IPPP2/443-323/13-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-323/13-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku z tytułu nabycia towarów do dalszego nieodpłatnego przekazania niestanowiących próbek, a także prezentów o małej wartości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2013 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku z tytułu nabycia towarów do dalszego nieodpłatnego przekazania niestanowiących próbek, a także prezentów o małej wartości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Bank prowadzi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług finansowych. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "VAT"). Specyfika działalności Banku powoduje, iż Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje zarówno czynności opodatkowane podatkiem VAT, jak i zwolnione od podatku VAT.

Babk, nabywając towary i usługi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje przyporządkowania tych towarów i usług do poszczególnych typów sprzedaży, tj.:

* sprzedaży zwolnionej od VAT - w takim przypadku Bank nie dokonuje w ogóle odliczenia podatku naliczonego;

* "sprzedaży mieszanej" (tekst jedn.: gdy nabywane przez Bank towary służą do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje) - w takim przypadku Bank dokonuje częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego w oparciu o współczynnik wyliczony zgodnie z przepisami art. 90 ustawy o VAT;

* "sprzedaży opodatkowanej - w takim przypadku Bank dokonuje odliczenia całości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług.

W ramach działań z zakresu reklamy, marketingu, promocji usług oraz marki Banku, jak i budowania lojalności obecnych oraz przyszłych klientów Banku, Bank zamierza dokonywać nieodpłatnych wydań uprzednio nabytych przez siebie w tym celu towarów. Bank już w momencie zakupu tych towarów będzie działać z intencją ich późniejszego, nieodpłatnego przekazania (charakter tych towarów umożliwi Bankowi określenie ich przeznaczenia na cele nieodpłatnych wydań już w momencie zakupu). Towary te nie będą spełniać definicji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT), ani nie będą stanowić próbek (art. 7 ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.).

Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od dnia I kwietnia 2013 r.), opodatkowaniu VAT podlega m.in. nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało (w całości lub w części) prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Bank będzie traktować nieodpłatnie przekazywane towary jako jedną z kategorii czynności opodatkowanych wykonywanych przez Bank.

Przedmiotem niniejszego wniosku jest zdarzenie przyszłe i stan prawny po dniu 1 kwietnia 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Bank będzie miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów niespełniających definicji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT), a także niestanowiących próbek (art. 7 ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.), w celu ich dalszego nieodpłatnego przekazania.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Bank będzie miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów niespełniających definicji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT), a także niestanowiących próbek (art. 7 ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.) w celu ich dalszego nieodpłatnego przekazania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania do przedstawionego stanu faktycznego).

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przy czym, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.), przez odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

* przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

* wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Biorąc pod uwagę treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, należy wskazać, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje wówczas, gdy podatnik nabywa towary bądź usługi, które wykorzysta do wykonywania czynności opodatkowanych, Zasadniczym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku jest zatem bezpośredni i bezsporny związek pomiędzy nabyciem towaru a wykonaną czynnością opodatkowaną.

W ocenie Banku, zakup towarów w celu ich nieodpłatnego przekazania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spełnia przesłanki wskazane w treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jak wynika bowiem z art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie towarów stanowi czynność opodatkowaną VAT. Tym samym istnieje obiektywny i bezsporny związek pomiędzy nabyciem danego towaru a wykonaniem z jego pomocą czynności opodatkowanej VAT w postaci nieodpłatnego wydania tego towaru.

Bank pragnie podkreślić, iż już na etapie zakupu towarów, które w późniejszym okresie mają być przedmiotem nieodpłatnego przekazania, jest w stanie powiązać dany zakup z czynnością opodatkowaną w postaci nieodpłatnego przekazania tego towaru.

W opinii Banku, powyższe przesądza o bezpośrednim i bezspornym związku pomiędzy nabyciem towarów z zamiarem ich nieodpłatnego przekazania a wykonywaną czynnością opodatkowaną Tym samym stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy nieodpłatne przekazanie towaru spełnia warunki dla uznania go za czynność podlegającą opodatkowaniu, zostaje spełniona dyspozycja art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, towary będą wykorzystywane do wykonywania tylko i wyłącznie czynności opodatkowanej jaką jest ich nieodpłatne przekazanie. Jednocześnie, już na etapie zakupu tych towarów Bank będzie działał z intencją ich późniejszego nieodpłatnego wydania, a więc w momencie zakupu towarów Bank będzie w stanie powiązać te zakupy z konkretną czynnością opodatkowaną VAT w postaci nieodpłatnego wydania tych towarów.

Wobec powyższego, w ocenie Banku uzasadnione jest stanowisko, zgodnie z którym nabycie towarów z intencją ich wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (jakimi są m.in. nieodpłatne przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) daje Bankowi prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego związanego z zakupem przedmiotowych towarów.

Prawidłowość stanowiska Banku znajduje potwierdzenie również w praktyce organów podatkowych. Tytułem przykładu Bank pragnie wskazać interpretacje indywidualne wydane w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 czerwca 2012 r., sygn. IPPP1/443-436/12-2/ISz oraz 14 marca 2012 r., sygn. IPPP1/443-32/12-2/Igo. W interpretacji z dnia 14 marca 2012 r. Dyrektor stwierdził: "Reasumując, Bankowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług przekazywanych w ramach działań marketingowych, przy jednoczesnym obowiązku naliczenia podatku VAT z tytułu ich przekazania".

Mając na uwadze powyższe, Bank wnosi o potwierdzenie prawidłowości prezentowanego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Powyższe regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług, i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis art. 88 określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Ze złożonego wniosku wynika, że w ramach działań z zakresu reklamy, marketingu, promocji usług oraz marki, jak i budowania lojalności obecnych oraz przyszłych klientów bank zamierza dokonywać nieodpłatnych wydań uprzednio nabytych przez siebie w tym celu towarów. Bank już w momencie zakupu tych towarów będzie działać z intencją ich późniejszego, nieodpłatnego przekazania (charakter tych towarów umożliwi Bankowi określenie ich przeznaczenia na cele nieodpłatnych wydań już w momencie zakupu). Towary te nie będą spełniać definicji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT), ani nie będą stanowić próbek (art. 7 ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.).

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że już na etapie zakupu tych towarów będzie działał z intencją ich późniejszego nieodpłatnego wydania, a więc w momencie zakupu towarów Bank będzie w stanie powiązać te zakupy z konkretną czynnością opodatkowaną VAT w postaci nieodpłatnego wydania tych towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

* przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

* wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W ust. 4 i ust. 7 art. 7 ustawodawca wskazał co dla potrzeb regulacji o podatku od towarów i usług należy rozumieć odpowiednio pod pojęciem prezentu o małej wartości i próbki.

Uwzględniając przedstawione przez Stronę okoliczności w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, iż nabyte towary służyć będą czynnościom opodatkowanym, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy gdyż juz w momencie ich zakupu Strona będzie działała z intencją ich nieodpłatnego przekazania, przy czym towary nie będą stanowiły ani prezentów o małej wartości ani próbek.

Tym samym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Bank ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego ujętego na fakturach zakupu towarów nabytych w celu ich nieodpłatnego przekazania, w sytuacji, gdy nieodpłatne przekazanie towaru stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl