IPPP2/443-303/13-2/JW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-303/13-2/JW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. (dalej "Spółka") jest firmą produkującą napoje bezalkoholowe. W przedmiocie swojej działalności ma również wpisaną działalność sklasyfikowaną w PKD jako 77.11.Z - Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Spółka posiada samochody osobowe własne lub użytkowane na podstawie umów leasingu, które to samochody wykorzystuje jako pojazdy przeznaczone do wynajmu dla przedstawicieli handlowych współpracujących ze Spółką. Przedstawiciele handlowi prowadzący własną działalność gospodarczą wynajmują od Spółki samochody w celu wykonywania umowy o współpracy łączącej obie strony. Samochody te są wynajmowane przedstawicielom handlowym na podstawie umów najmu.

Obecnie Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego od zakupu lub leasingu samochodów osobowych w wysokości 60% kwoty podatku wykazanego na fakturze do momentu osiągnięcia kwoty 6 000 PLN oraz nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.

Po dokonaniu analizy obecnych przepisów podatkowych Spółka zamierza dokonać korekt deklaracji VAT, za okres od dnia dokonania zmiany umowy Spółki polegającej na wpisaniu do przedmiotu działalności wynajmu samochodów osobowych, w których to dokona pełnego odliczenia kwot podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupu samochodów osobowych, paliwa do tych samochodów oraz fakturach dokumentujących raty leasingowe.

Spółka zamierza również w przyszłości dokonywać pełnego odliczenia kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie, leasing oraz koszty eksploatacji samochodów osobowych wykorzystywanych przez okres co najmniej sześciu miesięcy wyłącznie na cele wynajmu.

W umowach najmu pomiędzy Spółką, a przedstawicielami handlowymi jest zapis mówiący o tym iż koszty eksploatacyjne związane z wynajmowanymi samochodami ponosi Spółka.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Spółka może dokonać pełnego odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach zakupu samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie na cele wynajmu.

2. Czy Spółka może dokonywać pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach dokumentujących opłatę wstępną, raty leasingowe oraz wykup samochodów osobowych.

3. Czy Spółka może dokonywać pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu paliwa do wynajmowanych samochodów osobowych.

4. Czy Spółka może dokonać korekty deklaracji VAT za okres od dnia wpisania do przedmiotu działalności wynajmu samochodów do dnia obecnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym powyżej stanie faktycznym ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego w każdym z czterech przypadków wykazanych w zadanych pytaniach (punkcie 69 wniosku).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowymi (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r. z późn. zm.), ograniczenie w prawie do odliczania podatku VAT naliczonego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowymi) (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r. z późn. zm.) nie dotyczy podatników, których przedmiotem działalności jest oddanie w odpłatne używanie pojazdów na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Ponieważ Spółka spełnia wszystkie te warunki Wnioskodawca uważa, że Spółce przysługuje prawo do odliczania pełnej kwoty podatku VAT z faktur związanych z nabyciem i użytkowaniem samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Do dnia 31 grudnia 2010 r. zasady odliczenia podatku VAT od nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych regulowały przepisy art. 86 ust. 3-7a ustawy (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Na mocy art. 1 pkt 11 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.), zwanej dalej: "ustawą nowelizującą", z dniem 1 stycznia 2011 r. zostały uchylone przepisy art. 86 ust. 3-7a ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast dodano m.in.:

- przepis art. 86a ust. 1-10 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym określono zasady odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Stosownie do art. 9 pkt 2 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. ustawy nowelizującej z dnia 16 grudnia 2010 r., dodane w ustawie o podatku od towarów i usług, przepisy art. 86a ust. 1-10 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Natomiast, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., kwestie związane z odliczeniem podatku od towarów i usług związanego z nabyciem samochodów regulują przepisy art. 3 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, zmienionej ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1456) zwanej dalej ustawą zmieniającą.

I tak, w myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy nowelizującej w związku z art. 10 pkt 1 ustawy zmieniającej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy nowelizującej, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z wyżej powołanego przepisu art. 3 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, wykorzystywanych w celach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ograniczonej wysokości.

Jednak, w myśl art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, przepis ust. 1 tego artykułu nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Sformułowanie zawarte w powyższym zacytowanym przepisie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, dotyczące przedmiotu działalności podatnika nie oznacza przedmiotu działalności w sensie generalnym, lecz w sensie zadysponowania konkretnym samochodem w pewien określony sposób.

W związku z tym zaistnienie przesłanki w postaci prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze nie jest wystarczające do nabycia prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów i pojazdów. Do nabycia tego uprawnienia niezbędne jest zaistnienie drugiej przesłanki w postaci przeznaczenia danego samochodu na cele wynajmu.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.

Z brzmienia tego przepisu wynika, iż zawarte w jego treści ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej. Powyższe oznacza, że przepis ten nie będzie miał zastosowania w sytuacji wskazanej w art. 3 ust. 2 tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest firmą produkującą napoje bezalkoholowe. W przedmiocie swojej działalności ma również wpisaną działalność sklasyfikowaną w PKD jako 77.11.Z - Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Spółka posiada samochody osobowe własne lub użytkowane na podstawie umów leasingu, które to samochody wykorzystuje jako pojazdy przeznaczone do wynajmu dla przedstawicieli handlowych współpracujących ze Spółką. Przedstawiciele handlowi prowadzący własną działalność gospodarczą wynajmują od Spółki samochody w celu wykonywania umowy o współpracy łączącej obie strony. Samochody te są wynajmowane przedstawicielom handlowym na podstawie umów najmu. Obecnie Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego od zakupu lub leasingu samochodów osobowych w wysokości 60% kwoty podatku wykazanego na fakturze do momentu osiągnięcia kwoty 6 000 PLN oraz nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.

Po dokonaniu analizy obecnych przepisów podatkowych Spółka zamierza dokonać korekt deklaracji VAT, za okres od dnia dokonania zmiany umowy Spółki polegającej na wpisaniu do przedmiotu działalności wynajmu samochodów osobowych, w których to dokona pełnego odliczenia kwot podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupu samochodów osobowych, paliwa do tych samochodów oraz fakturach dokumentujących raty leasingowe.

Spółka zamierza również w przyszłości dokonywać pełnego odliczenia kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie, leasing oraz koszty eksploatacji samochodów osobowych wykorzystywanych przez okres co najmniej sześciu miesięcy wyłącznie na cele wynajmu. W umowach najmu pomiędzy Spółką, a przedstawicielami handlowymi jest zapis mówiący o tym iż koszty eksploatacyjne związane z wynajmowanymi samochodami ponosi Spółka.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zagadnienia czy Spółka może dokonać pełnego odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach zakupu samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie na cele wynajmu na okres co najmniej 6 miesięcy.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. podatnik ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, tj.:

1.

przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, oraz

2.

samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowych samochodów osobowych, bowiem jak wynika z opisu sprawy samochody te przez okres co najmniej sześciu miesięcy przeznaczone będą wyłącznie na cele wynajmu.

Ponadto wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają również do kwestii czy Spółka może dokonywać pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach dokumentujących opłatę wstępną, raty leasingowe oraz wykup samochodów osobowych.

Jak już wcześniej wskazano, wynikające z art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej, ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego u usługobiorców użytkujących samochody, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, odnosi się do samochodów i pojazdów samochodowych wskazanych w ust. 1 tego artykułu. Powyższe pozwala zatem na stwierdzenie, iż ograniczenie to nie będzie miało zastosowania w sytuacjach przewidzianych w ust. 3 tego artykułu, a zatem również w sytuacji określonej w art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy, gdy podatnik użytkujący samochód osobowy, na podstawie umowy leasingu, wykorzystuje go, w ramach prowadzonej w zakresie wynajmu działalności gospodarczej, przez okres co najmniej sześciu miesięcy wyłącznie w tym celu.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, iż skoro Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu samochodów a przedmiotowe samochody osobowe, które użytkuje na podstawie umów leasingu, wykorzystuje bądź zamierza wykorzystywać w celu wynajmu dla przedstawicieli handlowych, przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy wyłącznie w tym celu, zatem ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej nie będzie miało zastosowania.

Podkreślić bowiem należy, iż z treści art. 3 ust. 6 w związku z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, jednoznacznie wynika, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności jest wynajem samochodów, a samochody osobowe, które będą użytkowane na podstawie umów leasingu, wykorzystywane będą w celu wynajmu, przy czym przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy wyłącznie w tym celu.

Zatem w przedstawionej sytuacji Spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opłatę wstępną i raty leasingowe na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej.

Wskazać należy, że dostawą towarów jest wydanie towaru w ramach tylko takiej umowy leasingu (najmu, dzierżawy), w której przewidziano, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z zapłatą ostatniej raty prawo własności rzeczy zostanie przeniesione na korzystającego, a w wyniku takiej umowy zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (tzw. leasing finansowy).

Zatem w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wydanie towarów w ramach umowy leasingu finansowego jest dostawą towarów.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodów będących przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. W kontekście powyższego należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - nie związaną z samą umową leasingu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykupem samochodów osobowych po zakończeniu umowy leasingu.

Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca użytkuje samochody w oparciu o umowy leasingu operacyjnego. Zatem w sytuacji, gdy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego Wnioskodawca wykupi samochody użytkowane wcześniej na podstawie ww. umowy leasingu i przeznaczy je na wynajem na okres co najmniej 6 miesięcy, zastosowanie znajdą ww. przepisy art. 3 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, dające prawo do odliczenia całości podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Zatem skoro - jak wskazał Wnioskodawca - przedmiotowe samochody po wykupie będą służyć wyłącznie na cele wynajmu przez okres co najmniej sześciu miesięcy to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wykup przedmiotu leasingu (samochodów osobowych).

Na tle zaprezentowanej sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się również do kwestii pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu paliwa do wynajmowanych samochodów osobowych.

Jak wynika z art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Brzmienie ww. art. 4 ustawy nowelizującej wskazuje, iż zakres odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu dotyczy tylko tych paliw silnikowych, oleju napędowego, gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Zatem zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 4 ustawy nowelizującej, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów, których przepisy art. 3 ust. 1 ww. ustawy nie dotyczą.

Wobec powyższego Wnioskodawcy, w odniesieniu do przedmiotowych samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem przedstawicielom handlowym na okres co najmniej sześciu miesięcy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów.

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup przedmiotowych samochodów osobowych, opłatę wstępną, raty leasingowe oraz wykup samochodów osobowych z leasingu a także paliwo nabywane do omawianych samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem, bowiem jak wynika z opisu stanu faktycznego przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest również wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Ponadto samochody te przez okres co najmniej sześciu miesięcy będą przeznaczone wyłącznie na wynajem dla przedstawicieli handlowych na podstawie umowy najmu. Odliczenie to przysługuje Wnioskodawcy na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, pod warunkiem, że nie wystąpią żadne przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy o VAT. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do dokonania korekty deklaracji VAT za okres od dnia wpisania do przedmiotu działalności gospodarczej wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek i dokonania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu, leasingu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa do tych samochodów. Powyższej korekty deklaracji VAT można dokonać z uwzględnieniem art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, wskazującego na pięcioletni okres dokonania odliczenia podatku naliczonego w drodze korekty.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl