IPPP2/443-428/13-6/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-428/13-6/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu 9 maja 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 czerwca 2013 r. (data wpływu 28 czerwca 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 18 czerwca 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-428/13-2/AO (skutecznie doręczone dnia 21 czerwca 2013 r.) oraz pismem z dnia 31 lipca 2013 r. (data wpływu 2 sierpnia 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 24 lipca 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-428/13-4/AO (skutecznie doręczone dnia 29 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dokonania sprzedaży działek

* z wybudowanym na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) - jest prawidłowe,

* z wybudowanym na nich wyłącznie ogrodzeniem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z dnia 21 czerwca 2013 r. (data wpływu 28 czerwca 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 18 czerwca 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-428/13-2/AO (data doręczenia 21 czerwca 2013 r.) oraz pismem z dnia 31 lipca 2013 r. (data wpływu 2 sierpnia 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 24 lipca 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-428/13-4/AO (data doręczenia 29 lipca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną (zarejestrowaną jako podatnik VAT zwolniony), która w ramach prowadzonej działalności nabyła niezabudowaną nieruchomość gruntową. Nieruchomość ta, po podzieleniu na mniejsze działki, zostanie sprzedana. W przyszłości Wnioskodawca przewiduje zakup kolejnej nieruchomości gruntowej, jej podział i dalszą sprzedaż mniejszych działek.

Na działkach, które będą następnie sprzedane, znajdują się wybudowane przez Wnioskodawcę budynki gospodarcze (budynki drewniane, zadaszone, posadowione na betonowym fundamencie) lub ogrodzenie w postaci płotu lub siatki metalowej (zarówno płot, jak i siatka metalowa na tzw. podmurówce). Na niektórych działkach może być jednak wyłącznie sam budynek gospodarczy (bez ogrodzenia) albo samo ogrodzenie (bez budynku gospodarczego).

Wspomniane budynki przeznaczone są na potrzeby gospodarcze (przechowywanie urządzeń, materiałów potrzebnych do utrzymania działki w należytym porządku). Budowa tych budynków gospodarczych oraz ogrodzeń realizowana była z prywatnych środków (materiałów) Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie posiada faktur dokumentujących nabycie materiałów oraz poświadczających wartość wykonanych prac budowlanych ze względu na to, że prace związane z budową budynków jak i ogrodzeń wykonywał głównie samodzielnie z własnych środków (materiałów). Z tego względu nie mógł dokonać jakiegokolwiek odliczenia podatku naliczonego przy wytworzeniu tych towarów (budynku gospodarczego i ogrodzenia).

W piśmie doprecyzowującym przedmiotowy wniosek Wnioskodawca wskazał, że w Jego opinii ogrodzenie opisane w stanie faktycznym, w świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm., dalej ustawa prawo budowlane), nie stanowi budowli.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem sprzedaży będzie teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, Poz. 1054 z późn. zm.), tj. sprzedawane działki są terenem przeznaczonym pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym dokonując sprzedaży działek z wybudowanymi na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym albo wyłącznie z ogrodzeniem) sprzedaż ta będzie zwolniona z opodatkowania VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując sprzedaży działek zabudowanych budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym albo wyłącznie z ogrodzeniem), sprzedaż ta będzie zwolniona z opodatkowania VAT. Zwolnienie to będzie miało zastosowanie zarówno w przypadku sprzedaży zabudowanej działki budowlanej jak i zabudowanej działki rolnej, a także każdej innej zabudowanej działki bez względu na jej charakter.

Uzasadniając swoje stanowisko w pierwszej kolejności Wnioskodawca zauważa, że co do zasady sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej dokonywana przez podatnika VAT powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Przy spełnieniu pewnych warunków zastosowanie będzie miało jednak zwolnienie z opodatkowania VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Innym zwolnieniem przewidzianym w ustawie o VAT jest zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Odnosząc się do powyższych przepisów stanowiących o zwolnieniu z VAT dostawy budynków, budowli lub ich części, w pierwszej kolejności Wnioskodawca zauważa, że ustawa o VAT nie zawiera definicji budynku czy budowli, w związku z czym przy ustalaniu znaczenia tych pojęć należy sięgnąć do innych aktów prawnych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 242, poz. 1623 z późn. zm.; dalej: ustawa - Prawo budowlane) pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z kolei ogrodzenie stanowi urządzenie budowlane związane z budynkiem jako obiektem budowlanym (zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane urządzenie budowlane to urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki).

Ponadto, zgodnie z objaśnieniami wstępnymi zawartymi w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

W świetle tych definicji budynki gospodarcze znajdujące się na sprzedawanych przez Wnioskodawcę działkach podlegają sklasyfikowaniu do Sekcji I, Dział 12, Grupa 127, Klasa 1274 PKOB - "Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej niewymienione".

Natomiast ogrodzenie (płot lub siatka metalowa na podmurówce) może być uznane albo za budowlę (potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna wydana przez Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 maja 2008 r., nr ILPP1/443-145/08-4/KG), albo za obiekt budowlany związany z tym budynkiem (gospodarczym), zgodnie z definicją wynikającą z ustawy - Prawo budowlane.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży nieruchomości w postaci opisanych budynków gospodarczych lub ogrodzeń, możliwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT przewidzianego dla dostawy budynków, budowli lub ich części w art. 43 ust. 1 pkt 10 albo w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji nie będzie mogło jednak znaleźć zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż zwolnienie to nie dotyczy sytuacji Wnioskodawcy (z uwagi na wyjątki wskazane w pkt a i b tego przepisu).

Zastosowanie znajdzie natomiast zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż zarówno w stosunku do budynków gospodarczych jak i ogrodzeń, nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak już bowiem wskazał Wnioskodawca, budowa budynków gospodarczych oraz ogrodzeń realizowana była z prywatnych środków (materiałów) Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie posiada faktur dokumentujących nabycie materiałów oraz poświadczających wartość wykonanych prac budowlanych ze względu na to, że prace związane z budową budynków jak i ogrodzeń wykonywał głównie samodzielnie z własnych środków (materiałów). A zatem nie mógł dokonać jakiegokolwiek odliczenia podatku naliczonego przy budowie budynków gospodarczych i ogrodzeń. Ponadto, prawo do odliczenia VAT nie przysługuje Wnioskodawcy z uwagi na fakt, że jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Ponadto, w opisanej sytuacji istotny jest art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dotyczy nie tylko budynku lub budowli (budynków gospodarczych i ogrodzeń), ale także działki (nieruchomości gruntowej), na której są posadowione te budynki gospodarcze i ogrodzenia. Skoro więc Wnioskodawca będzie sprzedawał działkę z wybudowanym na niej budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym albo wyłącznie z ogrodzeniem), to wszystkie skutki podatkowe w zakresie VAT dotyczące tych naniesień będą także odpowiednio dotyczyć gruntu, na którym te budynki gospodarcze i ogrodzenia są trwale umiejscowione.

W konsekwencji, w opisanej sytuacji, dokonując sprzedaży działek z wybudowanymi na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym albo wyłącznie z ogrodzeniem), sprzedaż ta będzie zwolniona z opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dokonania sprzedaży działek z wybudowanym na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) i nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dokonania sprzedaży działek z wybudowanym na nich wyłącznie ogrodzeniem.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii. Przez sprzedaż - art. 2 pkt 22 ww. ustawy - rozumie się natomiast odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podstawowa stawka podatku, stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na podstawie art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle przytoczonego przepisu kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku/ budowli lub ich części jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik (bądź podmiot trzeci) wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa czy najem, wykonywane przez podatników podatku VAT są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Reasumując stwierdzić należy, że zwolnienie od podatku od towarów i usług przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT znajdzie zastosowanie w odniesieniu do sprzedaży budynków, budowli lub ich części jeżeli w momencie dostawy są one zasiedlone w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług i okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług jaką opodatkowane są budynki/ budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku. Wyżej wskazana zasada dotyczy wyłącznie gruntów z posadowionymi na nich budynkami, budowlami albo częściami takich budynków lub budowli.

Zauważyć należy, iż przywołane przepisy stanowią, iż ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług może korzystać dostawa budynków i budowli lub ich części.

Z uwagi na brak tych definicji w ustawie o podatku od towarów i usług wskazać należy, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

1.

obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury;

2.

budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach; (...)

3.

budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,

Natomiast jak stanowi art. 3 pkt 9 tej ustawy przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W myśl pojęć określonych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Natomiast budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki niemieszkalne to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT zwolnionym, który w ramach prowadzonej działalności nabył niezabudowaną nieruchomość gruntową. Po podzieleniu na mniejsze działki Wnioskodawca zamierza dokonać ich sprzedaży. Na sprzedawanych działkach znajdują się wybudowane przez Wnioskodawcę budynki gospodarcze (budynki drewniane, zadaszone, posadowione na betonowym fundamencie) lub ogrodzenie w postaci płotu lub siatki metalowej (zarówno płot jak i siatka metalowa na tzw. podmurówce). Na niektórych działkach może być jednak wyłącznie sam budynek gospodarczy (bez ogrodzenia) albo samo ogrodzenie (bez budynku gospodarczego). Budynki te przeznaczone są na potrzeby gospodarcze (przechowywanie urządzeń, materiałów potrzebnych do utrzymania działki w należytym porządku). Budowa tych budynków gospodarczych oraz ogrodzeń realizowana była z prywatnych środków (materiałów) Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie posiada faktur dokumentujących nabycie materiałów oraz poświadczających wartość wykonanych prac budowlanych.

W niniejszych okolicznościach część sprzedawanych przez Wnioskodawcę działek będzie zabudowana budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) podlegającym w PKOB sklasyfikowaniu do Sekcji I, Dział 12, Grupa 127, klasa 1274 PKOB - "Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej niewymienione". Wobec powyższego w świetle definicji Prawa Budowlanego i klasyfikacji PKOB należy przyjąć, że z uwagi na fakt, iż na sprzedawanych działkach znajdować się będą budynki gospodarcze przedmiotem planowanej dostawy w odniesieniu do działek zabudowanych budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) będzie grunt zabudowany.

Z treści przedmiotowego wniosku nie wynika, aby wybudowane przez Wnioskodawcę budynki gospodarcze były przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sprzedaży, najmu, dzierżawy, etc.). Wnioskodawca zaznacza, że wybudowane przez Wnioskodawcę budynki przeznaczone są na potrzeby gospodarcze (przechowywanie urządzeń, materiałów potrzebnych do utrzymania działki w należytym porządku).

W świetle powyższego, dostawa działek z wybudowanym budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia. Zatem zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie tu zastosowania z uwagi na niespełnienie przesłanek wynikających z niniejszego przepisu. W takiej sytuacji zasadne staje się zbadanie możliwości korzystania ze zwolnienia przy sprzedaży działek zabudowanych budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca w przedstawionych okolicznościach wskazał, że jest zarejestrowany jest jako podatnik VAT zwolniony. W ramach prowadzonej działalności zakupił niezabudowaną nieruchomość gruntową, którą po podzieleniu na mniejsze działki i wybudowaniu budynków gospodarczych zamierza sprzedać. Zatem Wnioskodawcy, zwolnionemu podatnikowi VAT, w stosunku do wybudowanych przez siebie obiektów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Wnioskodawca dokonujący dostawy działek zabudowanych budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, w niniejszym zakresie zastosowanie znajdzie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przywołane uregulowania prawne w świetle przedstawionej treści wniosku należy stwierdzić, że w odniesieniu do sprzedaży działek z wybudowanymi na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie budynkiem gospodarczym) Wnioskodawca spełnia przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawcy w stosunku do budynków posadowionych na sprzedawanych działkach nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym transakcja sprzedaży tej części nieruchomości, tj. sprzedaż działek z wybudowanymi na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym) będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, iż dostawa działek zabudowanych budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym) będzie zwolniona od podatku tym samym taką samą stawką podatku VAT w zw. z art. 29 ust. 5 ww. ustawy objęte będzie zbycie gruntu, na którym budynek jest posadowiony.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia sprzedaży działek z wybudowanymi na nich budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem (ewentualnie wyłącznie z budynkiem gospodarczym) należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do działek z ogrodzeniem zauważyć należy, iż w myśl art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

W świetle powyżej przywołanych przepisów prawa budowlanego i przepisów Kodeksu cywilnego stwierdzić należy, iż niektóre urządzenia budowlane np. ogrodzenie występując samodzielnie niezwiązane z obiektem budowlanym np. budynkiem tracą niejako status urządzenia budowlanego stając się budowlą. Tym samym, dla klasyfikacji danego obiektu jako urządzenia budowlanego podstawowe znaczenie ma istnienie więzi o charakterze technicznym lub funkcjonalnym z obiektem budowlanym. W konsekwencji powyższego, wyłącznie Wnioskodawca jest w stanie jednoznacznie określić jaką funkcję spełnia samodzielnie posadowione na sprzedawanej działce ogrodzenie tj. czy w tym konkretnym przypadku ogrodzenie jest budowlą czy jest urządzeniem budowlanym.

W niniejszych okolicznościach Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego o wskazanie czy przedmiotowe ogrodzenie znajdujące się na sprzedawanej działce stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego wskazał, że opisane ogrodzenie nie stanowi budowli. Zatem przedmiotem dostawy w odniesieniu do sprzedaży działek wraz z posadowionym na nich wyłącznie ogrodzeniem będzie grunt niezabudowany, gdyż nie znajduje się na nim budynek ani budowla lub jej część w myśl przepisów Prawa budowlanego. W konsekwencji powyższego uznając, że ogrodzenie nie stanowi samodzielnej budowli, którą uznaje się za towar na gruncie podatku VAT nie znajdzie tu zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a i art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. W odniesieniu do gruntu na którym posadowione zostanie wyłącznie ogrodzenie uznać należy, iż nie wystąpi dostawa budowli, do której można byłoby "przypisać" grunt. Tym samym, sprzedaż działki z wybudowanym samym ogrodzeniem (bez budynku gospodarczego) należy rozpatrywać w kontekście opodatkowania terenu niezabudowanego wraz z urządzeniem budowlanym.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT ilekroć w ustawie jest mowa o terenach budowlanych rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przedmiotem sprzedaży w odniesieniu do działek niezabudowanych z ogrodzeniem będzie teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał bowiem, iż sprzedawane działki są terenem przeznaczonym pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Tym samym, skoro przedmiotem dostawy będzie grunt niezabudowany będący terenem budowlanym w rozumieniu przepisów o ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa działek z wybudowanym na tych działkach wyłącznie ogrodzeniem nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W związku z powyższym, dostawa terenów niezabudowanych z posadowionym na nich wyłącznie ogrodzeniem podlega opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek z wybudowanym na nich ogrodzeniem, które jak wskazał Wnioskodawca nie stanowi budowli należało uznać za nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji z dnia 6 maja 2008 r., sygn. ILPP1/443-145/08-4/KG należy zauważyć, że elementem stanu faktycznego przedmiotowej interpretacji jest informacja, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1996 r. - Prawo budowlane ogrodzenie mieści się w definicji budowli. Tym samym, przywołana interpretacja dotyczy innego stanu faktycznego niż przedstawiony przez Wnioskodawcę. Zatem interpretacja ta nie potwierdza stanowiska Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie i nie prezentuje odmiennego stanowiska od przyjętego w rozpatrywanej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl