IPPP2/443-377/09-2/MS - Właściwość naczelnika urzędu skarbowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-377/09-2/MS Właściwość naczelnika urzędu skarbowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 2 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o urzędach i izbach skarbowych w zakresie właściwości naczelnika urzędu skarbowego - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o urzędach i izbach w zakresie właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Właścicielami Spółki są 2 osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, po 50 % udziałów Spółki. Poza Spółką nie prowadzą innej działalności gospodarczej Zarówno Spółka jak również jej właściciele nie mają żadnych powiązań kapitałowych, ani nie uczestniczą w zarządzaniu w innych podmiotach krajowych i zagranicznych.

2007 2008

Przychody netto z tyt. sprzedaży towarów i usług w PLN 20.524.548,86 26.301.130,66

Średnioroczne zatrudnienie 17 27

Sumy bilansowe w PLN 7.224.851,86 7.988.005,05 Spółka za rok 2007 przekroczyła przychody ze sprzedaży 5 mln euro (według kursu NBP z dnia 31 grudnia 2007 r). Przychody te dotyczą głównie działalności handlowej, która stanowi ok. 95 % sprzedaży ogółem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z tym, że Spółka jako całość przekroczyła za rok 2007 przychody netto ze sprzedaży równowartości 5.729.913,13 euro to powinna dokonać zgłoszenia zmiany właściwości urzędu skarbowego i od 2009 r. jako duży podatnik zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 z późn. zm.) podlegać pod wyspecjalizowany Urząd Skarbowy.

Zdaniem wnioskodawcy: Uważamy, że Spółka jawna, której właścicielami są osoby fizyczne krajowe bez powiązań kapitałowych i zarządczych w innych podmiotach krajowych i zagranicznych, nie podlegają pod art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) i nie dokonują zmiany właściwości urzędu.

Podatnikiem i płatnikiem podatku dochodowego są właściciele jako osoby fizyczne z 50 % udziałem, dla których właściwym do rozliczeń pozostaje dotychczasowy urząd skarbowy. Takie stanowisko potwierdzili, zarówno pracownicy Płockiego Urzędu Skarbowego, jak także III Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu oraz telefonicznej informacji podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 z późn. zm.) wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Wobec kryterium określonego w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy o urzędach i izbach skarbowych "dużym" urzędom skarbowym mają podlegać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.

Przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym. Spółki jawne nie osiągają przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnikami, dla celów podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy (partnerzy). Mając na uwadze powyższe, osobowe spółki handlowe, nie będą objęte właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku.

Reasumując: Spółka jawna jako podmiot osiągnęła w 2007 r. przychód netto w wysokości 5.729.913 euro (powyżej 5 mln euro). W powstałej sytuacji faktycznej, gdy udziałowcami Spółki są dwie osoby fizyczne dysponujące po 50 % udziałów, które to osoby są faktycznie podatnikami podatku dochodowego - w powyższej sytuacji nie zostały spełnione warunki określone w unormowaniach art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Nie doszło więc do zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl