu.

Z powołanego powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT jednoznacznie wynika, iż dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi VAT przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 7 ust. 3 Ustawy o VAT powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Aby, zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT uznać nieodpłatną dostawę towarów za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:

a.

podatnik VAT przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa, oraz

b.

podatnikowi VAT przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zdaniem Spółki, interpretacja art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT wskazuje, iż cel takiego nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika VAT pozostaje bez znaczenia, podobnie jak i podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane (na co wskazuje pkt 2 przedmiotowego przepisu, tj. "wszelkie inne darowizny"). Jednakże zdaniem Spółki, powyższe unormowania Ustawy o VAT nie będą miały zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym, ze względu na fakt, iż w związku z uroczystością jubileuszową Spółka nie przekazywała nieodpłatnie uczestnikom uroczystości towarów należących do przedsiębiorstwa Spółki. Co oznacza, iż nie został spełniony warunek przedstawiony w punkcie a) powyżej, a w konsekwencji art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania (w wyniku braku łącznego zaistnienia przesłanek określonych w tym przepisie).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika VAT do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika VAT, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika VAT lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi VAT przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika VAT lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika VAT.

Zdaniem Spółki, interpretując powyższy przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 Ustawy o VAT, aby stwierdzić, iż nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (jako odpłatne świadczenie usług) muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.

musi wystąpić: (i) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika VAT w stosunku do których przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów, (ii) lub nieodpłatne świadczenie usług;

b.

wyżej wymienione użycie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług musi wystąpić na cele osobiste podatnika VAT lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług także wszelkie inne nieodpłatne świadczenia, jeżeli

c.

wyżej wymienione użycie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług zostało dokonane dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika VAT.

Zatem, w ocenie Spółki, tylko łączne zaistnienie wyżej wymienionych przesłanek określonych w art. 8 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych nieodpłatnie, tak jak gdyby były to usługi świadczone odpłatnie. Jeżeli jeden z tych warunków nie jest spełniony, to wówczas takie nieodpłatne świadczenie usług nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, interpretacja wyżej powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT wskazuje, iż dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy tego przepisu Ustawy o VAT istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Albowiem jeżeli nieodpłatne świadczenie usług wpisywało się będzie w cel prowadzonej przez podatnika VAT działalności gospodarczej, wtedy przesłanka (określona w punkcie c) powyżej) uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, nie zostanie spełniona. Jednakże, zdaniem Spółki, stwierdzenie takie uzależnione jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują. Ponadto Spółka pragnie podkreślić, iż z art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników, które służy celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), zatem nie ma żadnego związku z działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa podatnika VAT.

Pojęcie działalności gospodarczej dla celów podatku VAT zostało zdefiniowane w art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem Ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak to zostało zaznaczone w stanie faktycznym, działalność gospodarcza Spółki obejmuje dostawę urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych bazujących na mechanice oraz elektronice w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji, automatyki ciepłowniczej, ogrzewnictwa i wentylacji, gospodarki wodnej oraz napędów elektrycznych. Celem Spółki jest osiągniecie pozycji lidera w branży, w której prowadzi ona swoją działalność gospodarczą. Spółka dąży do osiągnięcia powyższego celu poprzez wysoką jakość oferowanych urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych, a także budowaniu relacji i komunikacji zarówno z pracownikami jak i klientami Spółki, co w ocenie Spółki ma bezpośrednie przełożenie na wyniki osiągane przez Spółkę.

Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, oraz utrwalanie i wzmacnianie bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Uroczystość jubileuszowa miała istotne znaczenia dla Spółki i jej działalności gospodarczej, jako że udział pracowników w tej uroczystości wzmacnia ich identyfikacje ze Spółką jako zakładem pracy, z jej osiągnięciami oraz planami na dalszy rozwój, odbiór Spółki jako solidnego pracodawcy dbającego o pracowników. Oczywistym jest, iż taki odbiór Spółki przez pracowników przekłada się na ich zaangażowanie oraz efektywność pracy, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez Spółkę. W podobny sposób uroczystość jubileuszowa ma dla Spółki znaczenie w kontekście jej relacji biznesowych z kontrahentami. Uroczystość jubileuszowa jest elementem strategii Spółki w zakresie budowy renomy oraz pozytywnego wizerunku Spółki jako godnego zaufania, rzetelnego i wiarygodnego partnera biznesowego w stosunku do swoich kontrahentów a także w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej. Spółka została zaprezentowana kontrahentom jako solidny przedsiębiorca o stabilnej sytuacji finansowej, którego rozwiązania technologiczne nadążają za najnowszymi trendami na rynku, a przez to zapewniają odbiorcą najwyższą jakość produktów i usług. Także osobisty kontakt pracowników Spółki z kontrahentami wpływa na poprawę relacji oraz komunikacji między Spółka a kontrahentami. W rezultacie kontakty biznesowe Spółki z kontrahentami ulegają umocnieniu a jej wizerunek oraz renoma wzrasta, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ilości zawieranych kontraktów i przyjmowanych zamówień na produkty i usługi Spółki, a przez to w poziomie sprzedaży realizowanej przez Spółkę.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, organizacja uroczystości jubileuszowej dla pracowników oraz kontrahentów Spółki za pośrednictwem organizatora (za udział w której pracownicy i kontrahenci nie uiszczali żadnych opłat) związana była z działalnością gospodarczą Spółki, w szczególności dlatego, iż dominującą korzyść z organizacji tej uroczystości osiągnie Spółka poprzez wzmocnienie pozytywnych więzi łączących Spółkę - jako pracodawcę z pracownikami, oraz Spółkę - jako partnera biznesowego z jej kontrahentami.

Spółka pragnie również podkreślić, iż uczestnikami uroczystości jubileuszowej byli nie tylko pracownicy Spółki, ale również kontrahenci Spółki - podmioty nie wymienione w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT, co w ocenie Spółki umacnia tylko stanowisko Spółki, że nieodpłatne świadczenie usług związane było z działalnością gospodarczą Spółki.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy Ustawy o VAT, organizacja uroczystości jubileuszowej dla pracowników oraz kontrahentów Spółki za pośrednictwem organizatora ma niewątpliwie związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą w tym znaczeniu, jakie zostało nadane w art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Zatem organizacja tej uroczystości jubileuszowej nie będzie stanowiła opłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT. W konsekwencji to nieodpłatne świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, a Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatną dostawą towarów oraz świadczeniem usług na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

Wnioskodawca pragnie również zaznaczyć, iż powyższe stanowisko zostało potwierdzone w m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 3 listopada 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Sygn. ILPP2/443-1166/11 -3/SJ) oraz w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 26 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Sygn. ILPP2/443-992/11-4/TW).

Spółka pragnie również zwrócić uwagę na pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 17 grudnia 2007 r. (sygn. III SA/Wa 1287/07) - który zdaniem Spółki potwierdza stanowisko zaprezentowane przez Spółkę - "z punktu widzenia pracodawcy (podatnika), interesu jego przedsiębiorstwa, zaspokojenie określonej potrzeby konsumenckiej adresata usługi może być obojętne, lub też realizowane jest w związku z jego (tj. pracodawcy) funkcjonowaniem i rozwojem. Te elementy powodują, że osiąganie celu osobistego przez pracownika w ramach nieodpłatnych usług podatnika nie można utożsamiać ze związkiem takich usług z działalnością tego ostatniego. Innymi słowy, opodatkowaniu w ramach art. 8 ust. 2 u.p.tu. podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika, które służąc celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), nie ma jednocześnie żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika, nie służąc mu w jakikolwiek sposób lub służąc mu jedynie w sposób niezamierzony, znikomy lub wtórny (pośredni). Jeśli natomiast usługa taka realizowania jest w związku z tą działalnością, stanowiąc fragment zadań przedsiębiorstwa, wówczas wyłączona jest z opodatkowania".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

d.

z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami. Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z okoliczności przedstawionych w niniejszym wniosku wynika, że w ramach obchodów rocznicowych została zorganizowana uroczystość jubileuszowa, w której uczestniczyli pracownicy oraz kontrahenci Spółki. Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalności gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Kompleksowa organizacja tej uroczystości jubileuszowej została powierzona podmiotowi trzeciemu. W ramach kompleksowej usługi organizacji uroczystości jaką nabyła Spółka usługodawca zobowiązał się do zapewnienia odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości), wyżywienia dla uczestników (tzw. catering), oprawy muzycznej oraz nagłośnienia, odpowiedniego oświetlenia, oprawy artystyczno-rozrywkowej, odpowiedniego wystroju (dekoracji), ochrony oraz zabezpieczenia medycznego, organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników, transportu uczestników na miejsce uroczystości, przygotowania druków zaproszeń na uroczystość, fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości. Usługodawca (organizator) wystawił na Spółkę stosowne faktury VAT obejmujące wynagrodzenie należne usługodawcy z tytuły wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości, powiększając to wynagrodzenie o podatek VAT. Uczestnicy uroczystości jubileuszowej nie dokonywali żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w uroczystości rocznicowej.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej.

W świetle przedstawionych okoliczności, pracownicy Spółki poprzez uczestnictwo w uroczystości jubileuszowej - jak wskazuje Wnioskodawca we wniosku - identyfikują się ze Spółką, z jej osiągnięciami oraz planują dalszy rozwój swojej kariery zawodowej w Spółce. Rozpoznają Spółkę jako solidnego pracodawcę dbającego o pracowników. Taki odbiór Spółki przekłada się na zaangażowanie oraz efektywność pracy, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez Spółkę. Natomiast względem kontrahentów Spółki uczestniczących w uroczystości obchodów rocznicowych Spółka buduje swój pozytywny wizerunek oraz renomę, jako godny zaufania, rzetelny i wiarygodny partner biznesowy. Pozytywne relacje pomiędzy Spółką a pracownikami i kontrahentami wpływają na poziom sprzedaży realizowanej przez Spółkę.

Dodatkowo mając powyższe wątpliwości na uwadze wskazać należy, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Zatem pojedyncza usługa jest traktowana jak element usługi kompleksowej wówczas jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej usługi głównej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji uroczystości jubileuszowej, na które składają się inne świadczenia dodatkowe, bowiem jak wskazał Wnioskodawca - powierzył podmiotowi trzeciemu kompleksową organizację uroczystości jubileuszowej.

W konsekwencji powyższego, mając na uwadze przytoczone uregulowania stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem jak wynika z treści wniosku Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT a nabyta usługa organizacji uroczystości jubileuszowej ma pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Spółkę.

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca powziął również wątpliwość odnośnie sytuacji kiedy Spółka dokona odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od usługodawcy (organizatora) za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej czy będzie zobowiązana do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatną dostawą towarów oraz świadczeniem usług na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zatem z powyższego jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Według art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 8 ust. 2 ww. ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, musi zostać spełniony warunek wymieniony w ww. przepisie, t.j. brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie warunku określonego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotna jest indywidualna ocena okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jest jednak od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Jednocześnie z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników, które służy celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), zatem nie ma żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika.

Z opisu sprawy wynika, iż w ramach obchodów rocznicowych została zorganizowana uroczystość jubileuszowa, w której uczestniczyli pracownicy oraz kontrahenci Spółki. Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalności gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Kompleksowa organizacja tej uroczystości jubileuszowej została powierzona podmiotowi trzeciemu. Uczestnicy uroczystości jubileuszowej nie dokonywali żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w uroczystości rocznicowej.Aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, czyli za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z opisu sprawy wynika, iż celem uroczystości jubileuszowej było utrwalanie i wzmacnianie bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Uroczystość ta miała istotne znaczenie dla Spółki i jej działalności gospodarczej. Pozytywny odbiór Spółki przez pracowników uczestniczących w uroczystości jubileuszowej przekłada się na ich zaangażowanie oraz efektywność pracy, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez Spółkę. Natomiast w kontekście relacji biznesowych z kontrahentami udział w uroczystości jubileuszowej jest elementem strategii Spółki w zakresie budowy renomy oraz pozytywnego wizerunku Spółki.

Jak wynika z powyższego organizacja uroczystości jubileuszowej dla pracowników oraz kontrahentów Spółki za pośrednictwem organizatora (nieodpłatny udział) związana była z działalnością gospodarczą Spółki. Korzyść z organizacji tej uroczystości osiągnie Spółka. Pozytywny odbiór zarówno przez pracowników jak i kontrahentów w przyszłości przełoży się na osiągane wyniki w sprzedaży realizowanej przez Spółkę.

Reasumując stwierdzić należy, że organizacja uroczystości jubileuszowej dla pracowników oraz kontrahentów Spółki za pośrednictwem organizatora (za udział w której uczestnicy nie dokonywali żadnych opłat) w sposób pośredni jest związana z działalnością gospodarczą Spółki. Z uwagi na powyższe, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż organizacja przedmiotowej imprezy związana jest z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatną dostawą towarów oraz świadczeniem usług na rzecz uczestników uroczystości jubileuszowej z uwagi na związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowo tut. Organ podatkowy zauważa, iż na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od organizatora za wyświadczenie kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej przywołuje szereg interpretacji. Tut. Organ zgadza się z zaprezentowanym w powyższych interpretacjach stanowiskiem jednakże zauważa, iż we wskazanej przez Wnioskodawcę interpretacji z dnia 26 września 2011 r. o sygn. ILPP2/443-992/11-4/TW Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie daje Wnioskodawcy prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z uwagi na brak związku z czynnościami opodatkowanymi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl